sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Leśnicy się wahają

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 sierpnia 2002, 20:30

Turecki przedsiębiorca Vahap Toy wciąż przekonuje do swojej wizji wielkiej inwestycji na Podlasiu (M
Turecki przedsiębiorca Vahap Toy wciąż przekonuje do swojej wizji wielkiej inwestycji na Podlasiu (M

Czy lubelscy leśnicy wydadzą pozytywną opinię w sprawie przeznaczenia terenów leśnych pod Białą Podlaską na inwestycję
E & K? Sygnały są sprzeczne

Polsko-turecka półka Epit&Korporacja Rozwoju Wschód-Zachód zamierza wybudować za 5,7 mld dolarów lotnisko, port cargo i towarzyszący im park rozrywki.
Sprawa trafiła do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie po lipcowej wizycie Komisji Rady Gospodarki Przestrzennej w Białej Podlaskiej. - Członkowie komisji docenili nasze ustępstwa - twierdzi Wiesław Panasiuk, wójt gminy Biała Podlaska. - Jednak jej opinia nie dała ministrowi środowiska podstaw do wydania decyzji przed urlopem. Komplet dokumentów trafił więc do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.
Lubelscy leśnicy nabrali wody w usta. Z nieoficjalnych informacji wynika, że za pozytywną opinią przemawia lobbing działaczy SLD z Podlasia, zainteresowanych rozpoczęciem inwestycji. Leśnicy obawiają się jednak nieprecyzyjnych zapisów w dokumentach. Ich zdaniem kilkaset hektarów łatwo może zamienić się w kilka tysięcy. - Dziwne, że inwestorzy w ogóle nie interesują się tysiącami hektarów pól i nieużytków pod Białą Podlaską. Ich właściciele chętnie je sprzedadzą. Oni jednak uparli się, że chcą las - mówią nieoficjalnie.
Wiadomo, że opinia będzie gotowa za dwa tygodnie, a ostateczna decyzja jest i tak w rękach ministra środowiska.
Tymczasem wczorajszy Puls Biznesu poinformował, że minister po powrocie z urlopu podpisze korzystny dla inwestora dokument.
Ministerstwo dementuje tę informację. Rozstrzygnięcia należy się jej spodziewać w drugiej połowie sierpnia. - Nasze postanowienie, o ile będzie zgodne z oczekiwaniami wnioskodawcy, nie oznacza błogosławieństwa w rodzaju: idźcie i wycinajcie. Pozwoli jedynie rozpocząć opracowywanie planu zagospodarowania przestrzennego gminy - mówi Zofia Chrempińska, p.o. dyrektor Departamentu Lasów w Ministerstwie Środowiska.
- I o to nam chodzi - komentuje wójt Panasiuk. 15 lipca złożył na biurku szefa resortu środowiska ponowny wniosek o zmianę przeznaczenia terenów leśnych na obszarze około 500 hektarów. Zrezygnowano z prawie 400 hektarów tzw. starodrzewia. - W lubelskiej dyrekcji zażądali od nas mapki wskazującej, które tereny pójdą pod inwestycję. Niezwłocznie dostarczyliśmy plan, ale moim zdaniem to szukanie dziury w całym.
Jego zdaniem jeszcze realny jest termin rozpoczęcia budowy w tym roku. Oczywiście po uwzględnieniu czasu potrzebnego na domknięcie wymaganych procedur.
Wczorajszy Puls Biznesu wytknął tureckiemu inwestorowi, że wymieniana przez niego jako partner kanadyjska firma Whitewater West Industries zaprzeczyła informacjom o współpracy w sprawie centrum rozrywki wodnej. - Tytuł ("Panie Toy, co Pan u nas kombinuje” - red.) sugerujący kombinowanie nie przystoi tak renomowanej gazecie. To język bulwarowy. Wszystkie zarzuty wynikają z nieznajomości problematyki, która nie jest łatwa - mówi Ryszard Grabas, wiceprezes spółki E & K.
Beata Malczuk, Rafał Szostak

Co, za ile i kiedy?

Łączny koszt przedsięwzięcia obejmującego inwestycje na lotnisku i towarzyszącą infrastrukturę (strefa gospodarcza), jest szacowany na ponad 2,3 mld dolarów. Po uwzględnieniu projektów powiązanych
z lotniskiem i strefą, czyli przyspieszenia programu budowy autostrady i szybkiej kolei na odcinku Warszawa-Terespol łączny koszt planowanego kompleksu wynosi ok. 5,7 mld dolarów. Oprócz
międzynarodowego lotniska i portu cargo inwestycja to m.in. osiedle mieszkaniowe, ośrodek uniwersytecki, centrum medyczne
i konferencyjne, hotele, aquapark, kościół, tor wyścigowy Formuły 1. Według planów przedsięwzięcie ma być zakończone 1 lipca 2006.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!