niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Łomazy. Szkoła dla dzieci, ptaków i nietoperzy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 czerwca 2013, 22:19

Po termomodernizacji Zespół Szkół w Łomazach nabierze kolorów, a żadne zwierzęta nie stracą swoich domów. Dostaną specjalne budki przykryte nowym tynkiem.

Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. – Jednym z załączników do wniosku o wsparcie była tzw. inwentaryzacja ekologiczna. Fundusz kładzie na to duży nacisk. Musieliśmy zinwentaryzować wszystkie gniazda i każdy gatunek otrzyma odpowiednie dla niego budki lęgowe – tłumaczy Grzegorz Kowalewski z Urzędu Gminy Łomazy.

W budynku Zespołu Szkół w Łomazach żyje co najmniej pięć par lęgowych wróbli i cztery pary jerzyków. Jest też osiem gniazd oknówek oraz nietoperze i kawki. – W sumie, zamontowane zostaną 24 podtynkowe budki lęgowe dla ptaków. Znajdą się pod okapem na wszystkich ścianach budynku. Pozostawione będą też już istniejące szczeliny, którymi ptaki i nietoperze mogłyby dostać się na strych. Wymóg ochrony istniejących gatunków ptaków wynika m.in. z Ustawy o ochronie przyrody – wyjaśnia Kowalewski.

Po przeprowadzeniu inwestycji szkoła zyska nowy wygląd i będzie tańsza w utrzymaniu. Ocieplone zostaną ściany zewnętrzne i strop nad ostatnią kondygnacją. – Chcemy oszczędzać. Budynek szkoły to konstrukcja z lat osiemdziesiątych, ze starą stolarką. Ogrzewanie kosztuje nas bardzo dużo – przyznaje Kowalewski.
Stolarka okienna pójdzie więc do wymiany. Inne prace będą polegały m.in. na zamontowaniu zaworów termostatycznych na grzejnikach i na założeniu izolacji termicznej na rurach doprowadzających wodę do ogrzewania. W sumie, według audytu energetycznego, roczne zużycie energii do ogrzewania budynków szkoły zmniejszy się aż o 77 proc.

Według szacunków, wszystkie prace będą kosztowały łącznie 1 mln 780 tys. zł i potrwają do końca sierpnia. Wykonawca został już wybrany.

Gmina Łomazy realizowała już w poprzednich latach podobne projekty. Polegały na remoncie i termomodernizacji budynków świetlic wiejskich w miejscowościach Dubów i Huszcza. Inwestycje te były współfinansowane ze środków PROW na lata 2007–2013.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!