niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Lubelskie przychodnie z szansą na dotacje. Do rozdania jest 15 mln zł

Dodano: 24 lutego 2017, 20:03
Autor: Ewelina Burda

– Jeżeli lekarz rodzinny będzie miał dobry sprzęt, poziom leczenia będzie jeszcze wyższy, nawet w tych najmniejszych przychodniach – podkreśla Arkadiusz Bratkowski, wicemarszałek województwa (z prawej).
– Jeżeli lekarz rodzinny będzie miał dobry sprzęt, poziom leczenia będzie jeszcze wyższy, nawet w tych najmniejszych przychodniach – podkreśla Arkadiusz Bratkowski, wicemarszałek województwa (z prawej). (fot. Ewelina Burda )

Lubelskie przychodnie mają szanse na unijne pieniądze. Do rozdania jest 15 mln zł. W poprzedniej perspektywie finansowej takich konkursów dla podstawowej opieki zdrowotnej nie było.

– W konkursie, który ogłosimy w kwietniu, o środki w wysokości maksymalnie do 100 tys. zł mogą aplikować zarówno przychodnie prywatne, jak i publiczne, które mają podpisany kontrakt z NFZ i świadczą usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej – mówi Anna Brzyska z Urzędu Marszałkowskiego. 

Na Lubelszczyźnie ponad 440 podmiotów będzie mogło ubiegać się o te pieniądze. – W ramach projektów placówki POZ będą mogły wykonać prace remontowo-budowlane, np. zmodernizować gabinety, ale też doposażyć się w różne sprzęty medyczne, np. EKG czy USG – dodaje Brzyska.

Urząd Marszałkowski chce dotrzeć do jak największej liczby lubelskich przychodni. – Chcemy wzmocnić te placówki, bo jak wiadomo pierwszy kontakt pacjent ma z lekarzem rodzinnym właśnie w POZ. Jeżeli tam będzie dobry sprzęt, to będzie dobra diagnoza. W ten sposób poziom leczenia będzie jeszcze wyższy, nawet w tych najmniejszych przychodniach – podkreśla z kolei Arkadiusz Bratkowski, wicemarszałek województwa.

Konkurs Urząd Marszałkowski ogłosi w kwietniu. Nabór potrwa najprawdopodobniej do połowy czerwca. Zainteresowane placówki POZ muszą zadbać o 15 proc. wkładu własnego.

O unijne pieniądze będą się też starać szpitale, na czele z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Białej Podlaskiej. – Bialska placówka jest liderem projektu, w którym chodzi o 114 mln zł. W sumie o środki stara się jeszcze 5 szpitali, trzy z Lublina oraz z Chełma i Zamościa. Obecnie każdy szpital określa swoje zamierzenia – podkreśla Anna Brzyska.

Szpital w Białej Podlaskiej chce zmodernizować blok operacyjny. – Zależy nam, aby stworzyć tzw. salę hybrydową, która może pełnić wiele funkcji, ze stołem operacyjnym zintegrowanym z angiografem – tłumaczy Dariusz Oleński, dyrektor WSzS.

Na takiej sali można wykonywać zabiegi wewnątrznaczyniowe związane z neurochirurgią, chirurgią naczyniową, kardiologią czy kardiochirurgią. – Taka sala daje też możliwość, by w trakcie zabiegu, gdy zajdzie taka potrzeba, natychmiast przejść do operacji metodą tradycyjną – dodaje Oleński. Szpital oszacował swoją część na 14 mln zł.

Czytaj więcej o: zdrowie szpital przychodnie
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(10) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (26 lutego 2017 o 11:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Panie dyrektorze Oleński , czy ma Pan zastępcę d/s lecznictwa ??? Jeżeli tak , to czy ma on coś do powiedzenia ???
Rozwiń
Gość
Gość (25 lutego 2017 o 09:31) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
W temacie służby zdrowia wszyscy Polacy dostali głupawki, ponieważ za sprawą polityków i mediów, zwłaszcza pani Jaworowicz, uwierzyli, że każdemu należy się pomoc lekarska o każdej porze, w każdej chorobie i to skuteczna, jak jest inaczej, to powinien się tym zająć prokurator i telewizja i chociaż tak, jak chcą Polacy nie jest nigdzie na świecie, to u nas tak ma być i tego się trzymajmy, wiara w cuda jest naszą wyjątkowo mocną stroną
Rozwiń
Gość
Gość (25 lutego 2017 o 09:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Puławska na Centralnej raczej nadaje się na małe ambulatorium + SOR niż na przychodnie
Rozwiń
Gość
Gość (25 lutego 2017 o 06:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Do gościa z 20,48 cos chyba pomyliles w każdym gabinecie nigdy nie było i nie będzie Mini Szpitala.
Rozwiń
Gość
Gość (24 lutego 2017 o 22:42) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i dobrze każda zmiana na plus, a do bomisia co by chciał żeby dr zrobil u lezacego o 2 w nocy, zazwyczaj to się nadaje właśnie do zrm a nie dotkniecia stetoskopem i recepta
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (10)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!