sobota, 17 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Otwórzmy przed nimi życie - takie motto przyświeca działalności łukowskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

- Początki były niezwykle trudne. Mogliśmy się rozwinąć dzięki wszechstronnej pomocy i życzliwości dyrektora OSiR Zbigniewa Biadunia, który oddał nam do dyspozycji jedno z pomieszczeń ośrodka - mówi Bożena Grzywacz, należąca do najaktywniejszych działaczek stowarzyszenia. Jego celem jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z upośledzeniem umysłowym, tworzenie warunków przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenie ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin.
Zajęcia odbywają się trzy razy w tygodniu, od 15.00 do 18.00. Przychodzi na nie około 30 osób z opiekunami, mimo że łukowskie koło liczy 50 stałych członków. - Na naszych spotkaniach staramy się przede wszystkim zaspokajać potrzeby uczestników. To ludzie "bez masek”, bardzo spontaniczni, szukający w życiu akceptacji, uznania i miłości. Tutaj wszystko jest traktowane serio, nie ma niedomówień i ukrywania czegoś, o czym w danym momencie się myśli - mówi rozmówczyni.
Jak więc spędzają czas wolny członkowie stowarzyszenia? Śpiewają, malują, chętnie biorą udział w różnych grach sportowo-ruchowych: aerobik, tenis stołowy, koszykówka. Dzieje się tak, ponieważ przedział wiekowy członków waha się w granicach od 6 do 30 lat, a stopień upośledzenia umysłowego jest bardzo zróżnicowany.
- Dotacje na tegoroczną działalność otrzymaliśmy z Urzędu Miasta od burmistrza Krzysztofa Tymoszuka. Jest to 2.500 złotych. Dzięki temu można pomyśleć o organizacji imprez - informuje B. Grzywacz.
Czy w powiecie łukowskim można otworzyć życie przed upośledzonymi umysłowo? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Niewielu jednak ludzi - dyrektor OSiR-u należy do wyjątków - chce pomóc tej społeczności.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!