sobota, 17 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Łuków: Coraz bliżej rozpoczęcia budowy biogazowni

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 maja 2012, 16:10

Zakład w Danii w miejscowości Thorso. Identyczna instalacja ma powstać w Łukowie.  (Ceeres)
Zakład w Danii w miejscowości Thorso. Identyczna instalacja ma powstać w Łukowie. (Ceeres)

Pod koniec maja w Łukowie pojawią się przedstawiciele firmy Ceeres, która chce wybudować w mieście nowoczesną biogazownię. Liczą, że uda im się przekonać mieszkańców do tej inwestycji. Jej planowany koszt to 30 mln zł.

Biogazownia ma powstać na miejscu wysypiska śmieci przy ul. Świderskiej. Plany zakładają, że będzie oparta na technologii duńskiej, czyli w pełni zautomatyzowana i hermetyczna. Pieniądze w całości wyłoży prywatny inwestor - spółka Ceeres, założona przez międzynarodowych inwestorów.

Jeśli nie będzie żadnych przeszkód to budowa ruszy jeszcze w tym roku. Spółka twierdzi, że jest w stanie uporać się z robotami w ciągu dziewięciu miesięcy.

Gmina nie poniesie kosztów. Być może będzie jedynie musiała zmienić plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu. – Na razie nie wiemy jeszcze, co konkretnie inwestor będzie chciał postawić na działce, ale jeśli zajdzie taka potrzeba to zmienimy plan – mówi Dariusz Szustek, burmistrz Łukowa.

29 maja przedstawiciele Ceeres przyjadą do Łukowa na otwarte spotkanie z mieszkańcami. Chcą rozwiać ich wątpliwości i przekonać do swojego przedsięwzięcia, bo ludzie boją się przykrego zapachu, jaki może się wydobywać z urządzeń biogazowni.

– Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, przede wszystkim poprzez wytwarzanie biogazu m.in. z odpadów powstałych w gospodarstwach rolnych, zakładach przetwórstwa spożywczego oraz oczyszczalniach ścieków – zachęca Szymon Krukowski z firmy Ceeres.

Zdaniem burmistrza miasta nie ma żadnych powodów do obaw. – Byliśmy z delegacją w Danii i oglądaliśmy tego typu biogazownie. Są hermetyczne, więc nie czuć z nich żadnego zapachu. Poza tym nasza ma powstać w bezpiecznym miejscu, z dala od zabudowań – wyjaśnia Szustek.

Skorzystać ma na tym nie tylko inwestor, ale też mieszkańcy i samorząd Łukowa. Powstanie takiego zakładu oznacza duże wpływy do kasy miasta z tytułu podatków. Nie bez znaczenia są także nowe miejsca pracy oraz szansa na tańszy prąd i ciepło dla miasta.

– Biogazowania może przetwarzać osad z naszej oczyszczalni ścieków, który teraz jest wywożony na pola. Pozwoli zagospodarować odpady poubojowe, bo Łuków i okolice stoją zakładami przemysłowymi: spożywczymi i przetwórczymi – dodaje burmistrz Szustek.

Przyjdź na spotkanie

Warszawska firma Ceeres przedstawi swoje założenia inwestycyjne dotyczące budowy biogazowni 29 maja, o godz. 17, w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Łukowie. – Chciałbym żeby nasi mieszkańcy byli świadomi co kryje się za budową biogazowni, żeby nie było żadnych niedomówień i wątpliwości w tej sprawie – podkreśla burmistrz Szustek.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!