niedziela, 25 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Łuków: Miała być szkoła wyższa, będzie liceum i pusty gmach obok

  Edytuj ten wpis
Dodano: 25 marca 2012, 20:59

Budowa nowego gmachu idzie zgodnie z planem. We wrześniu będą się tu uczyć licealiści (Starostwo Pow
Budowa nowego gmachu idzie zgodnie z planem. We wrześniu będą się tu uczyć licealiści (Starostwo Pow

Dobiega końca budowa nowego skrzydła budynku I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki. Co zostanie w starym gmachu? Na to nie ma jeszcze pomysłu.

"Kościuszko” to jeden z największych ogólniaków w regionie. – Mamy 850 uczniów i 100 miejsc w internacie – mówi Grzegorz Rzymowski, dyrektor I LO w Łukowie.

Szkoła zajmie w całości budynek, który powstaje tuż przy jej obecnym gmachu. Adres placówki się nie zmieni, ale różnica będzie odczuwalna.

– Nie ulega wątpliwości, że po przeprowadzce poprawią się warunki nauczania. Zapowiada się ładny, przestronny i nowoczesny budynek – ocenia dyrektor.

Lekcje w nowym gmachu mają się zacząć już we wrześniu. – Wierzę, że wszystkie prace, łącznie z tymi w otoczeniu budynku, zakończą się zgodnie z terminem zadeklarowanym przez wykonawcę, czyli z końcem lipca – mówi Rzymowski.

Projekt rozbudowy i wyposażenia nowego budynku jest wart prawie 6,5 mln zł, z czego około 3,8 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Nowy budynek ma 20 sal lekcyjnych i dwie pracownie komputerowe. To mniej więcej tyle, ile w sumie mieści się w dwóch sąsiednich gmachach zajmowanych obecnie przez I LO.

– Lekcje będą mogły odbywać się na jedną zmianę – mówi Janusz Kozioł, starosta powiatu łukowskiego.

Oprócz tego, w budynku przewidziano pomieszczenia administracyjne, bibliotekę i wielofunkcyjną aulę. Część sal i biblioteka będą wyposażone w sprzęt komputerowy. Do starych budynków licealiści będą zaglądali tylko na lekcjach wf. – Najprawdopodobniej zostanie nam tamtejsza hala sportowa i zaplecze przy tej hali – mówi Rzymowski.


Jak starostwo zamierza we wrześniu zagospodarować te pomieszczenia w starych budynkach, które opuszczą uczniowie?

– Jeszcze nie wiemy. Musimy się zastanowić, bo każda decyzja wymaga pieniędzy na adaptację budynku – tłumaczy Kozioł. – Potrzeb jest dużo, więc budynki nie będą stać puste. Ale musimy myśleć o przeniesieniu takich instytucji i wydziałów, żeby nie wymagało to dużych nakładów.

Czy w grę wchodzi sprzedaż? – Tego też nie mogę jeszcze wykluczyć na 100 proc. – mówi starosta.

Pojawia się więc pytanie, po co powstaje nowy budynek. Starosta przypomina, że pierwotnie to miała być siedziba wyższej uczelni.

– Przed laty wiele powiatów miało takie plany – tłumaczy Kozioł. – Demografia sprawiła, że wyższe uczelnie nie są już zainteresowane tworzeniem wydziałów zamiejscowych czy filii, bo same mają problemy z uzyskaniem odpowiedniej liczby studentów.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!