niedziela, 25 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Łuków: Miejska spółka pod lupą CBA, prezes zrezygnował

  Edytuj ten wpis
Dodano: 5 czerwca 2014, 21:00
Autor: Ewelina Burda

CBA weszło do Przedsiębiorstwa Usług i Inżynierii Komunalnej w Łukowie. Agentom nie spodobało się, że Władysław Karaś, do niedawna prezes miejskiej spółki, był jednocześnie przewodniczącym rady powiatu i biznesmenem.

CBA prowadziło kontrolę od 15 kwietnia do 23 maja. - Badaliśmy przestrzeganie zakazów określonych w art. 4 ustawy antykorupcyjnej przez prezesa zarządu Przedsiębiorstwa Usług i Inżynierii Komunalnej w latach 2011-2014 - precyzuje Jacek Dobrzyński, rzecznik CBA.

W myśl tego artykułu osoby pełniące funkcje publiczne nie mogą m.in. prowadzić działalności gospodarczej. Tymczasem Władysław Karaś od 2011r. był prezesem PUIK. Jednocześnie pełni funkcję przewodniczącego Rady Powiatu Łukowskiego, a od 1994 r. prowadzi też działalność gospodarczą.

W swoim oświadczeniu majątkowym Karaś wykazał, że na "usługach i najmie” zarobił w 2013 r. ponad 172 tys. zł. Do jego portfela trafiło też ponad 151 tys. zł za kierowanie miejską spółką i ok. 23 tys. zł diety przewodniczącego rady.

- Za złamanie przepisów ustawy antykorupcyjnej nie przewiduje się sankcji karnych. Możemy jedynie wnioskować o odwołanie takiej osoby ze stanowiska - tłumaczy Dobrzyński. - W tym przypadku jednak czynności kontrolne i pokontrolne zostały zakończone z uwagi na rezygnację prezesa - dodaje rzecznik CBA.
Sprawa została zakończona, ale wątpliwości pozostały. 30 kwietnia Władysław Karaś rzeczywiście zrezygnował z fotela prezesa PUIK. Powód?

- Tylko ze względu na stan zdrowia zdecydowałem o rezygnacji ze stanowiska - ucina Karaś.

Dariusz Szustek, burmistrz Łukowa, nie ma zastrzeżeń do spółki kierowanej przez Karasia. - PUIK jest na plusie, nie ma potrzeby wykonywania nerwowych ruchów - uspokaja Szustek i dodaje: - Z zaskoczeniem przyjąłem rezygnację prezesa Karasia. Gdy uporządkuje swoje sprawy zdrowotne, będę go namawiał do powrotu (teraz firmą zarządza prokurent Wiesław Iwan, dotychczasowy zastępca dyrektora ds. technicznych - dop. red.)
Zarówno Szustek, jak i  Karaś są członkami PiS.

Urzędnicy pod lupą prokuratury

Obecnie prokuratura rejonowa w Łukowie bada czy urzędnicy Wydziału Budownictwa i Architektury starostwa powiatowego w Łukowie przekroczyli swoje uprawnienia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

- Śledztwo jest w toku - potwierdza Jolanta Niewęgłowska prokurator rejonowy w Łukowie. Chodzi o art. 231 kodeksu karnego, który m.in. mówi, że funkcjonariusz publiczny, przekraczając swoje uprawnienia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat. Janusz Kozioł starosta łukowski zaznacza jednak, że śledztwo nie ma związku z pracą urzędniczą. - To śledztwo wobec osób fizycznych, a nie starostwa - podkreśla.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Łuków CBA
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!