niedziela, 21 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Łuków: przewrót w połowie kadencji

  Edytuj ten wpis

Wiesław Grudzień (PSL), prezes Stowarzyszenia Polski Ziemniak, został przewodniczącym Rady Powiatu.

Zastąpił Jana Sobiecha (Łukowskie Porozumienie Samorządowe). Nowa koalicja powiatowa wystąpiła już z wnioskiem o odwołanie starosty Janusza Kozioła (SLD).

- To dziwna koalicja. Przystąpił do niej szef miejscowego SLD, aby odwołać starostę z SLD... Chodzi głównie o stołki. Ruszyli do działania ludzie, którzy chcą mieć władzę - z rezerwą podchodzi do zmian pan Marcin z Łukowa.

Z podobnymi opiniami nie zgadza się nowy przewodniczacy. Wiesław Grudzień podkreśla, że nowa koalicja PSL, LPR i Stowarzyszenie Samorządowców Ziemi Łukowskiej wraz z radnym Henrykiem Lipcem z SLD jest skuteczna.

- Do tej pory nie było dobrego przepływu informacji między starostą a radą. Musimy to zmienić. Dyskutujemy nad programem. Wystąpiliśmy o odwołanie starosty. Dotąd nasz powiat łukowski był na Lubelszczyźnie odsuwany na bok.

Mamy nadzieję, że nowy układ da nam możliwość wpływania na decyzje wojewódzkie i dostęp do dotacji unijnych - podkreśla Wiesław Grudzień, który w samorzadzie już jest piątą kadencję ( przez trzy był przewodniczącym Rady Gminy w Staninie).

Odwołany przewodniczący, Jan Sobiech twierdzi, że chciał odejść z klasą.
- Choć wniosek o odwołanie mnie nie miał formalnego uzasadnienia, to jednak nie chciałem się przeciwstawić powstaniu nowej egzotycznej ale większościowej koalicji. Szybko zwołałem sesję - zaznacza.

Podczas środowej popołudniowej sesji nowym wiceprzewodniczącym rady został Władysław Wysokiński z LPR. Nie było zmiany drugiego wiceprzewodniczącego - jest nim nadal Bogusław Jazurek.

Zgłoszony za to został wniosek o odwołanie Janusza Kozioła (SLD) z funkcji starosty łukowskiego. Radny Jacek Czerniec (Łukowskie Porozumienie Samorządowe) zarzucił mu, że nie jest w stanie sprostać wymogom pełnionej funkcji oraz nie gwarantuje perspektyw rozwoju powiatu. Ten wniosek ma być głosowany za miesiąc. Na sesji listopadowej musi być przedstawiona opinia Komisji Rewizyjnej.

Starosta Janusz Kozioł już nie jest zaskoczony zachowaniem radnych, żądających jego odwołania. - Trochę przykre, że koledzy z podwórka po dwóch latach wspólnej drogi zarzucają mi, że nie jestem rozwojowy. Pewnie wicestarostą zostanie nasz szef rady powiatowej SLD Henryk Lipiec - domyśla się Kozioł.

Atmosfera w starostwie jest napięta. Potwierdza to Longin Kajka (Stowarzyszenie Samorządowców Powiatu Łukowskiego), wicestarosta, który jest typowany przez nową koalicję na nowego starostę. - Sytuacja jest dość trudna. Ze starostą szanujemy się wzajemnie. Podajemy sobie ręce. Zadania są realizowane. A nerwy i emocje się udzielają - wyjawia.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!