sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Łuków: Wpuszczeni w kanał

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 września 2014, 10:15
Autor: Ewelina Burda

Kto kogo wpuszcza w kanał w związku z budową kanałów technologicznych? Urząd Komunikacji Elektronicznej skierował właśnie pismo w tej sprawie do starosty powiatu łukowskiego.

Kanał technologiczny to ciąg osłonowych elementów obudowy służących m.in. liniom telekomunikacyjnym. Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, zarządca w trakcie budowy lub przebudowy drogi powinien zlokalizować kanał technologiczny w pasie drogowym. Zdaniem kancelarii prawnej Battara Bartoszek Kulińksi BBK z Warszawy zarządca dróg powiatowych w Łukowie nie informował o rozpoczęciu budowy lub przebudowy kilkunastu dróg.

W piśmie do UKE, prawnicy podkreślają też, że nigdzie nie została zamieszczona informacja o udostępnieniu kanałów technologicznych. Tymczasem, jak wskazuje kancelaria, kanałami technologicznymi zainteresowana była firma Feromedia z Łukowa. To właśnie jej właściciele zwrócili się o pomoc do warszawskich prawników.

- Jesteśmy operatorem telekomunikacyjnym, chcemy cyfryzować powiat łukowski. Jesteśmy zainteresowani kanałami, a obowiązkiem zarządcy drogi jest budowa takiego kanału w przypadku gdy są podmioty zainteresowane. Tymczasem zarządca ignoruje nas - skarży się Mariusz Budner z firmy Feromedia. - W Biuletynie Informacji Publicznej brakuje informacji o planach przebudowy lub budowy dróg, nie mamy więc możliwości wystąpienia ze stosownym wnioskiem - dodaje Budner.

Departament Rozwoju Infrastruktury UKE wystąpił do starosty łukowskiego z pismem o wyjaśnienie tej sprawy. -Poprosiliśmy o udzielenie informacji o kanałach technologicznych zlokalizowanych w pasach drogowych zaplanowanych do przebudowy w 2014 roku oraz dla wykonanych już dróg w 2013 roku - precyzuje Dawid Piekarz rzecznik UKE. Czy zarząd powiatu złamał prawo? - Przede wszystkim czekamy na odpowiedź od starosty, trudno iść w tego typu spekulacje, kiedy nie mamy stanowiska samego starosty - ucina rzecznik.

Tymczasem, Janusz Kozioł, starosta łukowski sprawę stawia jasno: - Nie widzieliśmy potrzeby budowy kanałów technologicznych przy drogach o których mowa w piśmie od UKE- tłumaczy. - Poza tym, starosta, czyli ja nie jestem organem właściwym do zarządzania drogami. W imieniu zarządu powiatu czynnościami tymi kieruje zarząd dróg powiatowych- dodaje Kozioł. Jego zdaniem, "przebudowy dróg” na które powołuje się UKE były tylko odnowieniem nawierzchni. - W dużej mierze polegały tylko na położeniu dywanika asfaltowego.

Poza tym, budowa kanału musi mieć sens ekonomiczny. A w przypadku gdy odnawiamy np. pół kilometra drogi nie widać takiego uzasadnienia - argumentuje Janusz Kozioł. - Koszt budowy 1 kilometra takiego kanału to ok. 100 tys. zł. Za kanał płacilibyśmy więcej niż za odnowienie nawierzchni - uważa dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Stanisław Sokół. Poza tym, starosta przekonuje, że większość dróg powiatowych będzie wkrótce objęta Siecią Szerokopasmową Polski Wschodniej, którą realizuje Urząd Marszałkowski.

- Obecnie, zarząd dróg powiatowych w Łukowie przygotowuje odpowiedź dla Urzędu Komunikacji Elektronicznej - zaznacza na koniec Kozioł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o: Łuków
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!