Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

3 stycznia 2018 r.
20:49

Ma być wygodniej. Po mieście wożą scanie

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
12 21 A A

Dwa nowe autobusy marki Scania od środy jeżdżą po bialskich ulicach. Producent przekonuje, że mają niskie zużycie paliwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Autobusy mają 85 miejsc, w tym ok. 20 siedzących.

– Będą jeździły po całym mieście, bo chcemy przetestować ich możliwości. Są one nieco krótsze niż te, które mamy już w swoim taborze. Jeżeli się sprawdzą, to przy takiej wielkości zostaniemy – mówi Bogdan Kozioł, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. – Poza tym mają silniki spełniające normę Euro6, które gwarantują niskie zużycie paliwa.

Przetarg wygrała firma Scania. Miasto zapłaciło 1,7 mln zł. – To środki własne, które uzyskaliśmy w wyniku zmiany organizacyjnej – precyzuje Kozioł. A chodzi o likwidację Zarządu Komunikacji Miejskiej. – To autobusy z najwyższej półki. Wnętrze jest przestronne, siedziska wygodne, do tego klimatyzacja. Zarówno konstrukcja jak i poszycie są aluminiowe. Wzmocnienia są tam, gdzie pasażerowie mogą być narażeni w przypadku kolizji – podkreśla z kolei Andrzej Jaworski z firmy Scania, nazywając je „jeżdżącymi czołgami”. – Poza tym silniki są też naszej produkcji i to jest ważne. Na przykład w Koninie miejskie autobusy Scanii mają za sobą dwa miliony kilometrów i silniki działają bez awarii – zaznacza Jaworski, chwaląc się, że niedawno autobusy Scanii pojechały aż do Birmy.

Jeżdżące już po mieście solbusy wyjechały na ulice Białej Podlaskiej w 2012 roku. Wówczas za ok. 11 mln zł kupiono 12 pojazdów. W 75 proc. dołożyła Unia Europejska. – Te autobusy dzisiaj wymagają kompleksowej odnowy, sami kierowcy to mówią, że one nie są najlepszej jakości – podkreśla prezydent Dariusz Stefaniuk.

Nowe autobusy mają niską podłogę, platformę ułatwiającą wjazd wózków inwalidzkich, monitory informacji pasażerskiej czy zapowiedzi głosowe. Są też wyposażone w gniazda USB do ładowania urządzeń elektronicznych, na przykład smartfonów.

– Planujemy kupić jeszcze pięć nowych autobusów, tym razem w projekcie z udziałem środków unijnych – zapowiada prezydent. Tymczasem prezes MZK zdradza, że pasażerów nie przybywa. – Ich główną część stanowią uczniowie, a ich raczej ubyło w ostatnim czasie.

W 2016 roku ze sprzedaży biletów MZK zainkasował 3,6 mln zł. Prawie 1,5 mln zł stanowiły bilety ulgowe, które kupili uczniowie miejscowych szkół.

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
domoderatora / 8 stycznia 2018 o 21:33
Rasista??????????
Avatar
triple six / 5 stycznia 2018 o 09:32
czy ktoś widział czarnucha w miejskiej komunikacji?
Avatar
bób_Ojciec / 4 stycznia 2018 o 18:30
Sprawdzano go w Parczewie, a najbardziej na weselu jak próbował wyrwać mężatkę i dostał po ryjcu.
Avatar
Suverenginn / 4 stycznia 2018 o 17:02
Ciekawe czy przed przystąpieniem do kropienia i święcenia samochodów sprawdzono KSIĘDZA alkotestem na zawartość alkoholu w wydychanem powietrzu i czy pobrano krew od KSIĘDZA aby sprawdzić czy nie był pod wpływem narkotyków lub dopalaczy ? Zgodnie z prawem KSIĄDZ był w pracy i policja miała prawo sprawdzić jego stan trzeźwości i pobrać krew do badań na zawartość narkotyków w organiźmie ? Tak się bada kierowców przed wyjazdem w trasę i innych pracowników przed przystąpieniem do pracy? Dlaczego nie sprawdzono KSIĘDZA?????
Avatar
Ciekawy ? / 4 stycznia 2018 o 16:40
To jak to jest z tą pedofilią wśród księży ? Wie może ktoś jak to się przedstawia statystycznie? Ilu księży skazano w Polsce w 2017 roku za pedofilię? I jak to jest procentowo? Ile procent ogłuły księży było skazanych za pedofilię w ostatnim 10 leciu ? 
Avatar
KS. Michał / 4 stycznia 2018 o 13:47
i pewnie zażyczył sobie księżulo z 1000 zł za pomachanie kropidłem . Co za zabbobonny i zacofany kraj . Na zachodzie europy sprwdzają sprawność techniczną nowych auta a u nas w zacofanym i zaściankowym kraju księżulki gusła nad pojazdami odprawiają .
Avatar
Gość / 4 stycznia 2018 o 12:06
Spoko pleban pokropił to już nikomu nic nie grozi parodia...
Avatar
Gość / 4 stycznia 2018 o 10:26
Autobus wyposażony w klimatyzację, ale kierowca latem ma zakaz jej włączania.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2018 o 10:06
Święcony autobus ? Nie powoduje to utraty gwarancji ??
Avatar
Gość / 4 stycznia 2018 o 09:48
niech ten prezes MZK pojeździ przepełnionymi autobusami !!!!!!!! pół biedy jeśli dają solarisa ale normą jest stary mały jelcz więc gdzie te nowe autobusy? zmiencie w końcu rozkład jazdy!
Avatar
domoderatora / 8 stycznia 2018 o 21:33
Rasista??????????
Avatar
triple six / 5 stycznia 2018 o 09:32
czy ktoś widział czarnucha w miejskiej komunikacji?
Avatar
bób_Ojciec / 4 stycznia 2018 o 18:30
Sprawdzano go w Parczewie, a najbardziej na weselu jak próbował wyrwać mężatkę i dostał po ryjcu.
Avatar
Suverenginn / 4 stycznia 2018 o 17:02
Ciekawe czy przed przystąpieniem do kropienia i święcenia samochodów sprawdzono KSIĘDZA alkotestem na zawartość alkoholu w wydychanem powietrzu i czy pobrano krew od KSIĘDZA aby sprawdzić czy nie był pod wpływem narkotyków lub dopalaczy ? Zgodnie z prawem KSIĄDZ był w pracy i policja miała prawo sprawdzić jego stan trzeźwości i pobrać krew do badań na zawartość narkotyków w organiźmie ? Tak się bada kierowców przed wyjazdem w trasę i innych pracowników przed przystąpieniem do pracy? Dlaczego nie sprawdzono KSIĘDZA?????
Avatar
Ciekawy ? / 4 stycznia 2018 o 16:40
To jak to jest z tą pedofilią wśród księży ? Wie może ktoś jak to się przedstawia statystycznie? Ilu księży skazano w Polsce w 2017 roku za pedofilię? I jak to jest procentowo? Ile procent ogłuły księży było skazanych za pedofilię w ostatnim 10 leciu ? 
Avatar
KS. Michał / 4 stycznia 2018 o 13:47
i pewnie zażyczył sobie księżulo z 1000 zł za pomachanie kropidłem . Co za zabbobonny i zacofany kraj . Na zachodzie europy sprwdzają sprawność techniczną nowych auta a u nas w zacofanym i zaściankowym kraju księżulki gusła nad pojazdami odprawiają .
Avatar
Gość / 4 stycznia 2018 o 12:06
Spoko pleban pokropił to już nikomu nic nie grozi parodia...
Avatar
Gość / 4 stycznia 2018 o 10:26
Autobus wyposażony w klimatyzację, ale kierowca latem ma zakaz jej włączania.
Avatar
Gość / 4 stycznia 2018 o 10:06
Święcony autobus ? Nie powoduje to utraty gwarancji ??
Avatar
Gość / 4 stycznia 2018 o 09:48
niech ten prezes MZK pojeździ przepełnionymi autobusami !!!!!!!! pół biedy jeśli dają solarisa ale normą jest stary mały jelcz więc gdzie te nowe autobusy? zmiencie w końcu rozkład jazdy!
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Komentujesz jako Gość
Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Już wiadomo kto będzie prowadził kawiarnię na placu Litewskim. Kiedy otwarcie?

Już wiadomo kto będzie prowadził kawiarnię na placu Litewskim. Kiedy otwarcie? 0 0

Będzie kawa, herbata, lody i ciastka – zapowiada stowarzyszenie, które wygrało konkurs na prowadzenie letniej kafejki na pl. Litewskim. Będą tu pracować osoby niepełnosprawne, kawiarnia przyjmie też na staż bezrobotnych. Lokal powinien być otwarty na początku maja, czynny będzie do końca października.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 kwietnia 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 25 kwietnia 2018 r. 0 0

Liga Mistrzów. Szalony mecz na Anfield

Liga Mistrzów. Szalony mecz na Anfield 1 0

Siedem bramek padło w meczu pomiędzy Liverpoolem, a AS Romą w pierwszym meczu półfinałowym Ligi Mistrzów. „The Reds” prowadzili w pewnym momencie 5:0, ale w końcówce goście zmniejszyli rozmiary porażki

Święto miłośników czytania. Trwa Festiwal Książki w Puławach [wideo]
film

Święto miłośników czytania. Trwa Festiwal Książki w Puławach [wideo] 1 0

15. Festiwal Książki w Puławach rozpoczął koncert zespołu Plateau oraz spotkania autorskie z Michałem Szulimem i Marzeną Filipczak. Przed nami kolejne - z Anną Brzezińską, plakacistą Dawidem Ryskim i Beatą Gołaszewską, bohaterką książki "Ambasadorowa".

Plac zabaw, kolejka tyrolska i tor rowerowy powstaną w Lublinie. Inwestycja centrum handlowego
galeria

Plac zabaw, kolejka tyrolska i tor rowerowy powstaną w Lublinie. Inwestycja centrum handlowego 26 2

Ślizgawki, zjeżdżalnie, hamaki, mini kolejka tyrolska, park do ćwiczeń oraz tor rowerowy – to tylko niektóre atrakcje, które znajdą się w dwóch strefach zabawy i wypoczynku, które powstaną przy centrum handlowym SKENDE Shopping w Lublinie.

Walka o głosy seniorów rozpoczęta. Obietnice PO w Puławach
galeria
film

Walka o głosy seniorów rozpoczęta. Obietnice PO w Puławach 8 25

Rozwój geriatrii, unettowienie emerytur, darmowe badania dla 60-latków, urlop wytchnieniowy, czy zniżki na leki - to część programu "Polska Seniora", o którym we wtorek w Puławach opowiadały posłanki Platformy Obywatelskiej.

Sprzęt z serduszkiem ciągle spływa. Komu pomogła WOŚP w Białej Podlaskiej?

Sprzęt z serduszkiem ciągle spływa. Komu pomogła WOŚP w Białej Podlaskiej? 0 4

Sprzęt za ponad 2 mln zł otrzymał szpital w Białej Podlaskiej na przestrzeni ubiegłego i tego roku od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Trafił on do Ośrodka Opieki Medycznej Domowy Szpital oraz na oddziały neonatologiczny i dziecięcy.

Przedszkolaki na medal. Duży i złoty! Paraolimpiada w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Przedszkolaki na medal. Duży i złoty! Paraolimpiada w Lublinie [zdjęcia] 0 0

III Paraolimpiada Przedszkolaków organizowana przez Przedszkole Integracyjnego nr 39 w Lublinie zgromadziła maluchy z 14 ośrodków na całej Lubelszczyźnie. Zawodnicy reprezentowali m.in. Lublin, Łęczną i Krasnystaw.

Ta pułapka udaje samicę. Kiedy samiec dostaje się do środka nie ma już dla niego ratunku
galeria

Ta pułapka udaje samicę. Kiedy samiec dostaje się do środka nie ma już dla niego ratunku 17 2

We wtorek zaczęła się nowa wojna ze szkodnikiem niszczącym lubelskie kasztanowce. Na większą skalę stosowane będą w tym roku pułapki feromonowe „udające” samicę. Zwabione nimi samce czeka, ostatnie w ich życiu rozczarowanie. Dzięki tej metodzie mniej będzie postronnych ofiar wśród innych owadów.

"Państwo musi zachować ciągłość". Monika Jaruzelska w Lublinie o ustawie degradacyjnej
galeria
film

"Państwo musi zachować ciągłość". Monika Jaruzelska w Lublinie o ustawie degradacyjnej 0 26

Wejście w życie ustawy degradacyjnej byłoby bardzo niebezpiecznym zjawiskiem. Państwo musi zachować pewną ciągłość - powiedziała w Lublinie Monika Jaruzelska, córka generała Wojciecha Jaruzelskiego.

Roboty drogowe w Lublinie. Duże utrudnienia na dwóch ważnych ulicach

Roboty drogowe w Lublinie. Duże utrudnienia na dwóch ważnych ulicach 6 2

Nie doszło do zapowiadanego na wtorek zamknięcia przejazdu przed Bramą Krakowską. Bariery na Lubartowskiej oraz Królewskiej mają być ustawione w środę około południa.

Koncert zespołu L.Stadt w Radiu Lublin
27 kwietnia 2018, 19:00

Koncert zespołu L.Stadt w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 kwietnia o godz. 19 w siedzibie Radia Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) wystąpi grupa L.Stadt.

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie
film

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie 1 10

Rząd i przedstawiciele części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali porozumienie. Zawiera ono między innymi zobowiązanie rządu do podniesienia wysokości renty socjalnej.

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 2:1. Pierwsza wygrana od września

Górnik Łęczna - Chrobry Głogów 2:1. Pierwsza wygrana od września 12 2

Kibice Górnika długo musieli czekać na ten moment, ale wreszcie się doczekali. We wtorek zielono-czarni pokonali na swoim boisku Chrobrego Głogów 2:1. To pierwsza wygrana łęcznian od... 23 września 2017 roku

Prezydent Etiopii obejrzy puławskie Azoty

Prezydent Etiopii obejrzy puławskie Azoty 29 6

W środę prezydent Demokratycznej Republiki Etiopii Mulatu Teshome Wurtu i jego małżonka odwiedzą Zakłady Azotowe „Puławy”. To szansa za pogłębienie współpracy gospodarczej i handlowej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!