sobota, 20 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Małgosia z Janowa Podlaskiego robi karierę muzyczną

  Edytuj ten wpis
Dodano: 20 grudnia 2013, 18:21
Autor: Ewelina Burda

 (Ewelina Burda)
(Ewelina Burda)

Kiedy 27 lat temu w Janowie Podlaskim trwała coroczna aukcja koni arabskich, mała Małgosia siedziała jeszcze w wózku. Kilkanaście lat później stała na scenie Sali Kongresowej. Piosenka "List do matki” Violetty Villas była jej biletem do muzycznej kariery.

Polskie araby Małgorzata Markiewicz miała w zasięgu ręki. Ale zamiast do koni, dziewczynka lgnęła do pianina. Rodzice bacznie przyglądali się pierwszym "estradowym” występom swojej małej gwiazdy. Najpierw w domu, później w przedszkolu, w szkole muzycznej, w końcu na międzynarodowych festiwalach. – Mądrze mną pokierowali. Wysłali mnie do szkoły muzycznej w Białej Podlaskiej – opowiada 27-letnia artystka z Janowa Podlaskiego. W parze z doskonaleniem wokalu szła jej nauka gry na pianinie.

Przepustka do kariery

– Przełomem okazał się 1999 rok, kiedy wystąpiłam w telewizyjnej "Szansie na sukces”. Ten program był dla młodych ludzi autentyczną przepustką do kariery. Obecnie, chyba żadne show nie dorównuje "Szansie na sukces” – uważa artystka.

Zwycięstwo w finale zapewniło jej występ na festiwalu w Opolu. Była najmłodszą uczestniczką w całej historii opolskiej imprezy. Rok po brawurowym występie w Sali Kongresowej, nastolatka mieszkała już w Warszawie.

– Rodzice ustawili mi priorytety. Nauka zajmowała pierwsze miejsce. A koncerty były tylko dodatkiem w tej szkole życia – opowiada wokalistka.

Ciężka praca zaowocowała. Pojawiły się propozycje współpracy z wybitnymi twórcami polskiej sceny muzycznej. Markiewicz koncertowała z Hanką Bielicką czy Stanem Borysem. Do swojego projektu zaprosił ją Piotr Rubik. W 2006 i 2007 roku występowała, jako solistka w jego oratoriach "Psałterz Wrześniowy” oraz "Tu es Petrus”.

Domowe studio w Janowie Podlaskim

Po czternastu latach na scenie, przyszedł czas na jej autorski projekt. – Niedawno skończyłam studia na Wydziale Jazzu przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie. Mam też dyplom psychologa. Chwilę odsapnęłam i pomyślałam, że teraz jest czas dla mnie. Już nie muszę martwić się, że mam jutro kolokwium albo egzamin. Mogę usiąść przy fortepianie i tworzyć – przyznaje Małgorzata.

Do udziału w swoim projekcie Małgosia zaprosiła jeszcze kilku muzyków: gitarzystę Michała Sołtana, basistę Dariusza Świtalskiego i perkusistę Bogusza Wekkę. Co przyniesie takie połączenie? Podstawą będzie jazz.

– Przełamiemy go naszymi innymi inspiracjami, bo spectrum naszych doświadczeń muzycznych jest szerokie. Nie chcemy się ograniczać – podkreśla 27-latka.

Muzycy weszli już do studia. Autorką większości kompozycji jest podlaska artystka. – Podczas ostatnich wakacji zaaranżowałam w swoim rodzinnym Janowie Podlaskiem domowe studio. Codziennie w skupieniu pracowałam nad utworami, czasami nocami tkwiłam przy fortepianie – opowiada. – Moja muzyka powstała w moim janowskim azylu.

W duszy grają mi łąki i lasy

Małgosia z sentymentem wraca do rodzinnych stron i czasów dzieciństwa, które spędziła pośród malowniczych podlaskich krajobrazów. – W duszy nieustannie grają mi te łąki, lasy i pola. Te obrazy wciąż mnie inspirują, również muzycznie – opowiada. Doskonale pamięta spacery z tatą po chroboczącym pod butami śniegu albo wspólne budowanie igloo. – Poza tym, mam tutaj wielu przyjaciół, z którymi często się spotykam. Nie tylko na koncertach, również na domowych kolacjach.

W przeszłości Małgosia koncertowała m.in. z bialskim składem Jazz Trio. – To członkowie tego zespołu zainspirowali mnie do jazzowych kompozycji – mówi.

Debiutancki krążek podlaskiej artystki będzie gotowy w pierwszej połowie 2014 roku. – Od dawna o tym marzyłam, dlatego się nie spieszymy. Chciałabym, aby to autorskie "dziecko” było dopieszczone – przyznaje 27-latka.

– Uwielbiam też dobre kino. Zdarza mi się również coś namalować. Mój tato jest plastykiem, sztuka zawsze była u nas obecna. Moja siostra, która mieszka w Irlandii, studiuje na Akademii Sztuk Pięknych – opowiada.

Małgorzata Markiewicz

Urodziła się w 1986 roku w Białej Podlaskiej. Jej kariera rozpoczęła się w 1999 roku od udziału w telewizyjnym programie "Szansa na sukces”. Zwyciężyła wielki finał, który odbył się w Sali Kongresowej w Warszawie. Podlaska artystka jest laureatką wielu festiwali, m.in. Piosenki i Tańca w Koninie i Chanson w niemieckiej Kolonii. W 2005 roku zastąpiła Olgę Szomańską-Radwan w oratorium "Tu es Petrus” Piotra Rubika.

Rok później otrzymała stały angaż do "Psałterza Wrześniowego”. Promował go utwór "Psalm dla Ciebie”, śpiewany przez nią w duecie z Januszem Radkiem. Współpracowała z Polskim Radiem. Koncertowała m.in. z Hanką Bielicką czy Stanem Borysem. Skończyła wydział jazzu przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina w Warszawie oraz psychologię w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Obecnie przygotowuje debiutancką solową płytę.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!