niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Siedemnaście z trzydziestu trzech sołectw gminy Łuków wzięło udział w konkursie na najładniejszą wieś w gminie. Zdobywca pierwszego miejsca, niewielkie sołectwo Dminin wygrało 18 tysięcy złotych.

Konkurs ogłoszono, by uaktywnić i zmobilizować mieszkańców wiosek do większej dbałości o estetykę swoich domów. Sołectwa, które przystąpiły do konkursu po kilkunastu miesiącach jego trwania były oceniane przez komisję. Jury brało pod uwagę wielkość wsi i ilości obiektów.
Zwycięski Dminin przekonał do siebie czystymi i ukwieconymi posesjami, dokładnie przystrzyżonymi trawnikami. W centrum wsi mieszkańcy ustawili gigantyczny skalniak i oszkloną gablotę przedstawiającą najładniejsze ogrody we wsi. Oprócz remontu świetlicy przed wejściem do niej urządzono plac rekreacyjny z ławami i stołami, tuż obok zbudowano boisko. - Na sukces pracowaliśmy wszyscy. Jeszcze nie wiemy, co zrobimy z wygraną. Być może te osiemnaście tysięcy przeznaczymy na budowę biblioteki - mówi inicjatorka konkursu w Dmininie Bogumiła Rozwadowska.
Drugie miejsce i nagroda w wysokości 11 tysięcy złotych przypadła wsi Dąbie. Tyle samo wygrało Zalesie, które znalazło się na trzeciej pozycji.
Do konkursu w Dąbiu przystapiła rada sołecka, strażacy z OSP i miejscowa podstawówka. Uczniowie malowali plakaty zapraszające do udziału w konkursie, które potem rozwieszali we wsi. Sami zrobili też ulotki i później roznieśli je do domów.
- Przekonać do konkursu tak dużą wieś było trudno, ale efekty są widoczne. Po raz pierwszy w historii Dąbia pomalowano krawężniki, osobiście pilnowałem, by śmieci wrzucać do konternera. Nie słuchali, więc prosiłem tych, którzy rzucali obok o pomoc przy porządkowaniu śmietnika - mówi sołtys Stanisław Czubaszek.
Zalesie, które zajęło trzecie miejsce postawiło na uporządkowanie systemu wywozu odpadów. - Działaliśmy razem z radą sołecką, szkołą i KGW. Wprowadziliśmy między innymi nowy system zbiórki śmieci. We wsi pojawiły się nowe śmietniczki -wyjaśnia Janina Mościcka, sołtys Zalesia.
Czwarte miejsce zajęły Szczygły Górne, w nagrodę wieś dostała pięć tysięcy złotych, piąte były Biardy (4 tysiące złotych). Taką samą nagrodę dostała Wólka Świątkowa, Role, Turze Rogi, Strzyżew i Świdry. Kownatki i Zarzecz Łukowski nagrodzono kwotą dwóch tysięcy złotych.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!