piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Marka znana w świecie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 czerwca 2002, 14:27

Głównym produktem Spomleku jest ser Radamer. Jego paczkowaniem zajmują się m.in. (od lewej): Bożena
Głównym produktem Spomleku jest ser Radamer. Jego paczkowaniem zajmują się m.in. (od lewej): Bożena

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek w Radzyniu Podlaskim sklasyfikowana została na jedenastym miejscu wśród krajowych firm swojej branży. Nastąpiło to w wyniku I rankingu zakładów mleczarskich, ogłoszonego przez tygodnik Boss Rolnictwo i Agencję Rynku Rolnego. Podsumowanie rywalizacji nastąpi dzisiaj w warszawskim hotelu Jan III Sobieski.

Zwycięzcą rankingu, w którym pod uwagę brano działalność poszczególnych mleczarni, okazała się Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie (woj. podlaskie).
Obok Spomleku, z naszego regionu sklasyfikowano jeszcze Okręgową Spółdzielnię Mleczarską w Krasnymstawie, która znalazła się na 16 pozycji.
- W naszych poczynaniach dużą wagę przykładamy do spełnienia wszystkich norm Unii Europejskich Wprawdzie do eksportu na rynki unijne dopuszczeni zostaliśmy jeszcze na początku 1999 roku, jako jeden z trzech pierwszych w kraju zakładów branży mleczarskiej, ale to jeszcze nie wszystko. Teraz każdy z dostawców surowca stara się wyprodukować jak największą jego ilość w ramach tak zwanego okresu referencyjnego, który będzie podstawą do ustalenia wielkości skupu mleka na najbliższe lata - informuje Zbigniew Żurek, rzecznik prasowy Spomleku
Spomlek skupia około 8 tysięcy dostawców (prawie połowa z nich to członkowie spółdzielni). Obecnie do zakładu trafia codziennie około 450 tysięcy litrów surowca. Prawie 95 procent to mleko klasy ekstra, pozostałe pierwszej. Niestety, w ostatnich miesiącach spadła jego cena. W stosunku do początku roku jest niższa o około 15 procent. Spowodowane to jest niższymi cenami produktów mleczarskich na prawie całym świecie. Np. mleko w proszku jest tańsze o 50, masło i sery około 30 procent. Ponadto na krajowym rynku nastąpił znaczny spadek sprzedaży wyrobów mleczarskich.
- Obecnie jednym z głównych zadań zarządu naszej spółdzielni jest intensyfikacja sprzedaży poprzez poszukiwanie nowych rynków zbytu. W grę wchodzą przede wszystkim kraje południowej Europy. Na bazie zmodernizowanego zakładu w Parczewie myślimy również o produkcji nowych wyrobów, głównie serów. Dopingują nas do tego między innymi różnego rodzaju wyróżnienia. W minionym miesiącu podczas targów mleczarstwa w Gdańsku za ser Radamer otrzymaliśmy tzw. złotą mleczną rewię - dodaje Zbigniew Żurek.
Ponad 25 procent produktów radzyńskiej mleczarni eksportowanych jest m.in. do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Rosji, Ukrainy, Niemiec, Białorusi, a nawet do Korei Południowej, Tajwanu, Japonii, Wietnamu.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!