piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Marszałek gdzieś się zagubił

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 kwietnia 2007, 18:09

Marszałka Józefa Piłsudskiego - tak brzmi pełna nazwa jednej z bialskich ulic. Ale coraz częściej piszemy ją w skrócie.

Mało tego. Skrót pojawia się na oficjalnych tablicach, a nawet na stronie internetowej Urzędu Miasta Biała Podlaska. Prezydent ma naprawić ten błąd.
Sprawę poruszył na piątkowej sesji Rady Miasta radny Marian Burda. Wskazał, że instytucje, szkoły i uczelnie nie używają poprawnej nazwy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego, a tylko skrótu "ul. Piłsudskiego” . - Ja rozumiem, że w języku potocznym można stosować uproszczoną nazwę. Ale skrót znajduje się na stronach internetowych oficjalnego serwisu miasta. Podobnie jest ze szkołami, których statuty uchwalałem i wiem, że mają w nazwie "Marszałka”. Niech radni coś z tym zrobią. W oficjalnych dokumentach i nazwach nie wypada, aby było takie niechlujstwo - oburza się Marian Burda.
Wybraliśmy się na ul. Piłsudskiego. Rzeczywiście, przeważają tam tablice ze skróconą nazwą. Tylko w kilku miejscach dostrzegliśmy pełną formę. Tak jest przy wejściu do Urzędu Miasta i obok, na tablicy z nazwą ulicy. Ale na skrzyżowaniu z ul. Artyleryjską widnieje już tylko tabliczka "ul. Piłsudskiego”. Podobnie jest na siedzibach Banku PKO BP i Kolegium Licencjackiego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Ale to nie wszystko Na kilku domach znajdują się tabliczki numeryczne z dawną nazwą tej ulicy: "Świerczewskiego”. A zmiana nastąpiła kilkanaście lat temu.
Andrzej Czapski, prezydent Białej Podlaskiej przyznaje rację radnemu Burdzie. - Podzielam zdanie o bałaganie przy używaniu nazw. Powinno być jak w uchwale rady. To nonszalancja. Powinniśmy stosować pełną nazwę Marszałka Józefa Piłsudskiego - podkreśla Czapski. I obiecuje, że zajmie się sprawą.
- W komisji ds. nazewnictwa ulic zwracaliśmy już uwagę na to, że powinna być stosowana pełna nazwa ulicy. W Białej Podlaskiej szczególnie warto o tym pamiętać. Przecież chodzi o miasto, które jako drugie w Polsce w 1920 roku nadało tytuł honorowego obywatela Józefowi Piłsudskiemu - mówi Szczepan Kalinowski, regionalista i pracownik naukowy bialskiej AWF.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!