czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Medyczna literatura w centrum miasta. Dla studentów i lekarzy

Dodano: 29 września 2015, 21:57
Autor: Ewelina Burda

W poniedziałek otwarto filię Głównej Biblioteki Lekarskiej w Białej Podlaskiej. Placówka mieści się przy ul. Jatkowej, w centrum miasta/ fot.E.Burda
W poniedziałek otwarto filię Głównej Biblioteki Lekarskiej w Białej Podlaskiej. Placówka mieści się przy ul. Jatkowej, w centrum miasta/ fot.E.Burda

Filia Głównej Biblioteki Lekarskiej w Białej Podlaskiej już otwarta. To pierwszy oddział na wschodzie Polski. Do dyspozycji czytelników kilka tysięcy woluminów na miejscu i jeszcze więcej zbiorów elektronicznych.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Znajdziemy tu najnowszą literaturę medyczną, a także czasopisma i książki nawet z XIX wieku. Biblioteka mieści się w nowej kamienicy przy ul. Jatkowej w centrum Białej Podlaskiej. W sumie, to 300 mkw. powierzchni.

– To jedna z najlepszych lokalizacji w mieście – podkreśla prezydent miasta Dariusz Stefaniuk.

Lokal należy do zasobów miejskiej spółki, Zakładu Gospodarki Lokalowej. – Stawka za czynsz jest preferencyjna, ze względu na typ instytucji. Jak wiadomo, instytucje kultury są w deficycie, trzeba je wspierać – uważa Stefaniuk.

Jego zdaniem, w centrum miasta powinno być więcej takich miejsc. – Nie tylko pustostany i sklepy, ale również miejsca, gdzie mieszkańcy mogą przyjść i spotkać się na niwie kulturalnej – tłumaczy prezydent.

Taką rolę ma również spełniać filia Głównej Biblioteki Lekarskiej. – Mamy dużą salę ekspozycyjną, która może służyć np. wystawom i innym wydarzeniem kulturalnym – przyznaje Wojciech Giermaziak, dyrektor GBL, która w tym roku obchodzi jubileusz 70-lecia. – Gromadzimy zbiory z całego świata, z najbardziej utytułowanych ośrodków akademickich. Właściwie mamy publikacje z każdej dziedziny medycyny. A obecnie jesteśmy na etapie digitalizacji zbiorów które pochodzą ze średniowiecza – dodaje Giermaziak.

Zbiory bialskiej fili mają być z czasem uzupełniane. – Musimy zbadać jakie jest zapotrzebowanie w Białej Podlaskiej – potwierdza Marta Kulesza, kierownik oddziału. – Z naszych zbiorów korzystają zwykle zarówno studenci kierunków medycznych jak i lekarze – wymienia Kulesza.

W Białej Podlaskiej działa m.in. Medyczne Studium Zawodowe im. Marii Minczewskiej. Kierunki pokrewne medycynie są też na Państwowej Szkole Wyższej im. Papieża Jana Pawła II, m.in. pielęgniarstwo, zdrowie publiczne oraz ratownictwo medyczne. – Poza tym mamy jeden z najlepszych szpitali w Polsce. Biblioteka pięknie nam się z tym komponuje. A jak wiadomo, literatura fachowa jest w cenie – podkreśla prezydent  Dariusz Stefaniuk.

GBL ma 14 swoich oddziałów w całej Polsce. Filia w Białej Podlaskiej, będzie czynna codziennie, od poniedziałku do piątku. Pracują tu dwie osoby. Założenie bibliotecznej karty będzie płatne. – Ale jeszcze nie mamy cennika – przyznaje kierownik Kulesza. - Miasto nie bierze finansowego udziału w funkcjonowaniu placówki. Wynajmujemy tylko lokal – zaznacza z kolei Dariusz Stefaniuk.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!