piątek, 28 kwietnia 2017 r.

Biała Podlaska

Memento mori z mieczami w tle

Dodano: 21 marca 2002, 16:54

 Mieczysław Bienia przygotowuje rekonstrukcję grobu z neolitu
Mieczysław Bienia przygotowuje rekonstrukcję grobu z neolitu

"Memento mori - obrządek pogrzebowy w pradziejach i wczesnym średniowieczu” to nietypowa wystawa, która zostanie otwarta dziś o godz. 12 w Muzeum Południowego Podlasia. Znalazły się na niej pochodzące z wykopalisk w Polsce wschodniej eksponaty z ośmiu muzeów.

Ukazuje grobowce z różnych epok, od neolitu do średniowiecza. Można tam ujrzeć wyposażenie grobów z cmentarzysk neolitycznych odkrytych w okolicach Białegostoku, Krzywośnitach, Klementowicach, Karmanowicach, Żerocinie, Rudnie i Białce. Kulturę trzcinecką reprezentują znaleziska z Raciborowic; łużycką z Łomaz, Bubla Starego i Wojciechowa; pomorską z Czerniejowa i Gródka, przeworską i jastorską z Dobrynia Małego i Rudnika oraz Gródka i Nadkola. Unikatem są także słynne nie tylko na Lubelszczyźnie wykopaliska kultury wielbarskiej z Masłomęcza, Sarnak i Gródka nad Bugiem. Groby ciałopalne z kurhanów ziemnych (V i VI wiek) reprezentują eksponaty z Horodyszcza, Zalesia i Dobrynia Dużego. Zrekonstruowane zostały również groby szkieletowe z X-XI wieku pochodzące z Litewnik, Horodyszcza, Zalesia i Walimia. Nigdy jeszcze podczas podobnej wystawy nie były prezentowane miecze z Masowa odkryte przez doc. dr. Jana Gurbę. Duża cześć spośród ponad tysiąca zgromadzonych eksponatów pochodzi z terenów południowego Podlasia.
Autor ekspozycji, archeolog Mieczysław Bienia, powiedział nam, że rzadko można spotkać takie nagromadzenie na wystawie nie tylko grobowców, urn, amfor, pucharów, ale także mieczy i innych przedmiotów związanych z życiem doczesnym. Do grobów bowiem trafiły nie tylko ubrania, ale również grzebienie, ozdoby, broń i narzędzia. Warto polecić tę wystawę nauczycielom i młodzieży szkolnej.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24