wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Memento mori z mieczami w tle

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 marca 2002, 16:54

 Mieczysław Bienia przygotowuje rekonstrukcję grobu z neolitu
Mieczysław Bienia przygotowuje rekonstrukcję grobu z neolitu

"Memento mori - obrządek pogrzebowy w pradziejach i wczesnym średniowieczu” to nietypowa wystawa, która zostanie otwarta dziś o godz. 12 w Muzeum Południowego Podlasia. Znalazły się na niej pochodzące z wykopalisk w Polsce wschodniej eksponaty z ośmiu muzeów.

Ukazuje grobowce z różnych epok, od neolitu do średniowiecza. Można tam ujrzeć wyposażenie grobów z cmentarzysk neolitycznych odkrytych w okolicach Białegostoku, Krzywośnitach, Klementowicach, Karmanowicach, Żerocinie, Rudnie i Białce. Kulturę trzcinecką reprezentują znaleziska z Raciborowic; łużycką z Łomaz, Bubla Starego i Wojciechowa; pomorską z Czerniejowa i Gródka, przeworską i jastorską z Dobrynia Małego i Rudnika oraz Gródka i Nadkola. Unikatem są także słynne nie tylko na Lubelszczyźnie wykopaliska kultury wielbarskiej z Masłomęcza, Sarnak i Gródka nad Bugiem. Groby ciałopalne z kurhanów ziemnych (V i VI wiek) reprezentują eksponaty z Horodyszcza, Zalesia i Dobrynia Dużego. Zrekonstruowane zostały również groby szkieletowe z X-XI wieku pochodzące z Litewnik, Horodyszcza, Zalesia i Walimia. Nigdy jeszcze podczas podobnej wystawy nie były prezentowane miecze z Masowa odkryte przez doc. dr. Jana Gurbę. Duża cześć spośród ponad tysiąca zgromadzonych eksponatów pochodzi z terenów południowego Podlasia.
Autor ekspozycji, archeolog Mieczysław Bienia, powiedział nam, że rzadko można spotkać takie nagromadzenie na wystawie nie tylko grobowców, urn, amfor, pucharów, ale także mieczy i innych przedmiotów związanych z życiem doczesnym. Do grobów bowiem trafiły nie tylko ubrania, ale również grzebienie, ozdoby, broń i narzędzia. Warto polecić tę wystawę nauczycielom i młodzieży szkolnej.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!