niedziela, 25 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Międzynarodowy pobór

  Edytuj ten wpis
Dodano: 30 września 2001, 20:56

Niedługo dowiemy się, co do Bugu wpuszczają Białorusini i Ukraińcy. Jutro zaczyna się międzynarodowa akcja poboru wody, ścieków i osadów z rzeki Bug i jej dopływów.

Będzie się ona odbywać w ramach projektu pilotowego monitoringu i oceny jakości wód dla zlewni Bugu. Uczestniczyć w niej będą pracownicy laboratorów inspektoratów ochrony środowiska z Lublina, Warszawy i Białegostoku. W akcji biorą udział również specjalistyczne laboratoria z Białorusi, Ukrainy, Słowacji i Unii Europejskiej.
Wspólny pobór wód będzie dotyczyć granicznego odcinka Bugu od Kryłowa do Popowa oraz dopływów z lewej i prawej strony, m.in. Sołokiji, Huczwy, Uherki, Wodawski, Krzny, Czapelki i Nurca.
Mieczysław Burdzicki, zastępca dyrektora bialskiej Delegatury Woje-
wódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska poinformował nas, że wspomniany projekt jest realizowany już od 1997 r. jednocześnie przez Polskę, Ukrainę i Białoruś. W naszym kraju realizuje go Instytut Ochrony Środowiska ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W krajach sąsiednich zaś finansuje akcję fundusz europejski TACIS.
Projekt ma dostosować system monitoringu rzek w Polsce do wymagań określonych w dyrektywach UE. Będzie podstawą do przygotowania monitoringu innych rzek w Polsce. Chodzi o to, aby w Polsce Ukrainie i Białorusi stosowano podobne zasady badania wód, by wyniki były porównywalne. Obecnie realizowana jest faza tzw. przygotowawcza. Do 2003 r. ma zostać wykonany etap wdrożeniowy i oceny.
Za tydzień planowany jest po stronie białoruskiej objazd zlewni Bug. TACIS ma także niebawem zorganizować warsztaty naukowe poświęcone wymianie informacji o badaniu wód.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!