czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Międzyrzec Podlaski: Będzie referendum w sprawie odwołania wójta?

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 sierpnia 2013, 17:31

 (Archiwum)
(Archiwum)

W czerwcu Rada Gminy nie udzieliła mu absolutorium. W czwartek będzie głosować nad uchwałą o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta.

Radni mają zastrzeżenia do tego, jak Mirosław Kapłan, wójt gminy Międzyrzec Podlaski, realizował ubiegłoroczny budżet. Komisja Rewizyjna wydała negatywną opinię i wnioskowała o nieudzielanie absolutorium wójtowi. – Uchwałę komisji podzieliła rada gminy – mówi Andrzej Pietruk, przewodniczący rady.

Zarzuty sprowadzają się do trzech kwestii. Po pierwsze komisja uznała, że wójt nie zrealizował kilku z zaplanowanych in-westycji mimo, że pieniądze w budżecie były zabezpieczone. Chodzi np. o modernizacje gminnych dróg w Łuniewie i w Żabcach, budowę drogi w Strzakłach i zaadoptowanie budynku po Szkole Podstawowej w Przychodach.

Po drugie, zdaniem komisji, pozyskiwanie środków unijnych było nieskuteczne. W uzasadnieniu do negatywnej opinii czytamy, że zamiast za ponad 29 mln zł, zrealizowano inwestycje za ok. 5,7 mln zł. – To niespełna 20 proc. – przypomina Pietruk.

Wreszcie, komisja zarzuca wójtowi, że przekroczył wydatki zaplanowane na administrację o ponad 51 tys. zł.

– Nie zgadzam się w całości, zwłaszcza z tymi dwoma zarzutami, które dotyczą niezrealizowania inwestycji i nieskutecznego pozyskiwania środków zewnętrznych – mówi Mirosław Kapłan, wójt gminy Międzyrzec Podlaski. I tłumaczy to na przykładzie projektu, który zakładał m.in. budowę stacji uzdatniania wody. – 56 punktów kwalifikowało projekt, my dostaliśmy 55. I ktoś mówi, że to porażka, w sytuacji, gdy w woj. lubelskim nie ma żadnego samorządu, któremu by to się udało – argumentuje wójt.

Tłumaczy, że to rada gminy utrudnia realizowanie zadań. – Tyle inwestycji, ile przy ich przeszkadzaniu udało nam się zrobić, nie było nigdy. Zanim objąłem funkcję wójta, tyle pieniędzy na inwestycje się nie wydawało – mówi Kapłan.

Dodaje też, że przy planowaniu wydatków na administrację, przedstawił rzetelne wyliczenia wynikające z zawartych umów o pracę. – Jeden z radnych powiedział, żebyśmy zmniejszyli tą kwotę o 150 tys. Zapytałem, dlaczego o tyle. Odpowiedział, że to ładna kwota – twierdzi Kapłan.

Jak dodaje, referendum powinno być ostatecznością, a jego zdaniem, nic niepokojącego się nie dzieje. – Nasza gmina ma najlepsza sytuację finansową ze wszystkich gmin w woj. lubelskim – mówi Kapłan.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!