wtorek, 20 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Międzyrzec Podlaski: Odejście nie oznacza zapomnienia. Odsłonięto pamiątkową tablicę

Dodano: 26 czerwca 2015, 15:11
Autor: Ewelina Burda

– Myślę, że mąż się teraz uśmiecha i jest szczęśliwy słysząc tyle pięknych słów, miłych wspomnień. On sam był skromnym człowiekiem – mówi Ewa Stolarczyk<br />
– Myślę, że mąż się teraz uśmiecha i jest szczęśliwy słysząc tyle pięknych słów, miłych wspomnień. On sam był skromnym człowiekiem – mówi Ewa Stolarczyk

- Cieszę się i jestem dumna, że dokonania męża zostały docenione i upamiętnione – mówiła podczas odsłonięcia pamiątkowej tablicy wdowa po Ireneuszu Stolarczyku. Ten wieloletni dyrektor międzyrzeckiego szpitala rok temu przegrał walkę z rakiem

Już miesiąc po jego śmierci zawiązał się Komitet Uhonorowania Pamięci Dyrektora Ireneusza Stolarczyka. Oprócz tablicy odsłoniętej na budynku szpitala, rada miasta przyznała dyrektorowi pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela Międzyrzeca Podlaskiego. Odebrała go Ewa Stolarczyk, wdowa po dyrektorze.

– Myślę, że mąż się teraz uśmiecha i jest szczęśliwy słysząc tyle pięknych słów, miłych wspomnień. On sam był skromnym człowiekiem. Zawsze powtarzałam, że szpital i służba zdrowia były moimi rywalkami – przypomina Ewa Stolarczyk. – Mąż swoją postawą i zaangażowaniem potwierdził, że odejście nie oznacza zapomnienia – dodaje.

Jednym z inicjatorów ufundowania tablicy był poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk (PSL), przewodniczący rady społecznej międzyrzeckiego szpitala i wieloletni przyjaciel dyrektora.

– Mimo pogarszającego się stanu zdrowia, determinacja dyrektora w osiąganiu wytyczonych celów, efektywna i skuteczna polityka zarządzania, umiejętność pozyskiwania środków zewnętrznych zaowocowały. Szpital w Międzyrzecu Podlaskim stał się nowoczesną jednostką służby zdrowia – podkreśla poseł Stefaniuk. W 2013 roku placówka otrzymała certyfikat Rzetelni w Ochronie Zdrowia oraz certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia.

Ireneusz Stolarczyk od 1990 roku był dyrektorem placówki. Nie tylko nią zarządzał, ale był też aktywnym neurologiem. – Nawet kiedy choroba nie pozwalała mu wyjść z domu, robił plany na przyszłość. Jakby resztkami sił chciał wykonać do końca to, co zamierzał – opowiada parlamentarzysta z Drelowa.

Na tablicy pamiątkowej prawdopodobnie się nie skończy. – Są pomysły, by nazwać szpital jego imieniem. Na pewno doczekamy się tego, ale takich rzeczy nie robi się ad hoc – przyznaje Stefaniuk.

Od 2006 roku do 2014 roku Ireneusz Stolarczyk był też radnym PSL w sejmiku województwa lubelskiego, gdzie pełnił m.in. funkcję przewodniczącego komisji ochrony zdrowia.

– To był wzór do naśladowania, wspaniały kolega, uczciwy człowiek, dobry samorządowiec, zdeterminowany lekarz, z powołania. Każdy z nas może być dzisiaj wdzięczny, że mógł spotkać na swojej drodze tak dobrego człowieka - tak o Stolarczyku mówił podczas czwartkowej uroczystości europoseł i szef PSL w regionie, Krzysztof Hetman.

Zarząd Województwa przyznał pamiątkowy medal infułatowi ks. Kazimierzowi Korszniewiczowi, prezesowi Międzyrzeckiej Fundacji na rzecz Ochrony Zdrowia. – Za wsparcie dyrektora poprzedniego i obecnego w działaniach na rzecz rozwoju szpitala. W uznaniu za zasługi – uzasadniał marszałek województwa Sławomir Sosnowski.

 Dziś międzyrzeckim szpitalem kieruje Wiesław Zaniewicz, który wcześniej był zastępcą do spraw administracyjno-ekonomicznych.

Czytaj więcej o: Międzyrzec Podlaski
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!