piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Międzyrzec Podlaski. Zwolnienie wójta zwolniło obrady

  Edytuj ten wpis
Dodano: 1 września 2013, 16:34

Wójt Mirosław Kapłan (Archiwum)
Wójt Mirosław Kapłan (Archiwum)

Wójt Mirosław Kapłan nie przyszedł na ostatnią sesję Rady Gminy. Głosowanie nad referendum w sprawie jego odwołania przełożono.

Pan wójt był na zwolnieniu lekarskim od środy do piątku włącznie – mówi Andrzej Pietruk, przewodniczący Rady Gminy Międzyrzec Podlaski. – Musieliśmy zrobić przerwę w obradach. Będziemy kontynuować w poniedziałek. Jak mówi, informację przekazał asystent wójta. – Sam zwolnienia lekarskiego nie widziałem, ale oficjalnie na sesji zapytałem o to doradcę – tłumaczy Pietruk.

Kolejne obrady zaplanowano dziś na godz. 14.

To będzie drugie podejście do głosowania nad uchwalą w sprawie przeprowadzenia referendum o odwołaniu wójta. On sam będzie miał okazję, żeby przedstawić wyjaśnienia, a przed jawnym, imiennym głosowaniem, ma być dyskusja.

Punkt dotyczący referendum pojawił się w porządku obrad, bo radni nie udzielili wójtowi absolutorium. Wnioskowała o to komisja rewizyjna, która negatywnie oceniła realizację budżetu za 2012 r. Uzasadnienie sprowadza się przede wszystkim do trzech punków. Po pierwsze komisja zarzuciła wójtowi, że nie zrealizował kilku z zaplanowanych inwestycji mimo, że pieniądze w budżecie były zabezpieczone. Chodzi np. o modernizacje gminnych dróg w Łuniewie i w Żabcach, budowę drogi w Strzakłach i zaadaptowanie budynku po Szkole Podstawowej w Przychodach.

Druga część uwag dotyczy pozyskiwania środków zewnętrznych. W uzasadnieniu negatywnej opinii, komisja wyjaśnia, że zamiast za ponad 29 mln zł, zrealizowano inwestycje za ok. 5,7 mln zł.
Po trzecie, wójt miał przekroczył wydatki zaplanowane na administrację o ponad 51 tys. zł.

Kiedy w zapytaliśmy wójta o tę opinię, nie krył wzburzenia. – Nie zgadzam się w całości, zwłaszcza z tymi dwoma zarzutami, które dotyczą niezrealizowania inwestycji i nieskutecznego pozyskiwania środków zewnętrznych – mówił nam Mirosław Kapłan, wójt gminy Międzyrzec Podlaski.

Tłumaczył m.in., że to Rada Gminy często utrudnia pracę samorządu i wyjaśniał, że sytuacja finansowa gminy jest dobra.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!