poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Miejska spółka musi wydać 34 mln zł. Bo emituje za dużo dwutlenku węgla

Dodano: 12 listopada 2016, 21:27
Autor: Ewelina Burda

PEC szykuje inwestycje za 34 mln zł (fot. UM Biała Podlaska)
PEC szykuje inwestycje za 34 mln zł (fot. UM Biała Podlaska)

Wielomilionowe inwestycje szykuje Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Białej Podlaskiej. Ma to związek z koniecznością stopniowego odchodzenia od energetyki opartej na węglu.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

W latach 2017-2019 PEC zamierza przeprowadzić inwestycje za blisko 34 mln zł. – W 2017 roku planujemy rozpoczęcie prac projektowych budowy kotłowni biomasowej o mocy ok. 5MW na terenie ciepłowni przy ul. Sidorskiej. To istotnie wpłynie na zmniejszenie ilości emitowanych gazów cieplarnianych, głównie dwutlenku węgla – mówi Aleksander Kompa, prezes PEC.

Obecnie spółka zużywa rocznie 30 tys. ton węgla. – Biomasa w systemie handlu emisjami jest paliwem odnawialnym zastępującym węgiel i w rozliczeniu emisji dwutlenku węgla traktowana jest jako paliwo nie wnoszące emisji gazów cieplarnianych – dodaje Kompa.

W obecnym stanie i na obecnych zasadach spółka może funkcjonować najdłużej do końca 2022 roku. Później w życie wchodzi unijna Konkluzja BAT.

– Po jej publikacji duże obiekty energetyczne będą musiały rozpocząć proces dostosowania do nowych, bardziej zaostrzonych wymagań – podkreśla szef miejskiej spółki.

Oprócz kotłowni biomasowej, PEC zbuduje źródło kogeneracji. – Jest to proces jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Bardziej przyjazny środowisku i bardziej ekonomiczny – zaznacza Kompa.

Natomiast aby zwiększyć niezawodność dostaw energii oraz ograniczyć ewentualne straty ciepła PEC kompleksowo zmodernizuje w przyszłym roku napowietrzną magistralę ciepłowniczą o długości ok 1,8 km. Wymieniona będzie izolacja cieplna oraz armatura. Będą też przyłączenia nowych obiektów, m.in. bloków w rejonie ul. Armii Krajowej, Żeromskiego oraz Jana III Sobieskiego. – Poprzez realizację zaplanowanych projektów stopniowo dążymy do podnoszenia jakości usług przy utrzymaniu ceny za ciepło na odpowiednio niskim poziomie – podkreśla prezes Aleksander Kompa.

PEC od kilku lat organizuje dla bialskich przedszkoli i szkół dni otwarte w ciepłowni przy ul. Orzechowej. W ten sposób spółka chce edukować najmłodszych odnośnie ochrony środowiska i oszczędności ciepła. Oprócz takich akcji edukacyjnych, PEC we współpracy z Zespołem Szkół Zawodowych nr 2 pomógł utworzyć kierunek kształcenia w zawodzie technik energetyk. Jedenastu absolwentów już teraz znalazło zatrudnienie w spółce.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(3) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (13 listopada 2016 o 07:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
drzewa jedzo duzo co2
Rozwiń
Gość
Gość (12 listopada 2016 o 22:28) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Aha a ktoś pomyślał aby dodawać do spalania dodatki wchłaniające CO2 ? Bo jak nie to gó/no a właściwie nabijanie kasy dla handlarzy CO2 a nie ekologia.
Rozwiń
Gość
Gość (12 listopada 2016 o 22:24) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ktoś policzył ile CO2 wchłoną lasy wokół Białej ? Bo jak nie policzył to gó/no nie rachunek CO2
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (3)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!