środa, 21 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Miejski obszar funkcjonalny w Białej Podlaskiej. Zgłoś swoje uwagi

Dodano: 23 maja 2015, 18:15
Autor: Ewelina Burda

Do 1 czerwca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Formularze dostępne są m.in. na stronie internetowej urzędu
Do 1 czerwca mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Formularze dostępne są m.in. na stronie internetowej urzędu

Jak będzie wyglądał miejski obszar funkcjonalny Białej Podlaskiej? Projekt jest już gotowy. Do końca maja trwają konsultacje społeczne.

- Uwagi, propozycje i opinie należny zgłaszać za pomocą formularza, który należy przesłać drogą elektroniczną na adres strategia@bialapodlaska.pl lub dostarczyć do Urzędu Miasta – informuje rzecznik prezydenta Michał Trantau.

Projekt wyznacza główne kierunki rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska w wymiarze przestrzennym, gospodarczym i społecznym. Miasto i gmina Biała Podlaska podpisały umowę w tej sprawie już w sierpniu 2014 r. O co chodzi w tej strategii?  O współpracę obu samorządów m.in. poprzez wspólne planowanie infrastruktury transportowej, realizację projektów z zakresu termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, oświetlenia ulicznego czy energetyki odnawialnej. To również zintegrowany system sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, a także wspólna polityka mieszkaniowa i gospodarcza.

- Przesłanki stworzenia nowego dokumentu strategicznego obszaru funkcjonalnego miasta wynikają z nowego okresu programowania do roku 2020. W tym przypadku, razem z gminą możemy osiągnąć więcej. Dlatego też zapraszamy mieszkańców do wzięcia udziału w konsultacjach. Chcemy, aby jak najwięcej bialczan wypowiedziało się na ten temat - podkreśla rzecznik prezydenta.

Jaki jest główny cel opracowanego projektu? „W 2020 roku Miejski Obszar Funkcjonalny Biała Podlaska pełni rolę ważnego ośrodka rozwoju w Polsce Wschodniej dzięki rozwijającym się specjalizacjom gospodarczym generujących więcej miejsc pracy, a także lepszym warunkom do życia, pracy i prowadzenia biznesu” – czytamy w dokumencie, z którym można zapoznać się m.in. na stronie internetowej bialskiego Urzędu miasta. Wynika z niego m.in., że głównym wyzwaniem MOF jest „niewykorzystany potencjał gospodarczy”, który z kolei przekłada się na małą ilość miejsc pracy.

A konsekwencją tego jest duża kilkunastoprocentowa stopa bezrobocia. Dlatego projekt zakłada poprawę warunków do rozwoju działalności przedsiębiorstw poprzez przygotowanie terenów inwestycyjnych m.in. na terenie byłego lotniska wojskowego w Białej Podlaskiej. Strategia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Biała Podlaska wpisuje się również w nowy model polityki regionalnej kraju.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!