niedziela, 18 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Mieszkają, ale się nie meldują. A gmina traci

Dodano: 6 grudnia 2017, 07:10
Autor: eb

Według szacunków, aż tysiąc osób mieszka na terenie gminy Biała Podlaska bez meldunku. Nie pozostaje to bez wpływu na dochody gminy.

Gmina liczy ponad 14 tys. mieszkańców, z tego ok. 1 tys. nie jest tu zameldowanych. Tak przynajmniej szacuje przewodniczący rady gminy Dariusz Plażuk.

– Mieszkańcy często są nieświadomi, że jeżeli nie są zameldowani w naszej gminie, to część podatku dochodowego trafia gdzie indziej – tłumaczy.

– A to są naprawdę duże pieniądze. Ze skarbnikiem wyliczyliśmy że przy zarobkach średnio 3 tys. zł brutto, miesięcznie od jednej osoby tracimy 17 zł. A wpływy z podatków dochodowych to największa pula dochodów każdej gminy.

Na ostatniej sesji naświetlił problem radnym. Jego zdaniem, takich osób jest tak wiele, bo w przeciągu ostatnich lat na terenie gminy powstało wiele nowych osiedli mieszkaniowych, w Rakowiskach czy w Sławacinku.

– Dlatego chcemy opracować pismo ze stosowną informacją, które trafi do tych niezameldowanych mieszkańców – podkreśla przewodniczący.

– Mamy pomysły jak dotrzeć do takich osób, ale za wcześnie by o tym mówić – mówi z kolei Adam Olesiejuk, zastępca wójta. Jednym ze sposobów mogą być deklaracje odnośnie odbioru odpadów.
Gmina przypomina, że część dochodów z podatków trafia na wydatki związane z inwestycjami, na które tak liczą mieszkańcy.

Marta Szpakowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, podaje
że 39 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych trafia do danej gminy. – A wysokość udziału we wpływach z podatku dochodowego od firm, posiadających siedzibę na obszarze gminy, wynosi 6,71 proc. – precyzuje Szpakowska. – Jednocześnie wpisanie niewłaściwego adresu zamieszkania traktowane
jest najczęściej jako uchybienie formalne i nie powoduje sankcji skarbowych. Wiele gmin, aby zachęcić do rozliczania się swoich mieszkańców stosuje różne ulgi – dodaje rzeczniczka.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(6) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (8 grudnia 2017 o 19:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niech pan Stefaniuk skoszaruje na lotnisku 1000 niepokornych i niezameldowanych w Białej Podlaskiej. Wybory za pasem, to będzie miał ekwiwalent adekwatny do 1000 miejsc pracy na lotnisku, którymi mamił wyborców w przedbiegach na urząd prezydenta.
Rozwiń
Gość
Gość (7 grudnia 2017 o 07:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
obowiązek meldunkowy został zniesiony
Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2017 o 19:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Aby słoje się do warszawy nie przemeldowały....
Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2017 o 11:50) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
1000 osób niezameldowanych, z czego 500 bezdomnych. A te 3000 brutto, to gdzie to tak dobrze płacą?
Rozwiń
Gość
Gość (6 grudnia 2017 o 07:45) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A po co im pieniądze ? Przecież pomnik kłamczyńskiego już jest ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (6)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!