niedziela, 18 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Mieszkańcy czterech powiatów czekają na darmowy internet

  Edytuj ten wpis
Dodano: 23 lutego 2011, 17:44

"Wioska komputerowa” w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie.  (Fot. Marek Pietrzela)
\"Wioska komputerowa” w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie. (Fot. Marek Pietrzela)

Pod koniec 2012 roku mieszkańcy czterech powiatów dostaną szybki darmowy Internet i możliwość tanich rozmów telefonicznych. Warunek jest jeden – nie będzie więcej opóźnień w realizacji finansowanego przez UE projektu.

95 proc. mieszkańców powiatów: bialskiego, lubartowskiego, parczewskiego i radzyńskiego dostanie dostęp do szerokopasmowego Internetu.

Powstanie 15 dużych masztów radiowych oraz około 400 stacji pośrednich tzw. hot spotów. Cała inwestycja jest warta 12,5 mln zł. 10,6 mln zł dołoży Unia Europejska. By te pieniądze nie przepadły, projekt musi zakończyć się do końca roku. Niestety, już wiadomo że będą opóźnienia.

– Nie udało się rozstrzygnąć pierwszego przetargu na realizację tego projektu. Jeden z oferentów zawyżył swoją stawkę o 3 mln, a drugi aż o 5 mln. Trzeci zaś został odrzucony ze względów formalnych – mówi Waldemar Wezgraj, starosta powiatu parczewskiwgo, który jest liderem projektu. Kolejny przetarg prawdopodobnie zostanie ogłoszony w marcu.

Dziś internet w tym regionie to rzadkość. Jak szacuje Barbara Eugenia Szczur, sołtys Mościc Dolnych w gminie Sławatycze, na około 50 domów dostęp do Internetu ma tylko kilka rodzin. – Wiele osób nie stać na płacenie 50 zł abonamentu – mówi Barbara Szczur.

Niewiele lepiej jest w innych miejscowościach. – Może zaledwie w połowie domów jest komputer, ale też nie każdy z nich jest podłączony do sieci. Wpływają na to nie tylko ograniczenia finansowe, ale też techniczne – mówi Wiesława Zaremba, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Drelowie (pow. bialski).

Dyrektor podkreśla, że utworzona w centrum "Wioska komputerowa”, cieszy się ogromnym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. – Zawodowi informatycy i stażyści pomagają w nauce obsługi komputera także starszym mieszkańcom naszej gminy – dodaje Zaremba.


Pod koniec 2012 roku dostęp do szerokopasmowego łącza dostanie 95 proc. mieszkańców powiatów objętych projektem "Regionalna sieć szerokopasmowa Lublin – północny wschód”. A niewielkie opłaty za korzystanie z Internetu (1–2 zł od mieszkańca) pokryją samorządy. To nie jeszcze wszytko.

– Oprócz darmowego Internetu mieszkańcy dostaną możliwość korzystania z telefonii opartej na technologii VoiP, która pozwala o 75 proc. obniżyć koszty połączeń – dodaje parczewski starosta.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!