Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

8 marca 2018 r.
20:10

Mieszkania Plus: W maju rodziny dostaną klucze. Jaki czynsz będą płacić?

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
52 22 A A
Mieszkania Plus w Białej Podlaskiej
Mieszkania Plus w Białej Podlaskiej

Biała Podlaska kilka dni temu podała listę 186 rodzin, które w maju otrzymają klucze do Mieszkań Plus. Chętnych było aż 1,4 tys. Szczęśliwcy będą płacić czynsz, którego wysokość – według stowarzyszenia Biała Samorządowa – nie jest atrakcyjna jak na lokalny rynek mieszkaniowy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Trzy bloki ze 186 mieszkaniami powstały na miejskim gruncie przy ul. Jana II Kazimierza. Od miesiąca budynki są już ogrzewane, pozostało jeszcze malowanie ścian.

Ile będą płacić za mieszkania lokatorzy? Przykładowo: za 40-metrowe mieszkanie czynsz wraz z opłatami licznikowymi będzie wynosił ok. 820 zł, za 45-metrowe 948 zł, a za 51-metrowe 1044 zł.

To wyliczenia szacunkowe, ale urzędnicy podkreślają, że nie jest to jedynie czynsz, a całkowita, miesięczna opłata za mieszkanie z możliwością jego wykupu. Bez konieczności zaciągania kredytu.
Jednak zdaniem stowarzyszenia Biała Samorządowa wysokość czynszu nie jest atrakcyjna jak na bialski rynek mieszkaniowy. Sprawdziliśmy to.

– Rynek wynajmu mieszkań w Białej Podlaskiej nie jest duży – zastrzega Andrzej Welik z biura Welik Nieruchomości. – Średnio za pomieszczenie trzeba płacić ok. 300–400 zł, a więc za trzypokojowe mieszkanie będzie to 1200 zł. Ale za kawalerkę już 700 zł. Wszystko zależy jednak od standardu i lokalizacji. Przy uczelniach jest drożej – zaznacza. – Przy analizie ogłoszeń trzeba wziąć pod uwagę margines negocjacyjny – dodaje.

I tak na lokalnym portalu można znaleźć ogłoszenie wynajmu 52-metrowego, dwupokojowego mieszkania przy ulicy Stefana Batorego za 1 tys. zł plus czynsz dla spółdzielni. W innym anonsie ogłoszeniodawca chce wynająć 45-metrowe lokum przy ulicy Okopowej za 1200 zł plus 300 zł czynszu.

Dotarliśmy do kilku osób, które znalazły się na liście podstawowej i rezerwowej programu Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej. Jak oceniają program i wysokość opłat?

– Kwota czynszowa mnie w 100 proc. satysfakcjonuje, ponieważ z narzeczonym mieszkamy teraz na stancji i nasze wydatki na mieszkanie już teraz wynoszą ok. 1200 zł. Jeśli jednak porównać czynsz z ratą kredytu, to jest to mniej więcej taki sam pułap – zauważa pani Klaudia.

– Mieszkanie Plus jest dla mnie idealnym rozwiązaniem, bo zamiast płacić prawie te same pieniądze za wynajem, odkładam na swoje własne mieszkanie – dodaje pani Monika. – Jeśli chodzi o czynsz, to kwoty są porównywalne do cen na wolnym rynku.

Pan Grzegorz wraz z partnerka znaleźli się na liście rezerwowej. – Jestem ojcem czwórki dzieci, w tym jednego w trakcie leczenia. Nie mówię, że coś mi się należy, ale skoro państwo chce pomagać rodzinom, to niech to robi sprawiedliwie – mówi, a koszty wynajmu komentuje: Myśleliśmy, że będą to lokale bardziej komunalne lub socjalne, a nie mieszkania dla bogaczy.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 13 marca 2018 o 13:04
Kiedy ZGL odezwie się do osób z listy podstawowej ??????
Avatar
Jarekkor / 13 marca 2018 o 09:15
nie wiedzialem, ze tacy jak Ty ludzie jeszcze zyją. Rząd nic nie daje tylko rozdaje to co komuś zabrał w podatkach. A te i ty płacisz
Avatar
. / 11 marca 2018 o 21:01
Pytanie, na które nie ma odpowiedzi : co, jeśli osoba, która płaciła czynsz za takie mieszkanie z opcją wykupu umrze? Dzieci, małżonek itp. nie mogą przejąć dalszego spłacania i lokal nie zostanie wykupiony. A wyższy czynsz przepada. Takie to jest to mieszkanie +. Ale ludzie zwrócą na to uwagę, gdy będzie za późno. 
Avatar
Strzygę baranie łby / 9 marca 2018 o 18:43
undefined napisał:
Czynsz jak rata kredytu buhahahahahahahhahaha.
 tak baranie tylko w normalnych warunkach do tej raty musisz dodać jeszcze czynsz i opłaty, a tutaj masz wszystko w tej kwocie,. Poza tym skoro to takie kiepskie rozwiązanie to skąd ilość chętnych większa niż możliwości programu?
Avatar
plus meszkanie / 9 marca 2018 o 17:28
undefined napisał:
Wartość mieszkania 40 m2 to ok 120 000,00 Miesięczna wartość kredytu  to ok 550 zł. Miesięczny czynsz ok 250 zł. Miesięczny koszt mieszkania którego staję się właścicielem to ok 800 zł. W każdej chwili mogę je sprzedać, zamienić na większe lub podarować . Każdy kto ma odrobinę rozumu zastanowi się nad takim prezentem.
 Wystarczy wejśc na mieszkania do sprzedania w Białej np na 1 piętrze za m3 3200 zł co daje za mieszkanie 128 tys stan deweloperski 40m2 . Wchodzisz na kalkulator wpisujesz wartość mieszkania 128 tys kwota kredytu 110 tys wkład własny 18 tys równe raty na 20 lat miesięcna rata 649 zł dla banku oddajesz 156 tys zł czyli bank zarabia 46 tys zł. Wię nie pisz że rata kredytu to 550 zł ! I teraz 650 zł  kredyt + czynsz dla spółdzielni ok 250 zł co daje 900 zł + opłaty . A tu masz 820 zł  ( w tym odstepne za odkup , czynsz , woda , śieci itd) Wracając do kredytu trzeba mieszkanie wykończyć więc do 156 tys dodaj jakieś 40 tys na wykończenie i urządzenie 200 tys wydasz jak nic.  Coś czuje że dużo osób z listy rezerwowej chce przestraszyć innych z listy podstawowej. 
 Wystarczy wejśc na mieszkania do sprzedania w Białej np na 1 piętrze za m3 3200 zł co daje za mieszkanie 128 tys stan deweloperski 40m2 . Wchodzisz na kalkulator wpisujesz wartość mieszkania 128 tys kwota kredytu 110 tys wkład własny 18 tys równe raty na 20 lat miesięcna rata 649 zł dla banku oddajesz 156 tys zł czyli bank zarabia 46 tys zł. Wię nie pisz że rata kredytu to 550 zł ! I teraz 650 zł  kredyt + czynsz dla spółdzielni ok 250 zł co daje 900 zł + opłaty . A tu masz 820 zł  ( w tym odstepne za odkup , czynsz , woda , ... rozwiń
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 14:17
Wartość mieszkania 40 m2 to ok 120 000,00 Miesięczna wartość kredytu to ok 550 zł. Miesięczny czynsz ok 250 zł. Miesięczny koszt mieszkania którego staję się właścicielem to ok 800 zł. W każdej chwili mogę je sprzedać, zamienić na większe lub podarować . Każdy kto ma odrobinę rozumu zastanowi się nad takim prezentem.
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 12:46
Czyli za wszystko: prąd, woda, śmiecie itp. To nie jest dużo. Kredytu nie zaciąga, wykupić może. Też tak bym chciała.
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 11:58
I co z tego ze kwoty sa zbliżone do rat kredytu jak nie każdy ten kredyt dostanie bo za malo zarabia. Ten program to szansa dla takich ludzi, których stac na wynajem ale jednocześnie sa za biedni żeby dostać kredyt w banku i wylozyć wkład własny.
Avatar
pewienlukasz / 9 marca 2018 o 09:51
Mimo wszystko jest to niezła oferta dla osób bojących się kredytu albo nieposiadających wkładu własnego. Wychodzi w sumie podobnie jak wynajem na wolnym rynku ale za 30 lat nabywa się własność. To już dużo. Mimo wszystko nie jest to jednak tak korzystne jak zapowiadano. Ja kredyt plus opłaty za 65 metrów mam 1400 zł więc na poziomie tych cen z programu. A mogłem wybrać lokalizację i kredyt mam na 20 lat
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 09:28
nie którzy to nie potrafią czytać ze zrozumiem 820 zł ( to czynsz do spółdzielni + odstępne z opcja wykupu + woda , gaz , śmieci , sprzątanie klatki)
Avatar
Gość / 13 marca 2018 o 13:04
Kiedy ZGL odezwie się do osób z listy podstawowej ??????
Avatar
Jarekkor / 13 marca 2018 o 09:15
nie wiedzialem, ze tacy jak Ty ludzie jeszcze zyją. Rząd nic nie daje tylko rozdaje to co komuś zabrał w podatkach. A te i ty płacisz
Avatar
. / 11 marca 2018 o 21:01
Pytanie, na które nie ma odpowiedzi : co, jeśli osoba, która płaciła czynsz za takie mieszkanie z opcją wykupu umrze? Dzieci, małżonek itp. nie mogą przejąć dalszego spłacania i lokal nie zostanie wykupiony. A wyższy czynsz przepada. Takie to jest to mieszkanie +. Ale ludzie zwrócą na to uwagę, gdy będzie za późno. 
Avatar
Strzygę baranie łby / 9 marca 2018 o 18:43
undefined napisał:
Czynsz jak rata kredytu buhahahahahahahhahaha.
 tak baranie tylko w normalnych warunkach do tej raty musisz dodać jeszcze czynsz i opłaty, a tutaj masz wszystko w tej kwocie,. Poza tym skoro to takie kiepskie rozwiązanie to skąd ilość chętnych większa niż możliwości programu?
Avatar
plus meszkanie / 9 marca 2018 o 17:28
undefined napisał:
Wartość mieszkania 40 m2 to ok 120 000,00 Miesięczna wartość kredytu  to ok 550 zł. Miesięczny czynsz ok 250 zł. Miesięczny koszt mieszkania którego staję się właścicielem to ok 800 zł. W każdej chwili mogę je sprzedać, zamienić na większe lub podarować . Każdy kto ma odrobinę rozumu zastanowi się nad takim prezentem.
 Wystarczy wejśc na mieszkania do sprzedania w Białej np na 1 piętrze za m3 3200 zł co daje za mieszkanie 128 tys stan deweloperski 40m2 . Wchodzisz na kalkulator wpisujesz wartość mieszkania 128 tys kwota kredytu 110 tys wkład własny 18 tys równe raty na 20 lat miesięcna rata 649 zł dla banku oddajesz 156 tys zł czyli bank zarabia 46 tys zł. Wię nie pisz że rata kredytu to 550 zł ! I teraz 650 zł  kredyt + czynsz dla spółdzielni ok 250 zł co daje 900 zł + opłaty . A tu masz 820 zł  ( w tym odstepne za odkup , czynsz , woda , śieci itd) Wracając do kredytu trzeba mieszkanie wykończyć więc do 156 tys dodaj jakieś 40 tys na wykończenie i urządzenie 200 tys wydasz jak nic.  Coś czuje że dużo osób z listy rezerwowej chce przestraszyć innych z listy podstawowej. 
 Wystarczy wejśc na mieszkania do sprzedania w Białej np na 1 piętrze za m3 3200 zł co daje za mieszkanie 128 tys stan deweloperski 40m2 . Wchodzisz na kalkulator wpisujesz wartość mieszkania 128 tys kwota kredytu 110 tys wkład własny 18 tys równe raty na 20 lat miesięcna rata 649 zł dla banku oddajesz 156 tys zł czyli bank zarabia 46 tys zł. Wię nie pisz że rata kredytu to 550 zł ! I teraz 650 zł  kredyt + czynsz dla spółdzielni ok 250 zł co daje 900 zł + opłaty . A tu masz 820 zł  ( w tym odstepne za odkup , czynsz , woda , ... rozwiń
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 14:17
Wartość mieszkania 40 m2 to ok 120 000,00 Miesięczna wartość kredytu to ok 550 zł. Miesięczny czynsz ok 250 zł. Miesięczny koszt mieszkania którego staję się właścicielem to ok 800 zł. W każdej chwili mogę je sprzedać, zamienić na większe lub podarować . Każdy kto ma odrobinę rozumu zastanowi się nad takim prezentem.
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 12:46
Czyli za wszystko: prąd, woda, śmiecie itp. To nie jest dużo. Kredytu nie zaciąga, wykupić może. Też tak bym chciała.
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 11:58
I co z tego ze kwoty sa zbliżone do rat kredytu jak nie każdy ten kredyt dostanie bo za malo zarabia. Ten program to szansa dla takich ludzi, których stac na wynajem ale jednocześnie sa za biedni żeby dostać kredyt w banku i wylozyć wkład własny.
Avatar
pewienlukasz / 9 marca 2018 o 09:51
Mimo wszystko jest to niezła oferta dla osób bojących się kredytu albo nieposiadających wkładu własnego. Wychodzi w sumie podobnie jak wynajem na wolnym rynku ale za 30 lat nabywa się własność. To już dużo. Mimo wszystko nie jest to jednak tak korzystne jak zapowiadano. Ja kredyt plus opłaty za 65 metrów mam 1400 zł więc na poziomie tych cen z programu. A mogłem wybrać lokalizację i kredyt mam na 20 lat
Avatar
Gość / 9 marca 2018 o 09:28
nie którzy to nie potrafią czytać ze zrozumiem 820 zł ( to czynsz do spółdzielni + odstępne z opcja wykupu + woda , gaz , śmieci , sprzątanie klatki)
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora

MUNDIAL 2018. Niemcy – Szwecja 2:1 Ucieczka spod topora 1 0

Sensacyjne prowadzenie, czerwona karka, gol w ostatnich sekundach. Tak w skrócie można podsumować mecz Niemców ze Szwecją. Obrońcy tytuły wrócili do gry pokonując Szwecję 2:1, a bohaterem meczu został Toni Kross

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian

Ruiny zamku w Krupem w coraz gorszym stanie. Runęła jedna ze ścian 0 4

Runął kawałek ściany, prowadzącej na tzw. balkon zakochanych na zamku w Krupem w gminie Krasnystaw.

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc"
Magazyn

Mieszka w Tajlandii. Prowadzi firmę w Anglii. "To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc" 1 3

Jestem Polakiem. Mieszkam w Tajlandii. Prowadzę firmę w Anglii. Mam brokera w Singapurze. Mogę być w dowolnym miejscu, do pracy potrzebny mi jest tylko telefon i komputer. To, co zarabiałem kiedyś w rok, teraz mogę zarobić w miesiąc. A jak mnie kiedyś dziecko zapyta, jak wygląda słoń, to go po prostu zabiorę na plażę i pokażę. A nie tylko na obrazku, bo taty nie stać.

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza

MUNDIAL 2018 Korea – Meksyk 1:2. Idą jak burza 0 0

Javier Hernandez i jego koledzy pokonali Koreę Południową 2:1 i zapewnili sobie awans z grupy F. W drugim dzisiejszym spotkaniu Szwecja zagra z Niemcami

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL
Magazyn

Cerata, aluminiowe sztućce i kwitek w okienku. To tam zajadano się w czasach PRL 31 8

Popularne w latach PRL-u były liczne bary mleczne. Nie są one jednak domeną tej epoki. Powstawały jeszcze przed wojną. W 1957 r. otwarto jeden z pierwszych tego typu lokali w mieście – bar „Fabryczny” przy ul. Armii Czerwonej 6 (obecnie Fabryczna)

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie

MUNDIAL 2018 Belgia – Tunezja 5:2. Kanonada w Kaliningradzie 2 0

Aż siedem bramek padło w meczu pomiędzy „Czerwonymi Diabłami”, a „Orłami Kartaginy”. Belgia zdeklasowała rywali, a świetne spotkanie w jej barwach rozegrał duet Eden Hazard i Romeu Lukaku

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo

Centrum Nałęczowa etapami w przebudowie. Zabrakło funduszy na rondo 3 2

Nie w dwóch dużych przetargach, ale etapami - tak mają być przeprowadzane zmiany na placu w centrum popularnego miasteczka. Władze Nałęczowa musiały zrezygnować z budowy ronda w tym roku

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców

Samochód na chodniku, pieszy na ulicy. Mieszkańcy narzekają na kierowców 11 32

Puławy Mieszkańcy osiedla Norwida narzekają na kierowców, którzy parkują auta na chodnikach, uniemożliwiając bezpieczne poruszanie się po osiedlowej drodze w kierunku Przedszkola nr 7. Spółdzielnia nowych miejsc jednak nie zbuduje. Brakuje miejsca

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik

Młody trener za młodego trenera w Stali Kraśnik 30 6

Jeszcze przed zakończeniem sezonu było jasne, że Daniela Szewca w roli trenera Stali Kraśnik zastąpi Jarosław Pacholarz. Już pod okiem nowej miotły niebiesko-żółci rozpoczną przygotowania 5 lipca

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u
23 czerwca 2018, 18:00

Malarstwo Rafała Strenta na KUL-u 2 0

Co Gdzie Kiedy. Galeria Sztuki Sceny Plastycznej KUL (Rynek 8) zaprasza na wernisaż wystawy malarstwa Rafała Sternta. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu

Przed żużlowcami Speed Car Motoru Lublin najcięższa część sezonu 7 2

W niedzielę o godzinie 16.15 ROW Rybnik podejmie Speed Car Motor w ramach 11. Kolejki Nice 1. Ligi Żużlowej. Lublinianie tym spotkaniem rozpoczynają najtrudniejszą dla siebie część sezonu

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę?
film

Starsi ludzie mu wierzyli. Czy pseudoksiądz poniesie karę? 0 3

Jego ofiarami byli ludzie starsi, schorowani i bezradni. Pod pozorem niesienia chrześcijańskiej pomocy pozbawiał ich wolności, okradał z dorobku życia. Czy pseudo-ksiądz Marek N. poniesie karę za swoje czyny? - pytają dziennikarze Uwagi TVN

Endless Party w klubie Helium
23 czerwca 2018, 21:00

Endless Party w klubie Helium 1 0

Co Gdzie Kiedy. Helium Club (ul. Hempla 5) zaprasza na imprezę pożegnalną Martina Tone'a. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca o godz. 21.

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane

Świdnik: Plantacja konopi indyjskich na działce, dwie osoby aresztowane 6 1

Ponad 60 roślin konopi indyjskich i ponad 170 g suszu roślinnego zabezpieczyli policjanci na działce w Świdniku. Aresztowano dwie osoby

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu

Policjant z Lublina zginął w wypadku na motocyklu 73 24

Sierż. sztab. Marek Wójcik z Lublina zginął w wypadku w miejscowości Radków w woj. dolnośląskim - informuje lubelska policja

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!