piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej. Bardzo dużo chętnych. Nabór nie ruszył, ale już składają wnioski

Dodano: 28 stycznia 2017, 13:01
Autor: Ewelina Burda

Na placu budowy trwają prace ziemne/ fot.E.Burda
Na placu budowy trwają prace ziemne/ fot.E.Burda

Ogromne zainteresowanie programem Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej. Mieszkańcy składają już wnioski, chociaż nabór jeszcze nie ruszył.

Urzędnicy uspokajają że kryteria przydziału i nabór wniosków ruszy w połowie tego roku.

- Ustawa która będzie regulowała kryteria przydziału jest jeszcze w legislacji. W połowie roku pojawią się kryteria i ruszy nabór - mówi Bernadeta Puczka prezes Zakładu Gospodarki Lokalowej,  który do spółki celowej wniósł półtorahektarową działkę przy ul. Jana II Kazimierza, gdzie powstaną trzy bloki ze 186 mieszkaniami. - Majątek ZGL nie zubożał. Wspólnie z BGK Nieruchomości stworzyliśmy spółkę celową, do której wnosimy majątek, w postaci działki o określonej wartości. To nie jest tak że my coś oddajemy. To jest nasz udział w tej inwestycji - zaznacza Puczka. Przypomnijmy ze grunt i projekt budowlany przygotowała jeszcze poprzednia ekipa prezydenta Andrzeja Czapskiego. - Własnymi siłami nie bylibyśmy w stanie wybudować tych bloków - dodaje prezes ZGL.

Budową zajmują się wyłonione w przetargu trzy lokalne firmy : Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Dombud, Zakład Remontowo-Budowlany Stanisława Romaniuka oraz Usługi Budowlane  i Transportowe Jerzego Łaskiego.

- Ogrodzony jest już plac budowy, ruszyły prace ziemne, na razie przygotowawcze. Wykonawcy czekają na lepsze temperatury. Ale wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Inwestycja ma być zakończona na początku 2018 roku - zapewnia Arkadiusz Mateńko, pracownik ZGL, a także członek zarządu spółki celowej, w której skład wchodzi jeszcze dwóch przedstawicieli z BGK Nieruchomości.- Spółka działa transparentnie, a członkowie zarządu nie pobierają z tego tytułu żadnych wynagrodzeń - zastrzega Michał Trantau rzecznik prezydenta.

Zdaniem prezes ZGL, mieszkania które powstaną wypełnią pewną niszę. - Na wolnym rynku można kupić mieszkania, ale biorąc pod uwagę zarobki mieszkańców, nie wszystkich stać na kredyt hipoteczny. A z drugiej strony, to mieszkańcy którzy nie kwalifikują się do mieszkań socjalnych- zauważa Puczka.

Mieszkania będzie można wynająć, również z opcją dojścia do własności. W czynszu podstawowym kwota wynajmu ma wynosić ok. kilkunastu złotych za metr kwadratowy. - Wynajem będzie z pewnością tańszy niż na wolnym rynku - zapewnia prezes ZGL. To najprawdopodobniej jej spółka zajmie sie administracją blokami.

Mieszkańcy już teraz nie tylko dopytują o kryteria, ale składają nawet wnioski o mieszkanie w ramach tego programu. - Wnioski pojawią sie dopiero w połowie roku. I przydziałem mieszkań według ściśle określonych kryteriów zajmie się spółka celowa. Ani ZGL, ani Urząd Miasta nie będą tego robić. Dlatego prosimy mieszkańców aby nie składali teraz żadnych wniosków - zaznacza rzecznik prezydenta.

Niewłaściwe gospodarowanie mieniem miejskim w kontekście programu Mieszkanie Plus wytknęło ostatnio władzom miasta stowarzyszenie Biała Samorządowa. I wystąpiło z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej.  Władze miasta odpowiedziały, że m.in. "majątek spółki ZGL do 25 stycznia nie został wniesiony do spółki celowej" i  "majątek miejski nie został uszczuplony".

- Trochę nas dziwią te pytania, bo nawet opozycja sejmowa nie krytykuje projektów socjalnych rządu, bo wie że to dobry kierunek - stwierdza rzecznik prezydenta. - Aby uzyskać konkretne odpowiedzi, trzeba zadawać konkretne pytania, a nie bawić się w populizm. Większość z pytań nie była skierowana do prezydenta Białej - zauważa na koniec Trantau. Stowarzyszenia Biała Samorządowa zapowiada że odniesie się do sprawy na konferencji prasowej.

Czytaj więcej o: Biała Podlaska Mieszkanie Plus
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(5) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (30 stycznia 2017 o 09:09) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
'Wpis dnia' ma gesty+ dla przekupianego pospólstwa, a jak już doszczętnie ogołocą budżet skarbu państwa, to... Ociec, wiać? Wiać, na Ukra inę!
Rozwiń
Gość
Gość (29 stycznia 2017 o 11:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Skarb Państwa może budować chyba tylko na swoim gruncie. A o ile wiem to jest to grunt spółki ZGL. Przynajmniej na mapach geoportalu żadnych podziałów nie widać. To znaczy, że inwestycja jest niezgodna z prawem ?
Rozwiń
Gość
Gość (29 stycznia 2017 o 10:52) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Na chwilę obecną nie ma ustawy więc nic nie wiadomo a u nas już budują i chcą wnioski składać :-D Trzeba pamiętać o jednym. Nikt nic za darmo nie daje. Na moje oko tak to będzie wyglądało : wynajęcie mieszkania po stawkach rynkowych z możliwością wykupu po 30 latach... tylko, że większość rodzin za 10 lat zorientuje się że potrzebuje większego mieszkania lub że czynsz wzrósł i już się nie opłaca płacić kolejne 20 lat czynszu by uzyskać mieszkanie.
Rozwiń
Gość
Gość (28 stycznia 2017 o 22:39) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Dyzma te mieszkania będzie rozfzielał wg partyjnej przynaleznosci i znajomym
Rozwiń
Gość
Gość (28 stycznia 2017 o 20:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Niby dobrze, ale coś się jednak sTrantaułowoało
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (5)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!