sobota, 24 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Miliardy czekają, miesiące mijają

  Edytuj ten wpis
Dodano: 16 listopada 2001, 15:22

Mijają tygodnie pracy nowego rządu, a nie ma nadal decyzji lub nawet pozytywnego sygnału od nowych władz o możliwości poprawy niekorzystnego klimatu politycznego dla największej inwestycji zagranicznej w naszym kraju, czyli budowy portu cargo i strefy gospodarczej w Białej Podlaskiej.

Brakuje wyczekiwanego na Podlasiu przesilenia. Przygotowywane mają być kolejne ekspertyzy dla resortu środowiska, który w listopadzie powinien podjąć decyzję w sprawie odlesienia gruntów wskazanych przez inwestora jako tereny jedynie możliwe do zlokalizowania tam obiektów towarzyszących portowi międzynarodowemu. Nastroje nie są dobre.
Potwierdziła to zorganizowana pod koniec minionego tygodnia w Białej Podlaskiej konferencja "AIRPORT FORUM 2001”. Niepokoiła nieobecność wielu zaproszonych gości, w tym oczekiwanych bardzo przedstawicieli Ministerstwa Środowiska. Konferencja została zaplanowana przed kilkoma miesiącami, kiedy wydawało się, że rychło mogą zostać wydane pozytywne decyzje dla inwestorów. Wiceprezes turecko-polskiej spółki Epit & Korporacja Rozwoju Wschód-Zachód Ryszard Grabas mówi: - Wtedy zakładaliśmy, że w listopadzie będziemy już w stanie pokazać przedstawicielom wszystkich portów i uczestnikom spotkania plac budowy i jak rozpoczęliśmy inwestycję. Musieliśmy skorygować ten program. Niestety, jak zwykle bywa, nie ma przedstawicieli władz i resortów, których szefowie powinni być zainteresowani sprawą bialskiej inwestycji. Jest to znacząca absencja.
Podczas konferencji prezes E & K, Vahap Toy oświadczył, że ustalone jest już w pełni finansowanie bialskiej inwestycji, szacowanej na 5 miliardów USD. W amerykańskich bankach czeka rezerwa finansowa w wysokości aż 9,6 miliarda. Po zbudowaniu portu cargo turecko-polska spółka planuje inwestycję lotniczą w Częstochowie. We wspaniałej atmosferze przebiegają rozmowy polsko-tureckie w jasnogórskim klasztorze. E & K. podpisała też umowę wstępną z władzami Ukrainy na projektowanie podobnych zadań po 2005 r. w Kijowie.
- Cierpliwie czekam na wydanie w najbliższych dniach ostatecznej decyzji o terenach leśnych. Dzień po jej otrzymaniu zobaczycie powstające zaplecze budowy. Tym, którzy nam przeszkadzają, możemy powiedzieć, że pewnego dnia zmądrzeją. Obecny rząd wie o naszym projekcie. Ma świadomość, że ponosimy olbrzymie straty, około 60 tysięcy dolarów dziennie. Państwo polskie traci na przewidywanych od nas podatkach do 300 milionów dolarów miesięcznie - podkreśla Vahap Toy.
Turecki inwestor powiedział nam również, że przed kilkoma dniami David B. Cooce, wiceprezes amerykańskiego Allfirst Bank gościł w siedzibie E & K. Po powrocie do USA przeprowadził rozmowy z zarządami innych banków. Z ich deklaracji wynika, że wierzą, iż zostaną pokonane bariery biurokratyczne w Polsce.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!