sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Miliony dla szpitala w Radzyniu Podlaskim

  Edytuj ten wpis
Dodano: 27 czerwca 2012, 17:07

 (Dorota Awiorko/Archiwum)
(Dorota Awiorko/Archiwum)

Pieniądze mają być przeznaczone na blok operacyjny i na trakt porodowy. – To na pewno miłe zaskoczenie. Informacje o dofinansowaniu dostaliśmy z Urzędu Marszałkowskiego w piątek. Jestem na etapie przeglądania wniosku – mówi Marek Zawada, dyrektor SPZOZ w Radzyniu Podlaskim.

Dofinansowanie to dla obecnego szefa szpitala niemała niespodzianka. Kiedy placówka wnioskowała o pieniądze, nie był jeszcze jej szefem. – Wiedziałem, że jesteśmy na liście rezerwowej, ale w zeszłym roku mówiło się, że są małe szanse, żeby nasz projekt wszedł do realizacji. Cieszę się, że dostaniemy dofinansowanie, bo to pozwoli podnieść standard w szpitalu – ocenia dyr. Zawada.

– Szpital w Radzyniu Podlaskim otrzymał ponad 3 mln 667 tys. zł dofinansowania, a całkowita wartość projektu została oceniona na ok. 4 mln 314 tys. zł – informuje Beata Górka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

– Te pieniądze są związane z przesunięciem środków przeznaczonych w 2009 r na dofinansowanie takich projektów. Nie wszystkie środki przewidziane na ten cel zostały wykorzystane, więc zapadła decyzja o przeznaczeniu ich na projekty z listy rezerwowej.

Radość z pieniędzy to jedno, ale teraz szpital musi też wygospodarować własne pieniądze. Nie wiadomo do końca ile, bo wniosek opierał się na kosztorysach z 2008 r. – Nie chciałbym mówić o dokładnych kwotach, bo mogą nie być miarodajne. Może się okazać, że po przetargach otrzymamy inne kwoty, niż było to zakładane: wyższe albo niższe – mówi dyrektor.

Jeżeli szpital zrealizuje projekt, to z jednej strony ma polegać na on dostosowaniu szpitalnych pomieszczeń do wymogów ministerstwa zdrowia, a z drugiej na wymianie wyposażenia.

– Projekt zakłada zakup nowych stołów operacyjnych, lamp, ssaków elektrycznych, kolumn chirurgicznych i anestezjologicznych, nowych łóżek, szafek, kardiomonitorów i wózka operacyjnego. To całe wyposażenie niezbędne dla funkcjonowania bloku operacyjnego – wylicza dyr. Zawada.

– Podobnie ma być z traktem porodowym, a oprócz tego projekt przewiduje tutaj stanowiska do pielęgnacji noworodków, fotel ginekologiczny i aparat do znieczulenia ginekologicznego.

Ale radzyński szpital to nie jedyna placówka, która doczekała się takiej finansowej niespodzianki. – Szpital w Łukowie otrzymał ponad 2 mln zł dofinansowania na remont i modernizację oddziału obserwacyjno zakaźnego oraz laboratorium bakteriologicznego. SPZOZ w Kraśniku otrzymał prawie 4 mln 800 tys. zł na przebudowę bloku operacyjnego – informuje Beata Górka.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!