sobota, 20 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Miliony za ciężkie tony

  Edytuj ten wpis
Dodano: 17 kwietnia 2002, 16:33

Opłaty za ponadnormatywne przewozy, które wymierzyli celnicy w Terminalu Samochodowym w Koroszczynie przyniosły do Skarbu Państwa w minionym roku prawie 6 milionów złotych (w I kwartale br. pobrano już 2 mln zł).

Najwięcej, bo ponad 3 mln zł, zapłacili przewoźnicy białoruscy. Polscy przewoźnicy uiścili w tym okresie ponad 600 000 złotych. Co pewien czas przewoźnicy protestują przeciwko ważeniu ich pojazdów ma przejściach granicznych, jak i zasadom stosowanych przy użyciu wagi. Gra jednak idzie o spore pieniądze budżetowe oraz ochronę dróg przed niszczeniem ich przez przeciążone tiry.
Ten problem pojawił się m.in. podczas jednego z ostatnich programów "Sprawy dla reportera”, kiedy przewoźnicy odsądzali od czci celników. Barbara Korwin, rzecznik prasowy Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej poinformowała nas, że dużą wagę przykłada się do każdego przypadku przekroczenia dopuszczalnego nacisku osi. Jeżeli nacisk jednego pojazdu ciężarowego wynosi 100 kN/oś (a taki jest dopuszczalny na drodze z Warszawy do Kukuryk), daje to efekt przejazdu aż 24 500 samochodów osobowych. W 1999 roku po uruchomieniu Terminalu Samochodowego w Koroszczynie celnicy dostali w użytkowania wagi dynamiczne do pomiaru nacisku każdej osi. Wcześniej kierowcy twierdzili, że łatwiej się prowadziło pojazd gdy tylna oś ciągnika była bardziej obciążona. Taniej było przewieźć ładunek czterema samochodami niż zgodnie z normami pięcioma. Już w pierwszym dniu uruchomienia terminalu celnicy wykryli ponad 40 przeciążonych pojazdów. Dzisiaj sytuacja się ustabilizowała i przeciążone tiry stanowią poniżej 2 procent wszystkich ciężarówek jadących przez granicę.
Obecnie wszystkie pojazdy przejeżdżające przez Koroszczyn zarówno wjeżdżające do kraju jak i wyjeżdżające są ważone na wagach dynamicznych. Płacone kary też nieco wpływają na stan kolein na drogach. Opłaty pobierane przez celników od przeciążonych transportów niszczących nawierzchnię dróg, stanowią dochody tzw. środka specjalnego Generalnej Dyrekcji Dróg Publicznych i są przeznaczane na budowę i utrzymanie dróg krajowych. Istotne jest powstrzymanie dewastacji jezdni.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!