niedziela, 25 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Minister: Nie chcemy, aby Polska była zagrożona. Prawnik HFPC: Przed czym mamy chronić Polskę?

Dodano: 3 lutego 2017, 11:43
Autor: Ewelina Burda

Przede wszystkim wzrost poziomu bezpieczeństwa ma przynieść nowelizacja ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terenie Polski. Chodzi też o uszczelnienie granic. Tak zapowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Organizacje pozarządowe obawiają się jak nowe przepisy będą realizowane w praktyce.

Głównym elementem nowelizacji jest wprowadzenie tzw. procedury granicznej wobec cudzoziemców. To daje Straży Granicznej uprawnienia do przeprowadzenia uproszczonego postępowania, trwającego do 28 dni, w sprawie o nadanie statusu uchodźcy wobec cudzoziemców oraz do umieszczania ich na czas postępowania w ośrodkach strzeżonych, m.in. w Białej Podlaskiej. Procedura ta obejmie osoby, które m.in. nie mają dokumentów niezbędnych do przekroczenia granicy, składają wniosek o ochronę międzynarodową z innych powodów niż obawa przed prześladowaniem albo składają kolejny wniosek o ochronę ze względu na nowe okoliczności lub stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Takie rozwiązanie, zdaniem ministerstwa, pozwoli na lepszą kontrolę nad falami nielegalnej migracji.

– Procedury graniczne zostały już wprowadzone w kilkunastu krajach Unii Europejskiej, m.in. na Węgrzech – mówił w poniedziałek na konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak. – Chodzi nam przede wszystkim o bezpieczeństwo, po drugie o uszczelnienie granic, a także o wprowadzenie procedur, które ułatwią wydalanie z Polski tych którzy próbują tu wjechać nielegalnie bądź traktują nasz kraj jako tranzytowy – stwierdził Błaszczak. – Nie chcemy, aby Polska była zagrożona napływem imigrantów z Bliskiego Wschodu, Azji i Afryki Północnej. Nie chcemy aby dochodziło u nas do zdarzeń takich jak np. w Niemczech, czyli do zamachów terrorystycznych – zaznaczył minister.

Nowelizacja ustawy zakłada również utworzenie listy bezpiecznych krajów trzecich i bezpiecznych krajów pochodzenia. W przypadku, gdy cudzoziemiec przybędzie z któregoś z tych państw, wówczas jego wniosek o udzielenie ochrony może zostać od razu uznany za bezzasadny lub postępowanie w jego sprawie może zostać przeprowadzone w trybie przyspieszonym.

Obawy co do realizacji tych rozwiązań w praktyce ma Helsińska Fundacja Praw Człowieka. – Już sam kontekst, sposób ogłoszenia budzi niepokój, bo minister mówi że to zwiększy poziom bezpieczeństwa Polski. Przed czym mamy chronić Polskę? Do tej pory cudzoziemcy ubiegający się o azyl czy ochronę w Polsce, nie stwarzali żadnego zagrożenia dla nas – zauważa Jacek Białas, prawnik z HFPC. – Poza tym Polska nie jest celem masowego napływu cudzoziemców. A osoby które tu trafiają często uciekają ze swoich krajów w obawie przez prześladowaniami – dodaje Białas.

HFPC obawia się, że procedura graniczna o której mowa w nowelizacji może być nadużywana. – Oby nie było tak że każdy cudzoziemiec, nawet ten który będzie uciekał przed prześladowaniami, będzie traktowany jako osoba nadużywająca postępowań azylowych. Nasza obawa wynika choćby z tego co dzieje się na granicy w Terespolu, gdzie cudzoziemcy po kilkadziesiąt razy tłumaczą strażnikom że uciekają przed prześladowaniami i nic z tego nie wynika – tłumaczy prawnik.

Obecnie niektóre powstępowania uchodźcze trwają nawet 2 lata. – A jeżeli teraz ma to trwać 28 dni, to obawiamy się że mogą być one mało rzetelne – przyznaje Jacek Białas.

Przypomnijmy, że najwięcej cudzoziemców ubiegających się udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce przekracza granicę w Terespolu, a następnie przybywa do recepcyjnego ośrodka dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej, który prowadzi Urząd do Spraw Cudzoziemców. Obok tego recepcyjnego działa jeszcze ośrodek strzeżony prowadzony przez Straż Graniczną.

– W obecnej chwili Straż Graniczna nie planuje zmian w funkcjonowaniu Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej – odpowiada nam krótko ppor. Agnieszka Golias, rzecznik Straży Granicznej. Podobnie zresztą zapewnia rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców w kontekście ośrodka recepcyjnego.

Z danych urzędu wynika, że w ubiegłym roku 12 tys. cudzoziemców złożyło w Polsce wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej. Ale blisko 80 proc. spraw zostało umorzonych ponieważ cudzoziemcy nie byli zainteresowani kontynuowaniem procedury w Polsce i opuścili kraj. Większość wniosków - 73 proc. złożyli obywatele Rosji, głównie narodowości czeczeńskiej. 11 proc. to obywatele Ukrainy, 7 proc. Tadżykistanu i 3 proc. Armenii. W sumie, w ubiegłym roku tylko 390 cudzoziemców spełniło warunki nadania jednej z form ochrony w Polsce - statusu uchodźcy, ochrony uzupełniającej lub pobytu tolerowanego.

Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(11) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (5 lutego 2017 o 09:38) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
HFPC TO JEDNA Z ORGANIZACJI OPLACANYCH PRZEZ S O R O S A.
Rozwiń
Gość
Gość (4 lutego 2017 o 11:04) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
niech lewaki wyjeżdżają do ruskich lub do Francji
Rozwiń
Gość
Gość (4 lutego 2017 o 11:03) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dlaczego kilku mądrych inaczej domaga się przyjmowania ludzi którzy stanowią zagrożenie dla społeczeństwa w którym zostaną umieszczeni. jakie są powiązania między tymi pseudo organizacjami, kto je reprezentuje, jakie są między nimi powiązania, kto je finansuje. to jest obszar działania służb które powinny się wykazać. komuś bardzo zalerzy na wprowadzeniu chaosu w POLSCE i EUROPIE.
Rozwiń
Gość
Gość (4 lutego 2017 o 11:02) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Największym zagrożeniem dla Polski były rządy platformersów zslu podległe niemcom i ruskim
Rozwiń
Gość
Gość (4 lutego 2017 o 11:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Polska powinna z wielką ostrożnością przyjmować tzw. uchodźców z Afryki, bliskiego wschodu, w razie wątpliwości nie wpuszczać
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (11)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!