niedziela, 18 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Minister zdrowia i jego brat honorowymi obywatelami Białej Podlaskiej? "Groteskowa propozycja"

Dodano: 27 sierpnia 2017, 15:40
Autor: Ewelina Burda

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł (fot. Ewelina Burda)

W środę okaże się czy bialscy radni poprą prezydencki pomysł uhonorowania braci Macieja i Konstantego Radziwiłłów. Już teraz niektóre miejskie środowiska nazywają propozycję groteskową.

Chodzi o tytuły Honorowego Obywatela Białej Podlaskiej. Mają je otrzymać minister zdrowia Konstanty Radziwiłł oraz jego brat Maciej, który jest biznesmenem, prowadzi kilka firm. Kolekcjonuje też dzieła sztuki i pamiątki rodzinne. I jego kolekcję, m.in. ponad 50 wizerunków protoplastów rodu Radziwiłłów  można obecnie oglądać w Muzeum Południowego Podlasia. Bo trzeba pamiętać że ten magnacki ród z którego wywodzą się bracia, przez kilkaset lat, począwszy od drugiej połowy XVI wieku, władał Białą Podlaską.

– Konstanty i Maciej Radziwiłłowie bardzo zaangażowali się w promocję naszego miasta i są jego prawdziwymi ambasadorami – tłumaczył kilka dni temu prezydent Dariusz Stefaniuk. – Najlepszym tego dowodem jest ciesząca się dużą popularnością wystawa portretów rodu Radziwiłłów, pochodząca z prywatnych zbiorów Macieja Radziwiłła. Wyróżnienie jest dowodem wyjątkowej więzi nagrodzonych z miastem, wspierania inicjatyw oraz działalności na rzecz popularyzacji spuścizny rodu Radziwiłłów i ich związków z Białą Podlaską – stwierdził prezydent.

Jednak zdaniem Bogusława Broniewicza, lidera stowarzyszenia Biała Samorządowa to przejaw polityki partyjnej.

- Dzisiaj w mieście nie jest realizowana polityka miejska, tylko partyjna, czyli PiS. Panowie po raz kolejny dają swoim, kolegom z partii albo z jej bliskich kręgów  jakieś wyróżnienia - uważa Broniewicz .- Nawet sam prezydent Białej Podlaskiej nie jest w stanie wymienić zasług  braci Radziwiłłów dla miasta. Bo uzasadnienie tego projektu uchwały jest kuriozalne - zaznacza lider Białej Samorządowej.

W jego ocenie dotychczasowi "honorowi obywatele" to osoby wywodzące się z miasta bądź takie, które wniosły duży wkład w promocję i rozwój Białej Podlaskiej. - Tytułem powinno się wyróżniać osoby które przyczyniły się do rozwoju miasta  w sposób ciągły, a nie incydentalny - podkreśla też Wojciech Sosnowski radny z PO. - Ta propozycja jest dosyć groteskowa. To tak jakbym ja zgłosił Ewę Kopacz, byłą minister zdrowia - dodaje Sosnowski.

Środowiska Białej Samorządowej i bialskiej Platformy Obywatelskiej zgłosiły już nawet inną propozycję -  aby tytuł trafił do prof. Józefa Bergiera rektora Państwowej  Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej.

- Uważamy że to osoba niezwykle zasłużona dla naszego miasta i dziwi nas że jak dotąd takie wyróżnienie nie trafiło do rektora - przyznaje Broniewicz. Pomysł miało poprzeć kilkunastu radnych. Ostatecznie propozycja została wycofana, ale nie przepadła, tylko jak tłumaczą inicjatorzy, czeka na lepszy moment. - To słuszna inicjatywa, zależy nam aby wszyscy radni ją poparli - podkreśla Sosnowski.

O pomysł uhonorowania braci Radziwiłłów, spytaliśmy też czytelników w sondzie internetowej. Prawie 70 proc. ze 150 głosujących uważa że to zły pomysł.

Maciej Radziwiłł
Maciej Radziwiłł (fot. Ewelina Burda)
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
Nemo
(12) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (29 sierpnia 2017 o 10:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To jest chory pomysł w wykonaniu najgorszego z dotychczasowych prezydentów Białej Podl. Zresztą prezydent to za duże słowo dla Stefaniuka.Facet,który w mieście nic nie robi tylko pch się wszędzie gdzie robią zdjęcia i piszą reklamowe artykuły.W mieście nie ma chodników,a jak są to z lat 60-tych,jezdnie wyboiste dookoła porośnięte chwastami.Boczne ulice nie mają chodników,a niektóre wręcz nieoświetlone.Ale Stefaniuk z hr.Biereckim postawili pomnik Kaczyńskich,tylko nie ma kto zniczy zapalić i kwiatów położyć,nie mówiąc już o miesięcznicach.ALe Kaczyński Stefaniuka zauważył?Oczywista.Teraz jeszcze najgorszemy ministrowi co wykańcza Polaków zdrowotnie chce nadać honorowy tytuł.Tak bo telewizja przyjedzie i na kraj puszczą.Dokąd jeszcze ta obłuda będzie trwała?
Rozwiń
Gość
Gość (28 sierpnia 2017 o 14:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Gdyby nie Radziwiłłowie dzisiaj Biała nie byłaby miastem......
Rozwiń
Nemo
Nemo (28 sierpnia 2017 o 11:13) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Wystarczy poczytać Sienkiewicza. Radziwiłłowie zawsze byli wrzodem na tyłku Rzeczypospolitej.
Rozwiń
Gość
Gość (28 sierpnia 2017 o 09:51) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i jeden i drugi pomysł idiotyczny, profesor od kopania i ten minister
Rozwiń
czyt
czyt (28 sierpnia 2017 o 09:07) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
undefined napisał:
Z historii Polski nigdy nasz kraj nie wyszedł dobrze gdy Radziwiłłowie byli przy żłobie.
 Jeśli i dzie o PROFESORA Bergiera, proszę przybliżyć jego dzieła wiekopomne, jakie książki opublikował. NIech wszyscy się pośmieją, a nie tylko wtajemniczeni
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (12)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!