piątek, 23 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Ministerstwo ze wsparciem dla średnich miast. Program dotyczy 9 miast w Lubelskiem

Dodano: 14 kwietnia 2017, 16:29
Autor: Ewelina Burda

 W Białej Podlaskiej realizowany jest już m.in. rządowy program Mieszkanie Plus
W Białej Podlaskiej realizowany jest już m.in. rządowy program Mieszkanie Plus (fot. Archiwum)

Ponad 2,5 mld zł ma trafić w ciągu kilku najbliższych lat do średnich miast - ogłosił minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki. Na liście jest Biała Podlaska i osiem innych miast z województwa lubelskiego.

Wszystko w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR). – Ta strategia określa nowy model rozwoju Polski, w tym rozwoju regionalnego - zrównoważonego, równomiernie obejmującego cały kraj i uwzględniającego różnorodność i specyfikę polskich miast, miasteczek i wsi – zapowiedział w środę minister Mateusz Morawiecki.

Wsparcie ma pochodzić m.in. z funduszy europejskich, ale też z ułatwionego dostępu do środków Funduszu Inwestycji Samorządowych czy preferencji w lokowaniu inwestycji. Według Ministerstwa Rozwoju, szczególnej pomocy potrzebują 122 ośrodki miejskie, które jak wynika z analiz Polskiej Akademii Nauk, w największym stopniu tracą funkcje społeczno-gospodarcze. Na tej liście znajdziemy 9 miast z województwa lubelskiego: Białą Podlaską, Kraśnik, Chełm, Zamość, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Krasnystaw, Biłgoraj oraz Radzyń Podlaski.

– To kolejny rządowy program, z którego będziemy mogli starać się skorzystać. To duża nobilitacja. Analizujemy jego założenia. To dobra wiadomość dla Białej Podlaskiej – podkreśla Michał Trantau, rzecznik prezydenta. Przypomnijmy że Biała Podlaska realizuje już m.in. rządowy program budowy Mieszkań Plus.

„Pakiet obejmuje wiele różnorodnych i wzajemnie uzupełniających się inicjatyw. Jego istotnym elementem jest dedykowane miastom średnim wsparcie z krajowych programów operacyjnych, zarządzanych przez Ministerstwo Rozwoju. Wyniesie ono prawie 2,5 mld zł z funduszy UE na lata 2014-2020” – precyzuje resort. Uruchomienie pierwszych naborów nastąpi jeszcze w tym roku. Na przykład w maju w Programie Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ) planowany jest konkurs dotyczący poprawy środowiska miejskiego w zdegradowanych obszarach miast z wydzieloną kwotą 100 mln zł dla 255 miast średnich. Rządowy program składa się z kilku etapów.

– Faza pierwsza zostaje uruchomiona już dziś i polega ona na dostosowaniu istniejących narzędzi i instrumentów: polityki lokowania inwestycji i przyciągania inwestorów, preferencji w dostępie do funduszy europejskich w ramach programów krajowych oraz pozyskiwania innych źródeł finansowania w szczególności w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju, który jest jednym z partnerów pakietu. Nie jest to jednak zbiór zamknięty, pracujemy nad tym aby pakiet poszerzał się o kolejne inicjatywy – zaznacza Adam Hamryszczak, wiceszef resortu rozwoju.

Poza tym skorzystać mają również przedsiębiorcy którzy zdecydują się na inwestycje w takich miastach. Będą na przykład mogli liczyć na większe niż obecnie szanse na zwolnienie z podatków CIT i PIT. To ważna informacja dla Białej Podlaskiej, zwłaszcza w kontekście powołanej niedawno podstrefy ekonomicznej.

Z kolei Fundusz Inicjatyw Samorządowych ma pełnić dla samorządów rolę doradcy inwestycyjnego, szczególnie jeżeli chodzi o miejskie spółki. Pieniądze z FIS mogą być  przeznaczone na drogi, wodociągi i kanalizację, gospodarkę odpadami, zaopatrzenie w energię i gaz, infrastrukturę społeczną, rewitalizację, transport zbiorowy i ochronę zdrowia.

pp
Użytkownik niezarejestrowany
rozkoszny karolek
(25) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

pp
pp (4 maja 2017 o 20:34) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
i o to chodzi
Rozwiń
Gość
Gość (19 kwietnia 2017 o 15:23) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A ty rozkosz wyssałeś z pocałunku niesioła?
Rozwiń
rozkoszny karolek
rozkoszny karolek (18 kwietnia 2017 o 18:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Módlmy się bracia o olej we łbie dla koderastów! rydzowi dajesz od tyłu, czy stajesz przed business father  face-to-face?
Rozwiń
Gość
Gość (17 kwietnia 2017 o 17:12) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Módlmy się bracia o olej we łbie dla koderastów!
Rozwiń
Gość
Gość (17 kwietnia 2017 o 15:36) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
dostana tylko te miasta w ktorych bedzie pomnik smolenski
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (25)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!