czwartek, 22 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Młodzi tancerze i kolędnicy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 stycznia 2003, 18:11

Tancerze z "Karolinki” w sarmackich strojach prezentują się pięknie
Tancerze z \"Karolinki” w sarmackich strojach prezentują się pięknie

W niedzielę na deskach sceny kina "Oranżeria” w Radzyniu Podlaskim o godzinie 13.30 wystąpi Polski Folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca "Karolinka” z Brześcia. W programie przewidziano kolędy, tańce i pieśni polskie.

Zespołem kierują Walentyna i Jan Trzeciakowie. To oni w ciągu dziesięciu lat zadbali o rozwój tej grupy, wzbogacenie repertuaru. Urodziwi i wyszkoleni tancerze oraz muzycy znają wiele polskich, poleskich i białoruskich tańców oraz pieśni. Młodzi Polacy zza Buga wykazują obycie estradowe, dużą kulturę taneczną i muzyczną. W minionym roku wspaniale zaprezentowali się podczas Światowego Festiwalu Zespołów Polonijnych w Rzeszowie, gdzie otrzymali wyróżnienie. Następnie Tadeusz Sławecki, wiceminister edukacji narodowej i sportu zaprosił młodych artystów na dożynki w Czemiernikach. Tam zabużańscy goście dali wspaniały popis swoich umiejętności.
Skupiająca około 100 osób "Karolinka” obchodziła w 2002 roku dziesięciolecie istnienia. Grupa może systematycznie ćwiczyć dzięki udostępnieniu jej lokalu przez brzeski Oddział Oświaty, a o stroje i wyjazdy dba Konsulat Generalny RP w Brześciu.
- Dawniej z żoną byliśmy tancerzami w białoruskich zespołach. Małżonka już zorganizowała podobne trzy swoje grupy. Znamy bogaty repertuar polskich tańców, gdybyśmy mieli więcej ubiorów, można byłoby zaprezentować się lepiej - mówi Jan Trzeciak.
Od dłuższego czasu wspierający oświatę i Polaków za granicą T. Sławecki nie kryje oczarowania "Karolinką”. - Daje ona ucztę duchową z prawdziwym patriotyzmem. Wiemy, że nie jest łatwo być Polakiem za Bugiem. Tymczasem młodzi ludzie pamiętają o swoich korzeniach i dbają o kultywowanie tradycji. Jestem pełen podziwu dla kunsztu uczniów, studentów i młodych pracowników brzeskich instytucji. Przez wiele godzin w tygodniu muszą ćwiczyć układy taneczne - podkreśla Tadeusz Sławecki.
Niedzielny koncert organizują burmistrz, Zarząd Powiatu oraz Radzyński Ośrodek Kultury i Rekreacji. Wstęp wolny.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!