poniedziałek, 19 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Monitoring w Białej Podlaskiej: Kamer wciąż brak

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 kwietnia 2011, 20:48

Gdyby w mieście działał monitoring, być może udałoby się schwytać sprawcę podpalenia kolektury LOTTO
Gdyby w mieście działał monitoring, być może udałoby się schwytać sprawcę podpalenia kolektury LOTTO

W mieście konieczny jest monitoring. -- Szczególnie w rejonach najbardziej zagrożonych przestępczością oraz okolicach lokali i ciągów handlowych – nie mają wątpliwości policjanci.

W minioną sobotę w okolicy bialskiego dworca PKS bezkarnie grasował podpalacz. Podpalił cztery drewniane budynki gospodarcze, kolekturę LOTTO oraz trzy deski sedesowe w szalecie miejskim. Na forum Dziennika Wschodniego ~alonzo~ przypomnina "a monitoringu wciąż brak ....”.
Jarosław Janicki z bialskiej policji potwierdza, że w mieście potrzebny jest monitoring.

– Mógłby ułatwić obserwowanie rejonów najbardziej zagrożonych przestępczością. Dzięki niemu można byłoby wykryć sprawców wielu przestępstw. Kamery na ulicach działałyby też prewencyjnie – zauważa Janicki. Przyznaje, że policja korzysta z monitoringów należących do różnych firm, ale brakuje systemu miejskiego.

Podobnego zdania jest komendant bialskiej Straży Miejskiej. Podkreśla, że od lat jest zwolennikiem stworzenia miejskiego monitoringu. – Czekamy z niecierpliwością. Na razie są zamontowane dwie kamery na pl. Wolności, ale straż nie ma nawet podglądu. Te kamery nie mają możliwości przechowywania zapisu przez 20–60 dni – wyjaśnia Artur Żukowski.

Radni bardzo krytycznie oceniają odkładaną od wielu lat budowę monitoringu. Przypominają, że za ponad 7 mln zł został zrealizowany unijny projekt "e-Miasto”. Powstała miejska światłowodowa sieć szerokopasmowa, która może doskonale służyć do podłączenia kamer.

Radny Michał Litwiniuk (PO) przyznaje, że trzeba w końcu spytać władze miasta czy nie mogą, czy nie chcą stworzyć monitoringu. – Nawet ze sporych środków na przeciwdziałanie alkoholizmowi i innym patologiom można byłoby częściowo sfinansować kamery – proponuje radny Litwiniuk i zapowiada, że do tematu powróci na komisji samorządowej.

Dariusz Stefaniuk (PiS), wiceprzewodniczący Rady Miasta, też się dziwi, dlaczego po stworzeniu sieci światłowodowej nie założono monitoringu. – Brak ulicznych kamer to porażka prezydenta – mówi Stefaniuk.

– Pamiętamy o monitoringu – zapewnia Renata Szwed, dyrektor gabinetu bialskiego prezydenta. – Liczymy na pozyskanie na ten cel funduszy zewnętrznych. Wprowadzenie monitoringu będzie częścią projektu rewitalizacji miasta. Właśnie trwa jego ocena.

Bialczanin Grzegorz Szupiluk przyznaje, że monitoring miejski powinien powstać jak najszybciej. – Najbardziej potrzebny jest na centralnym pl. Wolności oraz w okolicach klubów obleganych przez młodzież. Wtedy może mniej by było wandalizmu – ma nadzieję.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!