niedziela, 25 marca 2018 r.

Biała Podlaska

MOPS w Białej Podlaskiej ma szansę na milion

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 czerwca 2012, 16:48

Radni zajmą się dziś uchwałą, od której zależy to, czy MOPS skorzysta z unijnych pieniędzy (Jacek Św
Radni zajmą się dziś uchwałą, od której zależy to, czy MOPS skorzysta z unijnych pieniędzy (Jacek Św

Radni zajmą się dziś uchwałą, od której zależy to, czy MOPS skorzysta z unijnych pieniędzy.

Od 2008 r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje projekt "Dzieci! Mam pracę… - promocja integracji społeczno-zawodowej w Białej Podlaskiej”. Budżet tego projektu na ten rok to prawie 1 mln 250 tys. zł. Wkład własny miasta, to zasiłki i pomoc w naturze – w sumie ok. 10 proc. wartości całego projektu. A dofinansowanie to ponad 1 mln 117 tys.

Ale żeby otrzymać te pieniądze, MOPS musi realizować mniejsze przedsięwzięcie, tzw. program aktywności lokalnej. – Inaczej projekt byłby odrzucony z przyczyn formalnych – mówi Beata Domańska, zastępca dyrektora MOPS w Białej Podlaskiej.

Rada miasta zdecyduje na dzisiejszej sesji, czy popiera ten pomysł. Wszystko wskazuje na to, że sprzeciwów nie będzie. – Nie wolno gardzić żadnymi pieniędzmi, a ponad 1 mln zł to bardzo dużo – ocenia Andrzej Czapski, prezydent miasta. – Jakikolwiek budżet MOPS-u by nie był, to potrzeby w zakresie tej działalności są nieskończone.

Pracownicy MOPS przygotowali program aktywności lokalnej pod nazwą "Moja ulica”. – Jest skierowany do 12 osób z ul. Żwirki i Wigury oraz ul. Górnej – tłumaczy Domańska. – Chcemy zorganizować kursy i szkolenia, ale nie będą przeznaczone tylko dla tych osób. Jeżeli sąsiedzi również będą chcieli skorzystać z pomocy doradców zawodowych albo ze szkoleń z psychologiem, to będą mieli taką możliwość.

Wybrana dwunastka musiała natomiast zadeklarować, że weźmie udział w cyklu zajęć aktywizacyjnych. Pozostali mieszkańcy bloków mogą zgłaszać się wybiórczo na pojedyncze szkolenia. – Pracownicy MOPS wstępnie badali to środowisko. Okazało się, że na sto rodzin, 26 na stałe korzysta ze świadczeń pomocy społecznej – mówi Domańska. – Wszystkim tym osobom pracownicy społeczni proponowali udział w programie, ale tylko 12 osób się zadeklarowało. Wydaje nam się, że potrzeby są większe. Ale chociaż namawialiśmy do udziału, to o większe zainteresowanie było trudno, bo uczestnicy programu muszą działać zgodnie z określonymi wytycznymi, harmonogramem i przychodzić na ośmiogodzinne szkolenia.

Ale szkolenia to nie wszystko. Grupie liczącej ok. 45 osób MOPS zaproponuje również małe wycieczki. – Zaplanowaliśmy też działania o charakterze środowiskowym: wyjazd na basen, do kina, wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik i do teatru – wylicza Domańska.

MOPS przewiduje, że dzięki tym wszystkim działaniom, przynajmniej tych 12 uczestników programu zdobędzie nowe umiejętności zawodowe i podniesie swoje kwalifikacje. Program zakłada, że te osoby uzupełnią swoje wykształcenie i zintegrują się ze środowiskiem. Koszt aktywizacji jednego uczestnika ma sięgać 4 tys. zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!