sobota, 17 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

MSWiA: Uchodźcy mogą trafić do Białej Podlaskiej na badania

Dodano: 13 stycznia 2016, 16:22
Autor: Ewelina Burda

fot. archiwum
fot. archiwum

Imigranci najpierw trafią do ośrodków recepcyjnych, m.in. w Białej Podlaskiej. Potwierdza to obecna ekipa rządząca w Polsce.

O sprawę uchodźców w formie interpelacji zapytał poseł Robert Winnicki (Kukiz’15).

- Czy istnieją plany utworzenia jednego ośrodka, do którego będą trafiać wszyscy uchodźcy relokowani do Polski przed rozlokowaniem ich w docelowych ośrodkach, czy też relokowani uchodźcy będą trafiać bezpośrednio do wyznaczonych, docelowych ośrodków? - pyta Winnicki.

7 stycznia na interpelację odpowiedział Jakub Skiba, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. "Zgodnie ze standardową metodą działania Urzędu do Spraw Cudzoziemców wszystkie osoby relokowane powinny w pierwszej kolejności zostać skierowane do jednego z dwóch ośrodków recepcyjnych Urzędu do Spraw Cudzoziemców (znajdujących się w Białej Podlaskiej i w Podkowie Leśnej-Dębaku), które posiadają wyposażenie umożliwiające przeprowadzenie procedury filtra epidemiologicznego.

Po przejściu wstępnych procedur organizacyjnych oraz badań medycznych osoby relokowane będą kwaterowane w ośrodkach docelowych na terenie kraju. Decyzje odnośnie konkretnych miejsc ich rozlokowania jeszcze nie zapadły”- informuje wiceminister.

Poprzedni rząd (PO-PSL) zadeklarował,  że Polska przyjmie  ok. 7 tys. imigrantów w ciągu dwóch lat (2016 - 2017 r.). „Rząd RP jest świadomy dotychczasowych zobowiązań podjętych na forum UE, pomimo zasadniczych zastrzeżeń co do stosowania automatyzmu zarówno w odniesieniu do relokacji uchodźców, jaki i do przesiedleń. W ocenie Rządu RP powinna obowiązywać zasada dobrowolności w tym zakresie” – podkreśla Skiba. Przy resorcie powstanie specjalny zespół, który będzie odpowiadał za zapewnienie bezpieczeństwa w procesie przesiedleń i relokacji do Polski uchodźców.

W październiku ubiegłego roku prezydent Białej Podlaskiej negatywnie ocenił możliwości przyjęcia uchodźców z Syrii i Erytrei do Białej Podlaskiej. W tutejszym ośrodku recepcyjnym powstał nowoczesny filtr epidemiologiczny. A procedura nadania statusu uchodźcy zaczyna się od badań lekarskich, m.in., na obecność wirusa HIV czy chorób zakaźnych. Badania odbywają się właśnie w ramach tzw. filtrów epidemiologicznych, czyli pewnego rodzaju przychodni. Urząd ds. Cudzoziemców ma takie obiekty w Białej Podlaskiej oraz w Podkowie Leśnej k. Warszawy.

Czytaj więcej o: Biała Podlaska uchodźcy MSWiA
Gość
Gość
Gość
(8) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (2 lutego 2016 o 22:37) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
kolejna zbrodnia bolszewii na Narodzie Polskim.
Rozwiń
Gość
Gość (21 stycznia 2016 o 21:01) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Jeszcze raz proszę o usunięcie mojego komentarza z 13 stycznia 2016r godz. 20.21, bo nie jest prawdą, że w Łukowie powstaje nowy ośrodek dla uchodźców. Żadna sala weselna nie jest przebudowywana.
Rozwiń
Gość
Gość (18 stycznia 2016 o 07:30) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Sprzeciw
Rozwiń
...
... (17 stycznia 2016 o 10:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

To w końcu chodzi o pomoc uciekającym przed wojną, czy przesiedlenie do Europy i utrzymywanie milionów obcych kulturowo osób?

Rozwiń
Gość
Gość (16 stycznia 2016 o 12:11) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Czy gdyby rok temu ktoś wam powiedział, że Bruksela zmusi Polskę do przyjmowania muzułmanów, uwierzylibyście? Ostatnio trafiłam na swój wpis z wiosny 2015, który wyrażał oburzenie i niedowierzanie, myślałam, że to tylko takie testowanie opinii, sensacyjne spekulacje. A już rok później organizujemy im życie w naszych miastach.
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (8)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!