niedziela, 25 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Muzeum Kraszewskiego chce się modernizować z unijnym wsparciem

Dodano: 5 lipca 2016, 16:23
Autor: Ewelina Burda

Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie szykuje się do remontu i liczy na unijne dofinansowanie (fot. muzeum)
Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie szykuje się do remontu i liczy na unijne dofinansowanie (fot. muzeum)

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie (gm. Sosnówka) szykuje się do większego remontu i liczy na unijne wsparcie.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

Chodzi o projekt renowacji za ok. 650 tys. zł. Powiat bialski, który jest organem prowadzącym placówkę zgodził się przeznaczyć ok. 97 tys. zł. na wkład własny.

– Składamy projekt do konkursu w ramach RPO woj. lubelskiego – mówi Krzysztof Bruczuk dyrektor placówki.

– Budynek wymaga generalnego remontu. Fundamenty zostały częściowo osuszone. Wiem też, że dyrekcja ma pomysł na zagospodarowanie pomieszczeń w piwnicy – zaznacza z kolei Mariusz Filipiuk (PSL) starosta bialski.

– Projekt zakłada remont elewacji, tarasów, schodów, muru oraz podjazdu. Do tego wymiana stolarki okiennej i drzwiowej oraz ułożenie nowych drewnianych podłóg w niektórych pomieszczeniach. Poza tym, chcemy wyposażyć bibliotekę – przyznaje Bruczuk.

Jeżeli placówka dostanie dofinansowanie, to remont zaplanowany będzie na przyszły rok. – Na terenie parku mamy tez budynek byłej leśniczówki, do tej pory niewykorzystany. W ramach innych konkursów będziemy się starać o dofinansowanie na rewitalizację obiektu, docelowo na miejsca noclegowe – zapowiada szef muzeum. A w tym roku placówka zadba jeszcze o konserwację dachu, a konkretnie chodzi o zabezpieczenie gontu.

Istniejące od 1958 roku muzeum swoją siedzibę ma we dworze, gdzie wychowywał się Józef Ignacy Kraszewski. Placówka prowadzi m.in. lekcje muzealne i gry terenowe dla szkół. Prezentuje też stałą ekspozycję o życiu i twórczości pisarza. Odtworzone są tu wnętrza dworskie. Od 2015 roku muzeum kieruje Krzysztof Bruczuk, były wójt gminy Sosnówka. Na stanowisku zastąpił odchodzącą wówczas na emeryturę wieloletnią szefową tej placówki Annę Czobodzińską-Przybysławską.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!