niedziela, 18 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Muzeum Południowego Podlasia cenne dokumenty dostało w prezencie

  Edytuj ten wpis
Dodano: 3 stycznia 2012, 19:08

Mirosław Barczyński prezentuje plakat z epoki informujący o śmierci w Katyniu polskich oficerów (Mar
Mirosław Barczyński prezentuje plakat z epoki informujący o śmierci w Katyniu polskich oficerów (Mar

O czym donosili na sąsiadów ludzie podczas niemieckiej okupacji? Co współpracownicy wyryli na papierośnicy podarowanej pierwszemu prezydentowi Białej Podlaskiej? Odpowiedzi na te i inne pytania dostarczają najnowsze eksponaty Muzeum Południowego Podlasia.

Do muzeum dotarł właśnie zbiór 100 dokumentów z dawnej gminy Kościeniewicze. Podarowała go Grażyna Skóra z Wrocławia. St. kustosz Mirosław Barczyński podkreśla, że dokumenty pochodzą z ważnego okresu – między wrześniem a grudniem 1939 r. Są tam plakaty oraz pisma polskie, rosyjskie i niemieckie.

– Pani Skóra przekazała nam dokumentację zgromadzoną przez rodzinę Aleksandra i Zygmunta Grynagielów z Podlasia. To m.in. protokoły komitetów sowieckich organizowanych we wsiach pod Białą Podlaską, a nawet donosy obywateli do niemieckich władz. Dotyczą m.in. posiadania przez sąsiadów nielegalnych koni w czasie okupacji. Ten dar dobrze pokazuje klimat tamtej epoki – opowiada Barczyński.

Kustosz jest też wdzięczny Annie Połynko z Białej Podlaskiej, która podarowała muzeum 57 fotografii i dokumentów z Leśnej Podlaskiej. – Miałam wiele przedwojennych fotografii. Pochodziły ze zbiorów mego dziadka Antoniego Krzysztofiuka, który był właścicielem sklepu i herbaciarni niedaleko leśniańskiego klasztoru. Na wielu zdjęciach jest jego żona Amelia i moja mama Irmina. Podczas porządkowania dokumentów rodzinnych doszłam do wniosku, że warto przekazać część fotografii do zbiorów muzealnych, aby tam zobaczyli je zwiedzający – mówi Anna Połynko.

Mirosław Barczyński z uznaniem wyraża się też o zdjęciach z Leśnej Podlaskiej. Można na nich zobaczyć m.in. nieistniejący już pomnik poświęcony Józefowi Piłsudskiemu.

Zbiory muzealne wzbogaciły się również pod koniec ub. roku, dzięki niewielkim zakupom. – W grudniu kupiliśmy pozłacaną srebrną papierośnicę z dedykacją dla Walentego Klimeckiego, pierwszego prezydenta Białej Podlaskiej z roku 1916. Tę pamiątkę darowali prezydentowi koledzy – mówi Barczyński. Muzeum kupiło też propagandowy plakat niemiecki informujący Polaków o zbrodni katyńskiej z 1943 r. Pochodzi ze zbiorów bialskiego nauczyciela chemii.

Małgorzata Nikolska, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia, jest zadowolona ze wzbogacenia zbiorów o cenne dokumenty i fotografie. – Najbardziej cieszymy się z darów. Nasz budżet został poważnie zmniejszony, nie mamy już teraz funduszy na duże zakupy eksponatów. Liczymy zatem na ludzką dobroć i szczodrość. Cenimy każdego sponsora i każdy dar wzbogacający nasze zbiory.

Nowe eksponaty mają być wystawiane podczas przygotowywanych na ten rok wystaw i ekspozycji.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!