niedziela, 18 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Myśliwi będą zabijać lochy. Za każdą ustrzeloną dostaną 200 złotych

Dodano: 30 sierpnia 2017, 20:11
Autor: Ewelina Burda

39 kół łowieckich podpisało porozumienie w sprawie dopłaty 200 zł do każdej odstrzelonej lochy
39 kół łowieckich podpisało porozumienie w sprawie dopłaty 200 zł do każdej odstrzelonej lochy (fot. Ewelina Burda)

Kolejny mechanizm dopłat, tym razem dla kół łowieckich, uruchamia Urząd Marszałkowski. Za każdą odstrzeloną lochę myśliwy dostanie 200 zł

Wszystko w ramach walki z rozprzestrzeniającym się na Lubelszczyźnie groźnym wirusem.

– Myśliwi są ważnym ogniwem walki z Afrykańskim Pomorem Świń. Trzeba ograniczyć populację dzika – przekonuje wicemarszałek Grzegorz Kapusta. – Polska słynęła z dobrej wieprzowiny, zdobywała rynki zewnętrzne. Mam wrażenie, że dzisiaj bez walki, krok po kroku to wszystko oddajemy. Blisko 3 tys. gospodarstw zrezygnowało z hodowli trzody, bo nie spełniło wymogów bioasekuracji. A bioasekuracja i ograniczenie populacji dzików to dwie nadrzędne rzeczy w walce z ASF.

Tylko w powiecie bialskim od czerwca stwierdzono ponad 25 ognisk ASF w gospodarstwach. – Muszą być większe środki na walkę z ASF. Z proponowanych przez Unię Europejską 90 mln zł, wykorzystaliśmy tylko 20 mln zł – przypomina Kapusta.

W środę 39 kół łowieckich z powiatu bialskiego przystąpiło do porozumienia z urzędem marszałkowskim. Na jego mocy myśliwy za odstrzał lochy ważącej co najmniej 30 kilogramów dostanie 200 zł.

Wcześniej samorząd województwa lubelskiego wyznaczył dopłaty w wysokości 200 zł dla każdego kto znajdzie padłego dzika i zgłosi to do powiatowego lekarza weterynarii. – Do dzisiaj zostało zgłoszonych 15 padłych dzików – precyzuje wicemarszałek.

Na te dwa mechanizmy walki z ASF urząd marszałkowski w tym roku zamierza wydać 450 tys. zł.  – Jest to pewna forma mobilizacji dla myśliwych, ale w niektórych obwodach brakuje sprzętu, m.in. chłodni i noktowizorów. Myśliwi chcą strzelać, a nie mogą – tłumaczy Roman Laszuk łowczy okręgowy w Białej Podlaskiej.  – Strona rządowa powinna o to zadbać – uważa wicemarszałek Kapusta.

Czytaj więcej o: Lublin myśliwi
Rafałek
Użytkownik niezarejestrowany
Użytkownik niezarejestrowany
(27) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Rafałek
Rafałek "Darz Bór " Rafuś (1 września 2017 o 01:08) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
I bardzo dobrze . Będziemy strzelać do loch . Kasy się troszeczkę zarobi a co dorodniejszą lochę na kiełbasy się przerobi i się sprzeda kiełbaskę . Jak wam się nie podoba że my myśliwi będziemy strzelać i na tym zarabiać to sami zostańcie myśliwymi . A kiełbaskę z dzika i tak będziemy robić i mieć zagrychę do wódki . Strzelamy i będziemy jeśc dziczyznę i kiełbachę z dzika. A to nie prawda że strzelamy po pijanemu , może kilka piw wypijemy przed strzałem aby mieć oko celniejsze ale na umór nie pijemy bo byśmy na ambonę pijani nie wleźli . Pozdrawiam kolegów myśliwych i .... " Darz Bór "
Rozwiń
Gość
Gość (31 sierpnia 2017 o 21:15) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Hi hi to z tego powodu w kapuścianą głowę te pepesze wycelowane hi hi hi ZDJĘCIE WYSŁAĆ DO TELEEXPRESU z opisem: z miłością do PSLu hi hi hi
Rozwiń
Gość
Gość (31 sierpnia 2017 o 18:05) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Szwagier oddawał mleko do mleczarni w Rykach i na ten temat pan Kapusta niech się wypowie. Na taczkach rolnicy chcieli tego pana wywieźć. A PSL za to dał temu panu w nagrodę dobrze płatną fuchę.
Rozwiń
.
. (31 sierpnia 2017 o 15:29) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
priorytetem jest program "maciora 500 +"
Rozwiń
Gość
Gość (31 sierpnia 2017 o 15:06) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
A za ustrzelonego odyńca nie będą płacić ?
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (27)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!