Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

30 sierpnia 2017 r.
20:11

Myśliwi będą zabijać lochy. Za każdą ustrzeloną dostaną 200 złotych

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
6 27 A A
39 kół łowieckich podpisało porozumienie w sprawie dopłaty 200 zł do każdej odstrzelonej lochy
39 kół łowieckich podpisało porozumienie w sprawie dopłaty 200 zł do każdej odstrzelonej lochy (fot. Ewelina Burda)

Kolejny mechanizm dopłat, tym razem dla kół łowieckich, uruchamia Urząd Marszałkowski. Za każdą odstrzeloną lochę myśliwy dostanie 200 zł

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wszystko w ramach walki z rozprzestrzeniającym się na Lubelszczyźnie groźnym wirusem.

– Myśliwi są ważnym ogniwem walki z Afrykańskim Pomorem Świń. Trzeba ograniczyć populację dzika – przekonuje wicemarszałek Grzegorz Kapusta. – Polska słynęła z dobrej wieprzowiny, zdobywała rynki zewnętrzne. Mam wrażenie, że dzisiaj bez walki, krok po kroku to wszystko oddajemy. Blisko 3 tys. gospodarstw zrezygnowało z hodowli trzody, bo nie spełniło wymogów bioasekuracji. A bioasekuracja i ograniczenie populacji dzików to dwie nadrzędne rzeczy w walce z ASF.

Tylko w powiecie bialskim od czerwca stwierdzono ponad 25 ognisk ASF w gospodarstwach. – Muszą być większe środki na walkę z ASF. Z proponowanych przez Unię Europejską 90 mln zł, wykorzystaliśmy tylko 20 mln zł – przypomina Kapusta.

W środę 39 kół łowieckich z powiatu bialskiego przystąpiło do porozumienia z urzędem marszałkowskim. Na jego mocy myśliwy za odstrzał lochy ważącej co najmniej 30 kilogramów dostanie 200 zł.

Wcześniej samorząd województwa lubelskiego wyznaczył dopłaty w wysokości 200 zł dla każdego kto znajdzie padłego dzika i zgłosi to do powiatowego lekarza weterynarii. – Do dzisiaj zostało zgłoszonych 15 padłych dzików – precyzuje wicemarszałek.

Na te dwa mechanizmy walki z ASF urząd marszałkowski w tym roku zamierza wydać 450 tys. zł.  – Jest to pewna forma mobilizacji dla myśliwych, ale w niektórych obwodach brakuje sprzętu, m.in. chłodni i noktowizorów. Myśliwi chcą strzelać, a nie mogą – tłumaczy Roman Laszuk łowczy okręgowy w Białej Podlaskiej.  – Strona rządowa powinna o to zadbać – uważa wicemarszałek Kapusta.

Czytaj więcej o:

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Rafałek "Darz Bór " Rafuś / 1 września 2017 o 01:08
I bardzo dobrze . Będziemy strzelać do loch . Kasy się troszeczkę zarobi a co dorodniejszą lochę na kiełbasy się przerobi i się sprzeda kiełbaskę . Jak wam się nie podoba że my myśliwi będziemy strzelać i na tym zarabiać to sami zostańcie myśliwymi . A kiełbaskę z dzika i tak będziemy robić i mieć zagrychę do wódki . Strzelamy i będziemy jeśc dziczyznę i kiełbachę z dzika. A to nie prawda że strzelamy po pijanemu , może kilka piw wypijemy przed strzałem aby mieć oko celniejsze ale na umór nie pijemy bo byśmy na ambonę pijani nie wleźli . Pozdrawiam kolegów myśliwych i .... " Darz Bór "
I bardzo dobrze . Będziemy strzelać do loch . Kasy się troszeczkę zarobi a co dorodniejszą lochę na kiełbasy się przerobi i się sprzeda kiełbaskę . Jak wam się nie podoba że my myśliwi będziemy strzelać i na tym zarabiać to sami zostańcie myśliwymi . A kiełbaskę z dzika i tak będziemy robić i mieć zagrychę do wódki . Strzelamy i będziemy jeśc dziczyznę i kiełbachę z dzika. A to nie prawda że strzelamy po pijanemu , może kilka piw wypijemy przed strzałem aby mieć oko celniejsze ale na umór nie pijemy bo byśmy na ambonę pijani nie wleźli . Poz... rozwiń
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2017 o 21:15
Hi hi to z tego powodu w kapuścianą głowę te pepesze wycelowane hi hi hi ZDJĘCIE WYSŁAĆ DO TELEEXPRESU z opisem: z miłością do PSLu hi hi hi
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2017 o 18:05
Szwagier oddawał mleko do mleczarni w Rykach i na ten temat pan Kapusta niech się wypowie. Na taczkach rolnicy chcieli tego pana wywieźć. A PSL za to dał temu panu w nagrodę dobrze płatną fuchę.
Avatar
. / 31 sierpnia 2017 o 15:29
priorytetem jest program "maciora 500 +"
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2017 o 15:06
A za ustrzelonego odyńca nie będą płacić ?
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2017 o 13:28
Urzędniki z marszałkowskiego majo klawe życie! przyjechła służbowymi autami wataha, pieknie wystrojona, w łapkach kolorowe teczuszki. Ech nic tylko bujać się na państwowym garze. Na podpisanie kilku umów połowa urzędu zjechała! ten wpis jest prawdziwy!!!!!!!
Avatar
zzzz / 31 sierpnia 2017 o 11:00
skąd są na to pieniądze? na budowę szkoły czy mieszkań komulanych nie ma a na zwalczanie jakiegoś urojonego ASF są? i skąd się wzięło nagle to ASF? nie było i nagle jest, i do tego takie groźne, że trzeba wykończyć dziki w lasach i hodowlę świń na całej ścianie wschodniej... niedługo nie będzie tu niczego, przemysłu już dawno nie ma, rolnictwo jest sukcesywnie likwidowane, tylko galerii handlowych coraz więcej... dokąd to zmierza? i kto ma w tym interes??
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2017 o 10:43
Żeby z odstrzałem dzików nie wyszło jak kiedyś (w latach 60. XX wieku) z likwidacją zbędnych, zdaniem części członków PZŁ, "szkodników" jakimi miały być kruki i wrony (bo miały zjadać młode zające i kuropatwy, a także podbierać jaja ptactwu), więc wykończono ich populację m.in. na Lubelszczyźnie jajami z fosforem. Dzięki temu mamy w tej chwili nadmiar gawronów i srok, dla których kruki i wrony były naturalnym selekcjonerem - a zajęcy i kuropatw mały bardzo mało (ech gdzie te czasy, gdy na wiosnę było słychać nawoływanie kuropatw, a we wrześniu ich stada liczyły po 20 -30 sztuk, zaś szaraki pierzchały spod nóg). To równie mądre (strzelanie do loch i warchlaków!!!!) jak i inne decyzje debilnych polityków
Żeby z odstrzałem dzików nie wyszło jak kiedyś (w latach 60. XX wieku) z likwidacją zbędnych, zdaniem części członków PZŁ, "szkodników" jakimi miały być kruki i wrony (bo miały zjadać młode zające i kuropatwy, a także podbierać jaja ptactwu), więc wykończono ich populację m.in. na Lubelszczyźnie jajami z fosforem. Dzięki temu mamy w tej chwili nadmiar gawronów i srok, dla których kruki i wrony były naturalnym selekcjonerem - a zajęcy i kuropatw mały bardzo mało (ech gdzie te czasy, gdy na wiosnę było słychać nawoływanie kuropatw, a... rozwiń
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2017 o 09:39
PiS daje mi 500 a PSL 200. Wybór jest prosty! Głos oddam na PiS!
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2017 o 09:36
Zdjęcie pokazuje, że i PSL do odstrzału! hahaha
Avatar
Rafałek "Darz Bór " Rafuś / 1 września 2017 o 01:08
I bardzo dobrze . Będziemy strzelać do loch . Kasy się troszeczkę zarobi a co dorodniejszą lochę na kiełbasy się przerobi i się sprzeda kiełbaskę . Jak wam się nie podoba że my myśliwi będziemy strzelać i na tym zarabiać to sami zostańcie myśliwymi . A kiełbaskę z dzika i tak będziemy robić i mieć zagrychę do wódki . Strzelamy i będziemy jeśc dziczyznę i kiełbachę z dzika. A to nie prawda że strzelamy po pijanemu , może kilka piw wypijemy przed strzałem aby mieć oko celniejsze ale na umór nie pijemy bo byśmy na ambonę pijani nie wleźli . Pozdrawiam kolegów myśliwych i .... " Darz Bór "
I bardzo dobrze . Będziemy strzelać do loch . Kasy się troszeczkę zarobi a co dorodniejszą lochę na kiełbasy się przerobi i się sprzeda kiełbaskę . Jak wam się nie podoba że my myśliwi będziemy strzelać i na tym zarabiać to sami zostańcie myśliwymi . A kiełbaskę z dzika i tak będziemy robić i mieć zagrychę do wódki . Strzelamy i będziemy jeśc dziczyznę i kiełbachę z dzika. A to nie prawda że strzelamy po pijanemu , może kilka piw wypijemy przed strzałem aby mieć oko celniejsze ale na umór nie pijemy bo byśmy na ambonę pijani nie wleźli . Poz... rozwiń
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2017 o 21:15
Hi hi to z tego powodu w kapuścianą głowę te pepesze wycelowane hi hi hi ZDJĘCIE WYSŁAĆ DO TELEEXPRESU z opisem: z miłością do PSLu hi hi hi
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2017 o 18:05
Szwagier oddawał mleko do mleczarni w Rykach i na ten temat pan Kapusta niech się wypowie. Na taczkach rolnicy chcieli tego pana wywieźć. A PSL za to dał temu panu w nagrodę dobrze płatną fuchę.
Avatar
. / 31 sierpnia 2017 o 15:29
priorytetem jest program "maciora 500 +"
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2017 o 15:06
A za ustrzelonego odyńca nie będą płacić ?
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2017 o 13:28
Urzędniki z marszałkowskiego majo klawe życie! przyjechła służbowymi autami wataha, pieknie wystrojona, w łapkach kolorowe teczuszki. Ech nic tylko bujać się na państwowym garze. Na podpisanie kilku umów połowa urzędu zjechała! ten wpis jest prawdziwy!!!!!!!
Avatar
zzzz / 31 sierpnia 2017 o 11:00
skąd są na to pieniądze? na budowę szkoły czy mieszkań komulanych nie ma a na zwalczanie jakiegoś urojonego ASF są? i skąd się wzięło nagle to ASF? nie było i nagle jest, i do tego takie groźne, że trzeba wykończyć dziki w lasach i hodowlę świń na całej ścianie wschodniej... niedługo nie będzie tu niczego, przemysłu już dawno nie ma, rolnictwo jest sukcesywnie likwidowane, tylko galerii handlowych coraz więcej... dokąd to zmierza? i kto ma w tym interes??
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2017 o 10:43
Żeby z odstrzałem dzików nie wyszło jak kiedyś (w latach 60. XX wieku) z likwidacją zbędnych, zdaniem części członków PZŁ, "szkodników" jakimi miały być kruki i wrony (bo miały zjadać młode zające i kuropatwy, a także podbierać jaja ptactwu), więc wykończono ich populację m.in. na Lubelszczyźnie jajami z fosforem. Dzięki temu mamy w tej chwili nadmiar gawronów i srok, dla których kruki i wrony były naturalnym selekcjonerem - a zajęcy i kuropatw mały bardzo mało (ech gdzie te czasy, gdy na wiosnę było słychać nawoływanie kuropatw, a we wrześniu ich stada liczyły po 20 -30 sztuk, zaś szaraki pierzchały spod nóg). To równie mądre (strzelanie do loch i warchlaków!!!!) jak i inne decyzje debilnych polityków
Żeby z odstrzałem dzików nie wyszło jak kiedyś (w latach 60. XX wieku) z likwidacją zbędnych, zdaniem części członków PZŁ, "szkodników" jakimi miały być kruki i wrony (bo miały zjadać młode zające i kuropatwy, a także podbierać jaja ptactwu), więc wykończono ich populację m.in. na Lubelszczyźnie jajami z fosforem. Dzięki temu mamy w tej chwili nadmiar gawronów i srok, dla których kruki i wrony były naturalnym selekcjonerem - a zajęcy i kuropatw mały bardzo mało (ech gdzie te czasy, gdy na wiosnę było słychać nawoływanie kuropatw, a... rozwiń
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2017 o 09:39
PiS daje mi 500 a PSL 200. Wybór jest prosty! Głos oddam na PiS!
Avatar
Gość / 31 sierpnia 2017 o 09:36
Zdjęcie pokazuje, że i PSL do odstrzału! hahaha