czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Na granicy w Terespolu przeskanują każdą skrytkę

Dodano: 24 września 2016, 20:10
Autor: Ewelina Burda

W piątek uruchomiono oficjalnie skaner na przejściu kolejowym w Terespolu/ fot.E.Burda
W piątek uruchomiono oficjalnie skaner na przejściu kolejowym w Terespolu/ fot.E.Burda

Największe w Europie urządzenie do skanowania pociągów towarowych już zwalcza przemyt. Skaner uruchomiono w piątek na kolejowym przejściu granicznym w Terespolu.

 - Polska Służba Celna otrzymuje potężne narzędzie do walki z przestępczością graniczną. To pierwszy skaner, który swoim zasięgiem obejmuje aż 3 tory. Posłuży nie tylko do wykrywania nielegalnych i niebezpiecznych towarów, ale też skrytek i dodatkowych elementów konstrukcyjnych wagonów i kontenerów - mówi mł. insp. Waldemar Chaba, dyrektor Izby Celnej w Białej Podlaskiej. 

Inwestycję za 21 mln zł sfinansowało Ministerstwo Finansów. - Zapewne szybko się zwróci, bo od kilku lat obserwujemy nasilenie przemytu papierosów z wykorzystaniem pociągów towarowych.  Tylko w tym roku papierosy które zatrzymaliśmy w Terespolu miały wartość rynkową 17 mln zł - podkreśla podkom. Marzena Siemieniuk rzecznik bialskiej Izby. - Urządzenie umożliwia prześwietlanie pociągów bez konieczności otwierania wagonów. Funkcjonariusze zostali przeszkoleni z interpretacji obrazu - dodaje rzecznik.

Tak nowoczesne urządzenie wykonała dla celników chińska spółka z siedzibą w Warszawie Nuctech Warsaw Company Limited. Firma to światowy lider w produkcji systemów do inspekcji.

- To ogromne osiągniecie we współpracy polsko-chińskiej - mówił na oficjalnym otwarciu Xu Jian, Ambasador Nadzwyczajny Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce. - Mamy nadzieję na dalsze partnerstwo z Polską, której położenie sprawia że łączy Europę Wschodnią i Zachodnią i wpisuje się w strukturę Nowego Jedwabnego Szlaku - przyznał ambasador. - To jak dotąd najważniejszy i najmocniejszy skaner kolejowy, który zaprojektowaliśmy, wykonaliśmy i zainstalowaliśmy - potwierdził w Terespolu przedstawiciel Nuctech.

Skaner uruchomiono podczas piątkowych wojewódzkich obchodów święta Służby Celnej.

Izba Celna w Białej Podlaskiej zatrudnia blisko 2 tys. osób i jest największą w kraju izbą, która obsługuje najdłuższy polski odcinek Unii Europejskiej.

- Chcę zapewnić że planowana reforma, która zakłada powstanie Krajowej Administracji Skarbowej nie zmieni roli Służby Celnej. Ona nie będzie zlikwidowana, tylko przekształcona do nowego modeli. Zachowacie miejsca pracy. Robimy wszystko aby usprawnić funkcjonowanie trzech służb - zapewniał celników wiceminister Marian Banaś, szef Służby Celnej. - Mamy duże zaległości w ściąganiu należności budżetowych. Musimy to zmienić poprzez reformę. Zorganizowane grupy przestępcze które wyłudzają VAT i akcyzę, wykorzystują pewne niedociągnięcia w naszych strukturach. Ale tak nie będzie- zaznaczył Banaś. W piątek, na wyższy stopień służbowy mianowano 599 funkcjonariuszy Izby Celnej w Białej Podlaskiej i podległych urzędów.

Co zatrzymali celnicy?

Od stycznia do końca sierpnia tego roku  funkcjonariusze Izby Celnej w Białej Podlaskiej zatrzymali ponad 6 mln paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości rynkowej 80,3 mln zł. To o 60 proc. więcej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Poza tym,  w ciągu ośmiu miesięcy tego roku celnicy skonfiskowali też m.in.: 5517 litrów alkoholu, ponad 33 tys. towarów podrabianych, 1772,5 kg bursztynu oraz 188 pojazdów wykorzystywanych do przemytu.

(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!