czwartek, 22 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Na PIT-y muszą być kwity

  Edytuj ten wpis
Dodano: 22 stycznia 2002, 14:53

Rośnie zainteresowanie podatników składaniem zeznań podatkowych za 2001 rok. Kiedy zakłady pracy już przekazują swoim pracownikom zestawienie ubiegłorocznych zarobków, fiskusa zaczynają szturmować głownie ubiegający się o zwrot nadpłaconych podatków.

W bialskim Urzędzie Skarbowym PIT-y już złożyło ponad 150 osób. W tegorocznych formularzach nie ma zmian w porównaniu z poprzednim rokiem. Łatwiej zatem będzie podatnikom wypełniać zeznania. Druki wydawane są wyłącznie w sali obsługi.
Danuta Litwiniuk, naczelnik US w Białej Podlaskiej poinformowała nas, że w przypadku podatników, którzy po raz pierwszy składają zeznania roczne w urzędzie, niezbędne jest przedłożenie do wglądu dokumentów potwierdzających posiadane źródła dochodu (PIT 11, 8B i 40A). Podobnie mają to uczynić pozostali podatnicy, jeśli kwota zwrotu podatku sięga ponad 4 tysiące złotych. W tych przypadkach Urząd Skarbowy przeprowadzi postępowanie wyjaśniające i kontrolne.
Inspektorzy wykorzystają także do tegorocznej działalności ustalenia z kontroli ubiegłorocznych zeznań podatkowych. W 2001 roku złożono aż 1380 błędnie wypełnionych formularzy (na wszystkich 42 588 zeznań). Jak na skomplikowane, nowe zasady ubiegłorocznego rozliczania, wskaźnik 3,2 procenta zeznań nie był jednak wysoki.
Wśród nieprawidłowości przeważały dotyczące: braku aktualnych danych identyfikacyjnych, podwójne odliczanie składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zawyżone limity niektórych ulg i zwolnień. Ponadto kontrolerzy stwierdzali niejednokrotnie błędnie wyliczony podatek przy wspólnym opodatkowaniu oraz brak dokumentów do zastosowania ulgi.
- Jeśli podatnicy w ostatnim roku zmienili adres, nazwisko lub rachunek bankowy, powinni równocześnie z wypełnionymi zeznaniami składać informacje aktualizacyjne na druku NIP 3. To przyspieszy zwroty podatku, które będą dokonywane za pośrednictwem poczty lub na rachunek podatnika. Wpłaty podatku można realizować za pośrednictwem banku, poczty lub w kasie naszego Urzędu Skarbowego - mówi nam Danuta Litwiniuk.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!