piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Na przeciw bezrobotnym

  Edytuj ten wpis
Dodano: 9 kwietnia 2002, 15:03

Statystyki bezrobotnych w powiecie bialskim nie nastrajają zbyt optymistycznie. Grono ludzi poszukujących pracy powiększa młodzież, która nie ma zbyt wielu szans na znalezienie zatrudnienia.

Długie poszukiwania pracy często zniechęcają młodych do podejmowania kolejnych prób. Jednak mogą oni liczyć na pewną pomoc ze strony Młodzieżowego Biura Pracy i Klubu Pracy działających w ramach Centrum Edukacji i Pracy OHP w Białej Podlaskiej. Nie odmawia się jej również osobom posiadającym doświadczenie zawodowe, które z różnych przyczyn utraciły pracę.
Młodzieżowe Biuro Pracy zajmuje się profesjonalnym działaniem na rynku zatrudnienia. Celem działania jest pomoc w wyborze odpowiedniej szkoły, zawodu oraz znalezieniu pracy, a z tym ostatnim jest coraz trudniej.
Grzegorz Zajączkowski, kierownik MBP, tak ocenia sytuację: - Bialski rynek pracy jest chwiejny, wąski, hermetyczny ze względu na ilość ofert. Mówienie, że istnieją szanse rozwojowe dla młodych ludzi brzmi jak hasło reklamowe.
Pesymistyczna wizja
Obecnie poszukujących zatrudnienia jest więcej niż potęcjalnych pracodawców. Świadczą o tym statystyki jak i oferty pracy zamieszczane na tablicy ogłoszeń w PUP oraz w budynku Ośrodka Szkolenia Kierowców, gdzie mieści się CEiP. Grzegorz Zajączkowski wyjaśnia, że wśród pojawiających się ofert pracy wiele skierowanych jest do osób posiadających uprawnienia inwalidzkie. Jednak takie, które dominują to oferty od firm proponujących różnego rodzaju pośrednictwo w sprzedaży rzeczy, jak i usług. Jak informuje nas, Leszek Trzciński, specjalista ds. pośrednictwa pracy, obecnie wśród osób poszukujących zatrudnienia większość stanowią ludzie posiadający wykształcenie średnie.
Pokonać bariery
Bardzo często przeszkodą w znalezieniu zajęcia jest nieumiejętność własnej prezentacji i swych zdolności przyszłemu pracodawcy. Wielu ludzi ma również problem z napisaniem odpowiednich dokumentów aplikacyjnych, tzn. CV, listu motywacyjnego. Umiejętności takich można nabyć w MBP w trakcie bezpłatnych szkoleń i zajęć. Tutaj pod kierownictwem doradcy zawodowego, jak i innych specjalistów, bezrobotni mogą korzystać z Internetu, przeglądać strony, gdzie zamieszczono oferty pracy. Do ich dyspozycji jest również sprzęt multimedialny, filmy video o zawodach, kasety zawodoznawcze oraz Przewodnik po zawodach, opracowany przez Krajowy Urząd Pracy. Zgłaszający się do biura mogą także liczyć na indywidualne porady ze strony fachowców, oraz dostęp do banku informacji o pracodawcach.
Z myślą o bezrobotnych bialski PUP oraz miejscowe Centrum Edukacji i Pracy zaczęły organizować targi pracy. Najbliższe odbędą się już w połowie maja.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!