piątek, 19 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Na ratunek absolwentom

  Edytuj ten wpis
Dodano: 28 czerwca 2002, 15:41

W parczewskim Powiatowym Urzędzie Pracy bardzo często spotkać można bezrobotnych oczekujących na pot
W parczewskim Powiatowym Urzędzie Pracy bardzo często spotkać można bezrobotnych oczekujących na pot

Do Powiatowego Urzędu Pracy w Parczewie zgłaszają się pierwsi tegoroczni absolwenci, przed którymi otwiera się dodatkowa szansa na znalezienie albo chociaż zdobycie pierwszego doświadczenia zawodowego. Stwarza to program "Pierwsza praca”.

W tym roku parczewskie placówki oświatowe opuściło około 700 absolwentów, wśród których ponad 100 ukończyło zasadnicze szkoły zawodowe. Zapewne znaczna ich część będzie kontynuowała naukę. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku 0 PUP zarejestruje od 250 do 300 absolwentów różnych szkół i uczelni. Tylko części z nich uda się zdobyć zatrudnienie, gdyż w powiecie coraz trudniej o pracę.
- Nasz PUP na realizację programu z lubelskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy otrzymał około 200 tys. zł. Za te pieniądze 50 osób będzie mogło odbyć staże, minimum przez 3, a maksymalnie przez 4 miesiące. Ponadto 20 absolwentów za porozumieniem stron może być zatrudnionych przez zainteresowane firmy, minimum na okres nie krótszy jak staż. Program realizować będziemy maksymalnie do końca listopada tego roku - informuje Władysław Rosłoń, kierownik tej instytucji.
Pierwszą zarejestrowanym absolwentem była pani, która ukończyła studia wyższe (zarządzanie i marketing). Trafiła na staż do Banku Spółdzielczego w Parczewie. Jej miesięczne wynagrodzenie wynosi 476 zł brutto. PUP opłaci za nią jeszcze składkę ZUS w wysokości 34,14 proc. podstawowej stawki miesięcznej. Inny absolwent, szkoły średniej z uprawnieniami ślusarza-mechanika, został skierowany do prywatnego zakładu stolarskiego, który zawarł z nim umowę o pracę. Gwarantuje ona minimalne wynagrodzenie w kraju, wynoszące teraz 760 złotych. Ponad połowę tej kwoty refunduje PUP. Największe szanse na znalezienie zatrudnienia mają absolwenci uczelni pedagogicznych, na których oczekują szkoły podstawowe i średnie. Część młodzieży trafi zapewne także tradycyjnie do dwóch największych zakładów Parczewa - "Elparu” i "Parsteru”. Do wielu firm i instytucji, aby je zachęcić do zatrudniania absolwentów, PUP w ostatnich dniach wysłał specjalne ulotki informujące o szansach stwarzanych przez program "Pierwsza praca”.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!