poniedziałek, 19 lutego 2018 r.

Biała Podlaska

Najemcy lokali komunalnych będą mogli posprzątać swoje długi

Dodano: 9 września 2015, 19:16
Autor: Ewelina Burda

Najemcy lokali komunalnych z Międzyrzeca Podlaskiego będą mogli odpracować swoje długi czynszowe. Do wyboru m.in. prace porządkowe, remontowe, ogrodnicze i administracyjne. Wszystko na rzecz miasta.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty

To zarządzenie burmistrza z 31 sierpnia daje dłużnikom taką możliwość. – Mieszkańcy mają problem z zadłużeniem, dlatego chciałabym im pomóc. To pewna propozycja. Bo wolałabym aby nie opłacali komornika czy sąd, bo to wysokie koszty, tylko regulowali swoje należności – tłumaczy burmistrz Zbigniew Kot.

Miasto będzie zawierało umowę z dłużnikiem. Zarządzenie stawia jednak pewne warunki. Kwota zadłużenia z tytułu opłat za lokal komunalny nie może być niższa niż 3 tys. zł i nie wyższa niż 9,5 tys. zł. Z kolei, umowa pomiędzy miastem a dłużnikiem może być zawarta na maksymalnie pół roku. – Szacujemy, że ok. 100 osób może skorzystać z takiej formy odrobienia zaległości w opłatach – precyzuje burmistrz Międzyrzeca Podlaskiego.

Odpracowanie zadłużenia będzie formą świadczenia zastępczego. Dłużnicy będą wykonywać te prace, które nie są przedmiotem umów zawartych z firmami zewnętrznymi. Chodzi m.in. o prace porządkowe, np. zamiatanie chodników, remontowe czyli np. roboty malarskie, ogrodnicze – np. koszenie trawników, a także pomocnicze prace biurowe. Najemcy lokali komunalnych którzy zechcą skorzystać z tego programu, muszą złożyć odpowiedni wniosek do Wydziału Zarządzania Mieniem Komunalnym Urzędu Miasta. Wzór wniosku można pobrać m.in. ze strony internetowej urzędu.

– Na 342 lokale stanowiące własność miasta, użytkownicy 105 lokali komunalnych posiadają nieuregulowane zobowiązania wobec miasta, których zadłużenie przekracza kwotę 3 tys. zł – mówi Mirosław Malinowski, naczelnik Wydziału Zarządzania Mieniem Komunalnym. W sumie, zaległości z tytułu czynszu i opłat za media razem z odsetkami przekraczają 2 mln zł.

– W przypadku bezskutecznych wezwań do uregulowania zaległości wobec dłużników wszczynane jest postępowanie sądowe o uzyskanie nakazu zapłaty. W przypadku dalszego nieregulowania płatności, wobec dłużników wszczynane jest dalsze postępowanie  egzekucyjne, prowadzone przez Komornika Sądowego – przypomina Mirosław Malinowski. – Z najemcami lokali komunalnych uporczywie uchylającymi się od płatności rozwiązywane są umowy najmu lokalu, co w konsekwencji niejednokrotnie prowadzi do eksmisji – dodaje.

Władze miasta liczą na to, że wprowadzony właśnie program świadczeń zastępczych pozwoli uniknąć postępowań komorniczych i sądowych. Z takiego rozwiązania korzysta już wiele samorządów w Polsce, m.in. Olsztyn, Gdańsk, Wrocław czy Łódź.

Przemytnik Sperma
Gość
(2) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Przemytnik Sperma
Przemytnik Sperma (9 września 2015 o 21:55) 0
Zaloguj się, aby oddać głos

Przemycam papierosy z Brześcia . Za przemyt dostałem mandatów na ok 7 tys zł. Czy mogę zgłosić się do gminy  aby odpracować te mandaty. Jak będzie można to dam menelom po 25 zł dniówki  i po butelce wódki ..... niech odpracowują za mnie. 

Rozwiń
Gość
Gość (9 września 2015 o 20:56) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
To powinien być obowiązek względem miasta. Są różne sytuacje w życiu i dobrze że ludzie mają taką alternatywę. Jeżeli brak chęci ze strony zadłużonego eksmisja w 24h :)
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (2)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!