sobota, 24 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Najlepsze Europejskie Destynacje: Nad Bugiem odpoczywa się najlepiej

Dodano: 7 lipca 2017, 10:54

Wręczenie nagród w polskiej edycji konkursu na najlepszy kierunek turystyczny
Wręczenie nagród w polskiej edycji konkursu na najlepszy kierunek turystyczny (fot. Muzeum - Zespół Synagogalny)

„Wielokulturowy Nurt Bugu” zdobył pierwsze miejsce w Polsce w konkursie Komisji Europejskiej EDEN na Najlepsze Europejskie Destynacje, czyli turystyczne kierunki.

Organizatorem krajowej edycji konkursu jest Polska Organizacja Turystyczna. Z kolei partnerzy Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, która zgłosiła projekt w konkursie, to Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie, znana z artystycznych przedsięwzięć Fundacja Latająca Ryba Jarosława Koziary, Uroczysko Zaborek, Aktywny Wypoczynek ze Sławatycz oraz Pałac Biskupi z Janowa Podlaskiego.

– Motywem przewodnim tegorocznego konkursu była turystyka kulturowa – mówi Beata Kuczmara z LROT. – Tak się złożyło, że w ubiegłym roku w ramach sesji fotograficznych przemierzyliśmy tereny nadbużańskie z tamtejszymi ośrodkami i atrakcjami turystycznymi. Przekonaliśmy się, że układają się one w spójną całość, której tkanką łączną jest wielokulturowość. Ta konstatacja stała się kanwą naszego projektu, który właśnie otrzymał I nagrodę i tytuł Najlepszej Destynacji Turystycznej w Polsce.

Produkt turystyczny o nazwie „Wielokulturowy Nurt Bugu” obejmuje obszar Polesia lubelskiego od Podlaskiego Przełomu Bugu do Włodawy. To obszar, gdzie Bug swobodnie meandruje wśród nieokiełznanej przyrody. To też kraina styku kultur i granic, gdzie przenikają się tradycje prawosławia, katolicyzmu i judaizmu, a mizar tatarski jest pozostałością po islamskich mieszkańcach regionu.

– Ta wielokulturowość sprzyja działaniom łączącym przeszłość i teraźniejszość – dodaje Beata Kuczmara. – Unikalne wydarzenia kulturalne jak Land Art Festiwal z plenerowymi galeriami sztuki na Podlaskim Przełomie Bugu, Festiwal Trzech Kultur we Włodawie odwołujący się do dziedzictwa przeszłości, plenery malarskie i rzeźbiarskie w Uroczysku Zaborek i Włodawie, liczne imprezy związane z tradycją regionu uzupełniają mnogość zabytków kulturowych i religijnych sanktuariów o niepowtarzalnej architekturze.

Odrestaurowane dwory nadbużańskie, przenoszą w przeszłość, oferując wypoczynek z dala od pośpiechu cywilizacji, a luksusowe zabiegi spa, bliskość najstarszej i największej w Polsce stadniny koni w Janowie Podlaskim, z organizowanym Świętem Konia Arabskiego, są niewątpliwym atutem i zachętą do spędzenia czasu w Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim. Nie wolno też zapominać także o takich atutach obszaru objętego projektem, jak Poleski Szlak Konny, czy Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo.

– Nasze muzeum, organizowany przez nas Festiwal Trzech Kultur oraz pozostałe włodawskie atrakcje, już same mogłyby złożyć się na atrakcyjny projekt konkursowy – mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk, dyrektor Muzeum Zespół Synagogalny. – Niemniej chętnie skorzystaliśmy z zaproszenia do współpracy z LROT i tak nam jak i pozostałym partnerom wyszło to na dobre. Na promocję, jaka teraz wchodzi w rachubę, nigdy nie byłoby nas stać.

LROT wraz z partnerami przygotowuje się teraz do drugiego etapu konkursu. Niedługo z Brukseli mają przyjechać przedstawiciele Komisji Europejskiej, aby ocenić najlepszy polski kierunek turystyczny. Stawką jest wpisanie Wielokulturowego Nurtu Bugu na listę najlepszych destynacji Europy.

Wielokulturowy Nurt Bugu

WIDEO

Użytkownik niezarejestrowany
(1) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Gość
Gość (7 lipca 2017 o 15:57) 0
Zaloguj się, aby oddać głos
Co to za Tytuł z nowo mową, dobrze, że w podytule wytłumaczono "Europejskie Destynacje, czyli turystyczne kierunki." Ale jeżeli tłumaczymy to tłumaczmy wszystko, tym bardziej, że spolszczona destynacja to nic innego jak kierunek. Wystarczy zobaczyć tablicę odlotów na lotnisku, lub inny międzynarodowy rozkład odjazdów
Rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze (1)

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!