niedziela, 28 maja 2017 r.

Biała Podlaska

Namiestnik biskupem

Dodano: 26 grudnia 2006, 20:22

Ks. Jerzy Pańkowski został powołany na biskupa wikariusza diecezji warszawsko-bielskiej z tytułem biskupa siemiatyckiego.

Ks. archimandryta Jerzy Pańkowski, obecny namiestnik monasteru św. Onufrego w Jabłecznej został powołany na biskupa wikariusza diecezji warszawsko-bielskiej z tytułem biskupa siemiatyckiego. Decyzję podjął Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Termin wyświęcenia nowego biskupa wyznaczył na 27 i 28 stycznia.
Jerzy Pańkowski urodził się w 1974 r. w Białymstoku. Gdy miał piętnaście lat, wstąpił do monasteru w Supraślu. Jako dziewiętnastolatek ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie. Następnie studiował na Wydziale Teologii Uniwersytetu w Atenach. Święceń kapłańskich udzielił mu w 1998 roku patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I w Białymstoku. Rok później ojciec Jerzy otrzymał godność ihumena i został zwierzchnikiem najstarszego w kraju klasztoru prawosławnego w Jabłecznej. Po roku podniesiono go do godności archimandryty.
Przed trzema laty obronił pracę doktorską o niestworzonym świetle. Wtedy został zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Prawosławnej Teologii Praktycznej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Wykłada też w warszawskim Wyższym Prawosławnym Seminarium Duchownym. Obecnie ukończył pracę habilitacyjną. Włada kilkoma językami m.in. greckim, angielskim, rosyjskim i starocerkiewnosłowiańskim. (PIM)
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń:

Alarm24 telefon 691 770 010
Kliknij i dodaj swojego newsa!