poniedziałek, 22 stycznia 2018 r.

Biała Podlaska

Namiestnik biskupem

  Edytuj ten wpis
Dodano: 26 grudnia 2006, 20:22

Ks. Jerzy Pańkowski został powołany na biskupa wikariusza diecezji warszawsko-bielskiej z tytułem biskupa siemiatyckiego.

Ks. archimandryta Jerzy Pańkowski, obecny namiestnik monasteru św. Onufrego w Jabłecznej został powołany na biskupa wikariusza diecezji warszawsko-bielskiej z tytułem biskupa siemiatyckiego. Decyzję podjął Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Termin wyświęcenia nowego biskupa wyznaczył na 27 i 28 stycznia.
Jerzy Pańkowski urodził się w 1974 r. w Białymstoku. Gdy miał piętnaście lat, wstąpił do monasteru w Supraślu. Jako dziewiętnastolatek ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie. Następnie studiował na Wydziale Teologii Uniwersytetu w Atenach. Święceń kapłańskich udzielił mu w 1998 roku patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I w Białymstoku. Rok później ojciec Jerzy otrzymał godność ihumena i został zwierzchnikiem najstarszego w kraju klasztoru prawosławnego w Jabłecznej. Po roku podniesiono go do godności archimandryty.
Przed trzema laty obronił pracę doktorską o niestworzonym świetle. Wtedy został zatrudniony na stanowisku adiunkta w Katedrze Prawosławnej Teologii Praktycznej Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Wykłada też w warszawskim Wyższym Prawosławnym Seminarium Duchownym. Obecnie ukończył pracę habilitacyjną. Włada kilkoma językami m.in. greckim, angielskim, rosyjskim i starocerkiewnosłowiańskim. (PIM)
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!