piątek, 18 sierpnia 2017 r.

Biała Podlaska

Nawet 10 tys. ton bursztynu w okolicach Parczewa

Dodano: 28 listopada 2013, 17:16
Autor: Paweł Puzio

O tym, że w okolicach Parczewa jest bursztyn wiadomo od dawna. Zdarzało się, że wydobywano go przy k
O tym, że w okolicach Parczewa jest bursztyn wiadomo od dawna. Zdarzało się, że wydobywano go przy k

10 000 ton – na tyle są szacowane złoża bursztynu w okolicach Parczewa. Dwie firmy, z Gdańska i Jasła, już złożyły wnioski o koncesje, chcą szukać w Niedźwiadzie i Ostrówku.

Z opracowań naukowych wynika, że w tzw. delcie Parczewskiej jest ok. 10 tys. ton bursztynu. Złoża zostały odkryte w latach 70. i 80. minionego wieku, podczas poszukiwań węgla, gazu i ropy – mówi Waldemar Wezgraj, parczewski starosta.

- Skoro na polskim wybrzeżu rocznie wydobywa się około 200 ton i pracuje przy tym około 10 000 osób, to dlaczego nie spróbować u nas – zastanawia się starosta, który już jeździ i rozmawia z wójtami z powiatu parczewskiego i lobbuje za szybkim uruchomieniem wydobycia bursztynu.

Złoża bursztynu ciągną się od Parczewa do Niedźwiady. Według raportu Państwowego Instytutu Geologicznego o kopalinach w Polsce, bursztyn leży na głębokości do 20–30 m. Największe potencjalne złoże, szacowane na 1088 ton, znajduje się pod Górką Lubartowską nad Wieprzem.

Do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły już dwa wnioski o koncesje poszukiwawcze na terenach należących do Skarbu Państwa i samorządu województwa. Chodzi min. o grunty, na których miało powstać lotnisko w Niedźwiedzie. – Firma z Pomorza chce wydzierżawić 20–30 hektarów. Natomiast poszukiwacze z Jasła starają się o koncesje na 24 lokalizacje. W sumie to 37 hektarów. Działki chcą wydzierżawić na trzy lata.

Wnioski obu firm są rozpatrywane i dotyczą terenów w Niedźwiadzie i Ostrówku – mówi Beata Górka, rzecznik prasowy Urzędy Marszałkowskiego. – W obu przypadkach niezbędny będzie raport oddziaływania na środowisko – dodaje rzecznik.

O tym, że w okolicach Parczewa jest bursztyn wiadomo od dawna. Zdarzało się, że wydobywano go przy kopaniu studni.

– Rozmawiałem z marszałkiem Krzysztofem Hetmanem w tej sprawie. To potężna szansa na rozwój gminy i powiatu – mówi Janusz Marzęda, wójt gminy Niedźwiada, który obawia się tylko, jak poszukiwania wpłyną na środowisko. - Ale jest o co walczyć.
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

18-20 sierpnia
komentarze (0)0
polubienia (1)1
17-08-2017

18-20 sierpnia

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!