wtorek, 20 marca 2018 r.

Biała Podlaska

NFZ zmienił kontrakt. Samorząd był hojniejszy

  Edytuj ten wpis
Dodano: 21 kwietnia 2014, 17:45
Autor: eb

W Łukowie samorząd nie oszczędza na zdrowiu mieszkańców. O co chodzi? Nowy kontrakt z NFZ przewiduje, że nocną i świąteczną pomoc lekarską w powiecie łukowskim będą świadczyły trzy, a nie tak jak do tej pory, cztery zespoły ratownicze.

Mieszkańcom to się nie spodobało i starostwo powiatowe postanowiło, że czwarty pielęgniarsko-lekarski zespół opłaci z własnych środków. Dorzuci się także szpital i kilka łukowskim gmin. Przez ostatnie lata Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łukowie posiadał cztery takie zespoły - po dwa w Łukowie oraz po jednym w Stoczku Łukowskim oraz Wojcieszkowie. - Jednak zasady kontraktowania z NFZ są takie, że na każde 50 tys. mieszkańców przypada jeden zespół. A w związku z tym, że powiat łukowski liczy ok. 110 tys. mieszkańców, NFZ zgodził się na trzy zespoły - tłumaczy Grzegorz Gomoła dyrektor SPZOZ w Łukowie. Dlaczego więc do tej pory funkcjonowały cztery zespoły? - Jeszcze kilka lat temu, NFZ przewidywał punkty za dodatkowe zespoły ratownicze. Takie zasady już nie obowiązują - tłumaczy Gomoła. Sęk w tym, że mieszkańcy Stoczka Łukowskiego oraz Wojcieszkowa przyzwyczaili się, że mają pomoc lekarską na miejscu i nie muszą pokonywać kilkudziesięciu kilometrów, aby dotrzeć do Łukowa. - Dlatego na zarządzie powiatu podjęliśmy decyzję, aby sfinansować czwarty zespół - podkreśla Janusz Kozioł, starosta powiatu łukowskiego, który jest organem prowadzącym szpital.

Ustalono, że na roczne funkcjonowanie dodatkowego zespołu zrzuci się także szpital oraz kilka gmin z powiatu. W sumie na ten cel trzeba uzbierać ponad 200 tys. zł. - Czwarty zespól ratunkowy, utrzymywany z samorządowych pieniędzy zacznie pracę od 1 maja - mówi Krzysztof Tymoszuk wicestarosta powiatu łukowskiego. Grzegorz Gomoła daleki jest jednak od krytyki wymierzonej w NFZ. - Nie twierdzę, że w powiecie potrzebne są cztery zespoły. Po prostu ludzie przyzwyczaili się do tych udogodnień - ucina dyrektor. Władze powiatu uważają z kolei, że cztery zespoły to najlepsze rozwiązanie.
  Edytuj ten wpis
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!