środa, 21 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Nie chcą oczyszczalni pod swoimi oknami

  Edytuj ten wpis
Dodano: 2 września 2013, 19:30
Autor: (IZI)

Prowizoryczną oczyszczalnię w Worońcu, gmina Biała Podlaska chce zastąpić nowoczesną, zamkniętą instalacją. Ale mieszkańcom pomysł się nie podoba.

Oczyszczalnia powstała, kiedy w Worońcu działał jeszcze PGR. – Jest delikatnie mówiąc niedoskonała, ale działa dotychczas – mówi Wiesław Panasiuk, wójt gminy Biała Podlaska. – Ale kończy się pozwolenie na jej użytkowanie i wiemy, że dla takiej oczyszczalni nie zostanie przedłużone. Dlatego podjęliśmy wyzwanie, żeby ja zmodernizować w taki sposób, aby mogła dobrze spełniać swoją rolę.

Nowa oczyszczalnia ma być mniej uciążliwa niż dotychczas. – Teraz kanał oczyszczalni jest odkryty. Po modernizacji, oczyszczalnia będzie działać w systemie zamkniętym. Żadne zapachy nie mają prawa się pojawiać – tłumaczy Panasiuk.

Modernizacja ma kosztować 2 mln zł. – Chcieliśmy zrobić taki prezent tej miejscowości, ale okazuje się, że mieszkańcy go nie chcą, bo oprócz oczyszczalni, będzie też zlew na szambo – mówi Panasiuk. – Ale to też wykonamy w zamkniętej technologii.

Sołtys Worońca podkreśla jednak, że mieszkańcy chcą tej inwestycji, tylko nie zgadzają się z jej lokalizacją. – Oczyszczalnia jest 20, może 30 metrów od pierwszego domu, w którym mieszkają ludzie. Chcemy, żeby była dalej. Jeszcze nie skonstruowano takich instalacji, których nie byłoby wcale czuć – mówi Zdzisław Sobczuk, sołtys Worońca.

Wójt tłumaczy, że zmiana lokalizacji raczej nie wchodzi w grę. – Wtedy kosztowałaby drugie tyle. W miejscu, które proponują, poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki. Instalacje musielibyśmy wykonać nad ziemią i przykryć ją glebą – mówi Panasiuk.

W takiej formie, jak teraz, oczyszczalnia w Worońcu może działać do 2016 r. Czas na uzgodnienia z mieszkańcami jeszcze jest, ale gmina chce też starać się o pieniądze z Unii Europejskiej na wykonanie tej inwestycji. – Chcemy sięgnąć po środki zewnętrzne, ale żeby to zrobić, musimy mieć już gotowy projekt i pozwolenie na budowę – mówi Panasiuk. – Sam projekt będzie kosztował 60 tys. zł.
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!