niedziela, 25 marca 2018 r.

Biała Podlaska

Nie daj szansy rakowi

  Edytuj ten wpis
Dodano: 7 lutego 2006, 19:07

Ponad 2200 kobiet skorzysta w tym roku z bezpłatnych badań organizowanych przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej. Chodzi o profilaktykę raka piersi i szyjki macicy.

– Potrzebna jest tylko dobra wola i świadomość, że jak najwcześniejsze wykrycie choroby nowotworowej daje szansę na całkowite wyleczenie i normalne życie. Mammografia jest bezpiecznym badaniem radiologicznym. Dawka promieniowania jest zbliżona do tej, jaką otrzymujemy podczas prześwietlania zęba – mówi Irmina Melaniuk, specjalistka ds. promocji i rozwoju w bialskim szpitalu.
Program Profilaktyki Raka Piersi kierowany jest do kobiet w wieku 50–69 lat. Badanie przeznaczone jest dla pacjentek, które nie badały się na obecność komórek nowotworowych od co najmniej dwóch lat. Jest bezpłatne i nie wymaga skierowania.
To badanie pozwoli na szybkie wykrycie zmian, które mogą stać się widoczne dopiero za kilka lat. Kobiety z nieprawidłowym wynikiem zostaną skierowane na wykonanie mammografii uzupełniającej lub USG. Gdy w badaniu USG stwierdzone zostaną nieprawidłowości, wykonana zostanie biopsja cienkoigłowa. W przypadku postawienia ostatecznego rozpoznania lekarz specjalista skieruje pacjentkę na dalszą diagnostykę lub leczenie.
Rejestracja od poniedziałku pod numerem telefonu (083) 342 83 32 lub na miejscu w Dziale Diagnostyki Obrazowej.
Irmina Melaniuk powiedziała nam, że wkrótce zaczną się również bezpłatne badania cytologiczne, zgodnie z Programem Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Mogą skorzystać z nich kobiety w wieku 30–59 lat. Należy tylko zgłosić się do Poradni Ginekologiczno-Położniczej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. Skierowania nie są konieczne.
Pacjentka po wypełnieniu ankiety weźmie udział w badaniach ginekologicznych. Pobrany zostanie materiał do badań analitycznych. Kiedy będzie nieprawidłowy wynik i pojawi się ryzyko nowotworu, lekarz specjalista skieruje pacjentkę na badanie kolposkopowe i ewentualnie na badanie histopatologiczne. Informacje o badaniach i uczestnictwie w programie można uzyskać dzwoniąc pod numer (083) 342 83 62 lub zgłaszając się do szpitalnej Poradni Ginekologiczno-Położniczej. •
  Edytuj ten wpis
Czytaj więcej o:
(0) komentarzy

Skomentuj

avatar
Komentujesz jako Gość (Zaloguj się)

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:

Ostatnie komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Pozostałe informacje

Alarm 24
Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!